M.S.Bakanı Hulusi Akar’ın ayak izleri * Gen.Kur.Başkanı Hulusi Akar askerimizin başına çuval geçiren ABD’li generalden neden madalya aldı?

27 Ocak 2015 günü ise, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ABD’de Pentagon’un “Liyakat Lejyonu” madalyasını aldı. ABD Savunma Bakanlığı, madalyanın Orgeneral Akar’a “NATO’ya sıradışı katkıları” nedeniyle verildiğini açıkladı. Madalyayı da, ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno taktı.

Askerinin başına çuval geçiren ABD’liden madalya aldı

Odatv.com – 29 Ocak Perşembe 2015

Kuzey Irak’ta 2003’te Türk askerinin başına çuval geçirten ABD’li komutanlardan Odierno, Necdet Özel’den sonra Genelkurmay Başkanı olması beklenen Org. Hulusi Akar’a madalya taktı.
Yeniçağ gazetesinden Salim Yavaşoğlu’nun haberine göre, ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ray Odierno’nun Washington’ı ziyaret eden mevkidaşı Org. Hulusi Akar’a taktığı liyakat nişanı ödülünün, Suriye konusundaki tutumu ve Türkiye ile ABD askeri kuvvetlerinin iş birliğine sağladığı katkıdan dolayı verildiği açıklandı. Fort Myer askeri üssünde düzenlenen törene 100’e yakın üst düzey askeri yetkili katıldı. Yarına kadar Washington’da kalacak olan Akar, Pentagon’daki toplantılara katılacak. Org. Akar’ın, Org. Necdet Özel’den sonra Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor.
Kuzey Irak’ta 2003’te Türk askerinin başına çuval geçirme emrini veren ABD’li komutanlardan Raymond Odierno, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Akar’a liyakat nişanı taktı. Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentindeki Türk karargahına 4 Temmuz 2003’te baskın yaparak 3’ü subay 8’i astsubay 11 Türk askerinin başına, ABD’li Korgeneral William C. Mayville, Orgeneral David Petraeus’la birlikte çuval geçirerek esir alınması emrini veren ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno’nun, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in yerine geçmesi beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar’a liyakat nişanı vermesi şaşkınlıkla karşılandı. Odierno’nun Org. Akar’a takdim ettiği “liyakat nişan”ı daha önce de eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. Yaşar Büyükanıt’a da verilmişti.
İLGİNÇ GEREKÇELER
Org. Raymond Odierno’nun verdiği madalya için Washington’daki Fort Myer askeri üssünde düzenlenen törene yaklaşık 100 üst düzey askeri yetkili katıldı. Yapılan seremonide, Org. Raymond Odierno’nun bu madalyayı, Org. Akar’a Türk Kara Kuvvetleri’nin başarılı bir şekilde yeniden yapılandırmasını sağladığı, Türk ve Amerikan kuvvetleri arasında bir koordinasyon oluşturduğu, Suriye konusunda sergilediği tutum, Türk ve Amerikan özel kuvvetleri arasında daha geniş bir işbirliği geliştirilmesine katkı sunduğu için verildiği belirtildi.
MİLLET UNUTMAZ
Emekli paşalar, Org. Akar’ın bu nişanı kabul etmesine tepki gösterdi. Emekli Tümgeneral Osman Özbek, “Türk askerinin başına çuval geçirilmesi emrini veren kişiyi ne Türk Silahlı Kuvvetleri unutur, ne de Türk milleti unutur” dedi. Özbek, Org. Akar’ın Raymond Odierno’nun daveti üzerine ABD’ye gitmesinin ve onun elinden kendisine liyakat nişanı takılmasını kabul etmesinin uygun görmediğini belirterek,   “Keşke öyle bir şey yapmasıydı. Ne Türk Silahli Kuvvetleri unutur, ne Türk milleti unutur o kişiyi. Ama Hulisi Paşa’dan önce de bu tür şeyler oldu. Çuval geçirme emrini veren Orgeneral Ray Odierno geldi Türkiye’ye, Genelkurmay’da karşılandı. Silahlı kuvvetlerin bugünkü komuta kademesi bir sakınca görmüyor demekki; çuval hadisesini içine sindirmiş görünüyor” dedi.
İÇİME SİNDİREMEDİM
Osman Özbek, açıklamasını şöyle tamamladı: “Türk milleti, normal insan bunu içine sindiremez. Böyle bir davetin kabul edilmesi olmaması gerekirdi. Silahlı kuvvetler komuta kademesinin bir bildiği var herhalde. Bizim bilmediğimiz onların bildiği bazı şeyler var demek ki. Bu olay bir tekrar çuval geçiren general Genelkurmay’a geldiği zamanda üzüntülerimizi belirtmiştik. Tekrar edilmemesi gerekirdi. Başka birinin daveti üzerine gitseydi daha iyi olurdu.”
MEHMETÇİK 60 SAAT REHİN TUTULMUŞTU
Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 4 Temmuz 2003 cuma günü ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı 173. Hava İndirme Tugayı askerleri, Kuzey Irak Süleymaniye’deki Türk Özel Kuvvetleri Bürosu’na yaptıkları baskın sonucu 3’ü subay 8’i astsubay 11 Türk askerini esir aldı. Amerikalılar daha sonra başlarına çuval geçirip Türk yetkilileri 8 araçlık bir konvoyla yanlarında peşmergeler, Irak’ın işgalinden sonra ABD güçlerinin bölgede karargâh olarak kullandığı Kerkük Havalimanı’na götürdüler. Sorgulama sonrası Türk askerler Bağdat’a nakledildi.
ABD ve Türkiye arasında süren yoğun kriz diplomasisinin ardından 60 saat sonra hepsi serbest bırakıldı. O dönemde albay olan William C. Mayville, askerlerimizin başına çuval geçirerek Irak’ın işgalinden sonra ABD güçlerinin bölgede karargâh olarak kullandığı Kerkük Havalimanı’na götüren komutandı. Mayville o dönem Türkiye’den Türkmenlere yardım götüren TIR’ları didik didik ediyor ve nefes aldırmıyordu. Askerlerimize çuval geçirilmesi emrini veren kişinin dönemin komutanı Orgeneral David Petraeus ve Korgeneral Ray Odierno olduğu ortaya çıkmıştı. Petraeus, 2011 yılında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) Başkanlığı’na getirilmişti.

https://odatv4.com/guncel/askerinin-basina-cuval-geciren-abdliden-madalya-aldi-2901151200-70839
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BOP, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *