EGE DENİZİNDE YUNANİSTAN’IN İŞGAL ETTİĞİ ADALARIMIZIN HESABINI KİM SORACAK ? * MAVİ VATAN TATBİKATI’NDA, YUNAN SAVAŞ GEMİSİNİN NE İŞİ VAR ?..

MAVİ VATAN TATBİKATI’NDA, YUNAN SAVAŞ GEMİSİNİN NE İŞİ VAR ?..

*MAVİ VATAN-2022 Tatbikatı, 11-21 Nisan 2022 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de başarı ile icra edildi.
*Tatbikata katılan 72 Türk savaş gemisi tarafından liman ziyaretleri yapıldı. Tatbikat sırasında liman ziyareti yapan gemiler arasında Yunan savaş gemisinin de olması dikkat çekti.
*Yunan savaş gemisi Nikiforos, 12 Nisan 2022’de, Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası ve Aydın Hurşit Adası’na liman ziyareti yaptı. Liman ziyareti haberleri Yunan Savunma Bakanlığı ve Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitelerinde yayınlandı.
*MAVİ VATAN-2022 Tatbikatına katılan onlarca Türk savaş gemisi arasından ve hiçbir engelle karşılaşmadan Türk karasularına giren P 268 Borda numaralı Yunan Nikiforos savaş gemisi önce Aydın Eşek Adası’na daha sonra da Aydın Hurşit Adası’na geldi.
*Savunma Bakanı Hulusi Akar, denizi ve gemisi olmayan Zambiya ile gemilerle karşılıklı liman ziyaretlerini kapsayan anlaşma imzaladı. Ancak, Yunanistan ile Türkiye arasında gemilerle karşılıklı liman ziyaretlerini içeren bir anlaşma yok.
*Yunan Genelkurmay Başkanı Floros’un emir ve komutasındaki Yunan savaş gemisi Nikiforos, Türk karasularını ihlal edip Türk limanlarına, liman ziyareti yaparken, MAVİ VATAN-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemcileri Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal olanı biteni turist gibi izledi.
*Şimdi biz de seçkin gözlemcilere soralım; MAVİ VATAN TATBİKATI’nda Yunan Savaş Gemisinin ne işi var? Yunan Nikiforos Savaş Gemisi, MAVİ VATAN TATBİKATI’na hangi sıfatla katıldı?
Ümit YALIM – Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

                                                                                                                                             
Ümit Yalım – 23 Nisan 2022
MAVİ VATAN TATBİKATI’NDA, YUNAN SAVAŞ GEMİSİNİN NE İŞİ VAR ?..
MAVİ VATAN-2022 Tatbikatı, 11-21 Nisan 2022 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de başarı ile icra edildi. Tatbikata katılan 72 Türk savaş gemisi tarafından liman ziyaretleri yapıldı. Tatbikat sırasında liman ziyareti yapan gemiler arasında Yunan savaş gemisinin de olması dikkat çekti. Yunan savaş gemisi Nikiforos, 12 Nisan 2022’de, Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası ve Aydın Hurşit Adası’na liman ziyareti yaptı. Liman ziyareti haberleri Yunan Savunma Bakanlığı ve Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitelerinde yayınlandı.
MAVİ VATAN-2022 Tatbikatına katılan onlarca Türk savaş gemisi arasından ve hiçbir engelle karşılaşmadan Türk karasularına giren P 268 Borda numaralı Yunan Nikiforos savaş gemisi önce Aydın Eşek Adası’na daha sonra da Aydın Hurşit Adası’na geldi.
Yunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros’un emir ve komutasında seyir yapan Yunan savaş gemisi, Yunan işgali altında olan Hurşit, Nergizçik, Eşek ve Keçi adalarına sağlık malzemesi getirdi. Göz, kulak burun boğaz, kardiyoloji ve ortopedi uzmanlarından oluşan 5 Yunan askeri doktoru ile 2 Yunan askeri hemşire tarafından işgal altındaki  adalarımızda yaşayan Yunan vatandaşları ile Yunan askerlerine sağlık taraması yapıldı. Org. Floros, Aydın Eşek Adası limanına bağlanan Nikiforos gemisinin güvertesinde sağlık taraması yapan doktor ve hemşirelerle görüştü.
Yunan askeri doktor ve hemşirelere teşekkür eden Org. Floros, sağlık personelinin paskalya bayramını kutladıktan sonra namlusu Türkiye’ye çevrilmiş silahın önünde poz verdi.
Daha sonra karaya çıkarak Eşek Adası sözde Belediye Başkanı Evangelos Kottoros ile görüşen Org. Floros, adada konuşlu askeri üssün duvarına çizilen dev Yunan bayrağının önünde işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı ve Türkiye’ye meydan okudu.
Eşek Adası’ndaki liman ziyaretini tamamlayan Floros, aynı gün savaş gemisi ile Aydın Hurşit Adası’na geçerek ikinci liman ziyaretini yaptı.
Floros, Aydın Hurşit Adası’nda da işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik gösterisi yaptı ve Türkiye’ye meydan okudu.
Savunma Bakanı Hulusi Akar, denizi ve gemisi olmayan Zambiya ile gemilerle karşılıklı liman ziyaretlerini kapsayan anlaşma imzaladı. Ancak, Yunanistan ile Türkiye arasında gemilerle karşılıklı liman ziyaretlerini içeren bir anlaşma yok. Yunan Genelkurmay Başkanı Floros’un emir ve komutasındaki Yunan savaş gemisi Nikiforos, Türk karasularını ihlal edip Türk limanlarına, liman ziyareti yaparken, MAVİ VATAN-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemcileri Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal olanı biteni turist gibi izledi.
Şimdi biz de seçkin gözlemcilere soralım; MAVİ VATAN TATBİKATI’nda Yunan Savaş Gemisinin ne işi var? Yunan Nikiforos  Savaş Gemisi, MAVİ VATAN TATBİKATI’na hangi sıfatla katıldı?
This entry was posted in DENİZ VE DENİZCİLİK, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, TSK, YUNANİSTAN - EGE SORUNU. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *