KENDİ İKTİDARINDA DEPREME “KADER” DİYEN ERDOĞAN “BİNGÖL” DEPREMİ İÇİN NE DEMİŞTİ?

KENDİ İKTİDARINDA DEPREME “KADER” DİYEN,
ERDOĞAN “BİNGÖL” DEPREMİ İÇİN NE DEMİŞTİ?


10 ilin etkilendiği, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ancak
3.gününde merkez üssü Kahramanmaraş’a giden Erdoğan şöyle dedi;

“Olanlar hep oldu. Bunlar kader planının içinde olan şeyler” dedi. Depremzedeye “kader planı” diyen Erdoğan, 2003’teki Bingöl depremi için “kader diye geçiştirilemez” demişti.
Bu sözleri söylerken fay hattı üzerinde yapılaştırılan il ve ilçeleri, 1999’dan buyana toplanan deprem vergisi olan 88 milyar lira parayı ve göz ardı edilen DEPREME KARŞI iyileştirmeleri UNUTMUŞ GİBİ YAPIYORDU. Kabahatın tümü bir yer hareketi olan depremdi.
Erdoğan’ın “kader planı” sözleri, 2003’te Başbakan olmasından kısa süre sonra meydana gelen Bingöl depremi için kullandığı sözleri akıllara getirdi. Erdoğan, şunları söylemişti:
“Yeraltında fay kırıklarından önce bağışlayın söylemek zorundayım, kırılan ar damarlarıdır. Malzemeden çalmanın arkasında ahlak hırsızlığı, demokrasiden çalmak, hukuk kapkaççılığı, siyaset yankesiciliği ve kamu yönetimi kalpazanlığı yatmaktadır. Bu olay, kamu otoritesinin devlet imkanlarını nasıl kullandığını bütün çıplaklığı ile ortaya koymuştur. Olay kader diye geçiştirilemez.”
Devlet adamı olmak başka bir şeydir; Birbirine benzer olaylarda ilkeli olmayı, dürüst olmayı, liyakatlı olmayı gerektirir.
Naci Kaptan – 09 Şubat 2023
This entry was posted in Politika ve Gundem, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *