İnsanlar 300.000 Yıl Önce Odundan Silah Yapmakta Ustaydı

23 Temmuz 2023

İnsanlar 300.000 Yıl Önce Odundan Silah Yapmakta Ustaydı

Yeni bir araştırmaya göre, 300.000 yıllık bir av silahı, erken insanların odun yontma yeteneklerine dair eşsiz bilgiler sağlıyor.

Otuz yıl önce Almanya’nın Schöningen kentinde bulunan çift uçlu tahta fırlatma sopasının teknoloji analizi, bunun hayvanları öldürmek için kullanılmadan önce kazındığını, kurutulduğunu ve zımparalandığını gösteriyor. Araştırma, erken insanların odun işleme tekniklerinin daha önce sanıldığından daha gelişmiş ve sofistike olduğunu ortaya koyuyor.
PLOS ONE’da yayımlanan bulgular, aynı zamanda, hafif silahların yaratılmasının, orta ve küçük hayvanların grup halinde avlanmasını sağlamış olabileceğini de gösteriyor. Fırlatma sopalarının avlanmaya yardımcı olarak kullanılması, çocuklar da dahil olmak üzere tüm topluluğu işin içine katmış olabilir.
Araştırmaya Reading Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden öncülük eden Dr. Annemieke Milks, “Ahşap aletlerin keşfi, erken dönem insan davranışları anlayışımızda devrim yarattı. Şaşırtıcı bir şekilde bu erken insanlar, önceden iyi bir plan yapma yeteneği, ahşabın özellikleri hakkında güçlü bir bilgi ve bugün hala kullandığımız birçok karmaşık ahşap işleme becerisi gösterdiler.” diyor.
“Bu hafif fırlatma sopalarını fırlatmak, daha ağır mızraklardan daha kolay olabilir, bu da tüm topluluğun ava katılma potansiyelini gösteriyor. Bu tür aletler, çocuklar tarafından fırlatmayı ve avlanmayı öğrenirken kullanılmış olabilir.”
Araştırmanın ortak yazarı Dirk Leder, “Schöningen’deki insanlar, bu aerodinamik ve ergonomik aleti yapmak için bir ladin dalı kullanmıştı. Odun işleme süreci, kabuğu kesmek ve soymak, aerodinamik bir şekle sokmak, yüzeyin fazlalığını kazımak, çatlamayı ve bükülmeyi önlemek için ahşabı kurutmak ve daha kolay kullanım için zımparalamak da dahil olmak üzere birçok adımı içeriyordu.” diyor.
Yüksek etkili bir silah
1994 yılında bulunan 77 cm uzunluğundaki sopa, Schöningen’de bulunan mızrak fırlatıcılar, saplama mızrakları ve benzer boyutta ikinci bir fırlatma sopasını içeren birkaç farklı aletten biriydi.
Bu yeni çalışma için son derece yüksek düzeyde ayrıntıyla analiz edilen çift uçlu fırlatma çubuğu, büyük olasılıkla ilk insanlar tarafından alageyik ve karaca gibi orta büyüklükteki hayvanları ve muhtemelen başka türlü yakalanması zor olan tavşan ve kuşlar da dahil olmak üzere hızlı-küçük avları avlamak için kullanıldı.
Fırlatma çubukları, modern bir cirit gibi başınızın üstünden atmak yerine, bir bumeranga benzer şekilde dönerek fırlatılıyordu ve erken insanların 30 metreye kadar fırlatmasını sağlamış olabilir. Hafif olmasına rağmen, bu tür silahların fırlatılabileceği yüksek hızlar, ölümcül yüksek enerjili darbelere neden olabilirdi.
Kaliteli yüzey, dikkatlice şekillendirilmiş uçlar ve kullanımdan kaynaklı cila, bunun dikkatsizce atılan hızlı bir şekilde yapılmış bir aletten ziyade tekrar tekrar kullanılan kişisel bir alet olduğunu gösteriyor.
Baş araştırmacı Thomas Terberger, “Schöningen sahasındaki ahşap buluntuların sistematik analizi, değerli yeni bilgiler sağlıyor ve bu erken dönem ahşap silahlar hakkında daha fazla heyecan verici bilginin yakında çıkması beklenebilir.” diyor.
This entry was posted in ARKEOLOJİ - MİTOLOJİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *