DEVA PARTİSİ; “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına illâ “Türk” demekten vazgeçilmelidir.” ” “Dini örgütlenme özgürlüğü tesis edilsin.”

Değerli Dostlarımız,
Milli Merkez Ankara Temsilcimiz, Devlet eski Bakanı Sayın Ufuk SÖYLEMEZ’in;
Sözcü Gazetesinin bugünkü (8 Ocak 2023 Pazar) nüshasındaki “Bölücülük gericilik” başlıklı köşe yazısında Ege CANSEN, 6’lı Masa bileşenlerinden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına illâ “Türk” demekten vazgeçilmelidir.” “Dini örgütlenme özgürlüğü tesis edilsin. Yani tarikatlar, tekkeler ve zaviyeler yasal olarak faaliyet gösterebilmelidir.” açıklamalarını olumlayan ve “6’lı Masa’da tartışılmaya, ortak görüşe varılıp seçimden önce halka anlatılmaya değer bir öneridir bu.”
diyerek destekleyen Ege Cansen’e hitaben yazıp, kendisine yolladığı eleştirisini, en geniş dağıtılması ricasıyla bilgi ve değerlendirmelerinize sunarım.
https://www.sozcu.com.tr/2023/yazarlar/ege-cansen/boluculuk-gericilik-7549119/
Saygılarımla,
Haluk Dural
Milli Merkez Genel Sekreteri

Sayın Cansen,
Öncelikle iyi günler dilerim. Sözcü gazetesindeki köşe yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Bugünkü köşe yazınızı okuduğumda, doğrusu biraz şaşırdım ve üzüldüm. Ali Babacan’ın, AKP’nin tam teşebbüs etmesine rağmen yapamadığı daha doğrusu Milletçe yaptırmadığımız sözde çözüm, özde ise çözülme sürecini, yeniden açılım adı altında vizyona sokma niyetinin, sizin tarafınızdan da benimsendiğini görmekten dolayı hayal kırıklığına uğradım maalesef. Hoşgörünüze sığınarak birkaç hususu paylaşmak istiyorum sizinle:
1- Ali Babacan’ın, Türk kimliğine, tarikat ve cemaatlere yönelik laflarının müellifi ilk olarak Graham Fuller’dir. Hani şu CIA Eski Türkiye masası şefi ve RAND Cooperation yöneticisi olan şahıs. 17 yıl önce yayınlanan kitabında, özetle; “Türkiye batıya değil Ortadoğu’ya aittir. Siyasal islamcılıkla bölge aktörü olmalıdır. Kemalizmi terk ederek, ulus devlet-üniter yapıdan uzaklaşmalıdır. Etnik köken, mezhep, tarikat ve cemaat bazında örgütlenmelerin önü açılmalıdır” mealindeki zehirli görüşleri herkesin malumudur.
2- Bu görüşleri esas alan açılım ya da çözüm süreci adı verilen süreç, AKP+HDP ve FETÖ tarafından en azgın oldukları dönemde başlatılmıştır. Habur rezaletinden, Diyarbakır’daki Megri-megri höykürmelerine kadar organize bir şekilde Millete dayatılmak istenilmiştir. Ama Türk Milleti, sağ-sol demeden “Atatürk’te Birleşerek” bu kumpası ve sözde açılım masasını bu şer ittifakının başına geçirmiştir.
3- ABD hiçbir zaman vazgeçmediği bu niyetini, şimdi de Babacan gibi bu günlere gelmemizin asli faillerinden olan bir takım kullanışlı kifayetsizler eliyle tezgahlamaya çalışmaktadır. 6’lı Masa’da olan ve fakat anketlerde yüzde 1-2 oy dahi alması mümkün görülmeyen bu operasyon elemanlarının bölücü ve gericilerin değirmenine su taşıyan görüşlerini destekler mahiyetteki yazınızı o nedenle üzüntü ve hayretle karşıladığımı ifade etmek isterim.
4- Sözcü Gazetesi, laik demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Atatürk Cumhuriyetinin kurucu değerlerine gönülden bağlı, bölücülüğe ve gericiliğe asla geçit vermeyen, bilinçli, yurtsever, demokrat ve Cumhuriyetçi büyük bir okur kitlesine sahiptir. Onlardan birisi olarak, yazınıza karşı olan görüşlerimi size iletmeyi bir ödev bildim. Kuşkusuz ki siz de bu görüşlerin savunucusu değilsiniz. Ama bu görüşlerin seçim öncesi tartışılarak, millete anlatılmasını istemeniz doğrusu üzücüdür.
Kıymetli vakitlerinizi aldığım için kusura bakmayın lütfen.
Saygılarımla,
Ufuk Söylemez
Devlet E. Bakanı /Ankara
This entry was posted in ANAYASA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *