Çuvalcı General Odierno Öldü

Çuvalcı General Odierno Öldü

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Ekim 2021

Askerleri Saddam’ın yakalanmasında rol oynayan, 39 yıllık bir askeri kariyeri olan ve Irak’da Amerikan ve koalisyon güçlerine kumanda eden Emekli General Raymond T. Odierno, kansere karşı verdiği  mücadeleyi kaybederek 67 yaşında hayata gözlerini yumdu.


Mukavemet Etmesinler – Hilmi Özkök

04 Temmuz 2013 tarihinde Türk tarihine ‘‘kara leke’’ olarak geçen bir olay yaşanır. Kuzey Irak’ta görevli bir grup Türk askeri personel Amerikan askerleri tarafından ele geçirilir ve başlarına çuval geçirilerek götürülür. Türkiye ABD’yi protesto eder ve Türk askerleri 60 saat sonra serbest bırakılır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır ve Irak’ta 11 Türk askerinin ABD askerleri tarafından gözaltına alınması nedeniyle ABD’ye nota verilmesini isteyen muhalefeti ‘‘ne notası veriyorsun, müzik notası mı’’ sözleriyle eleştirir ve askerlerin serbest bırakılması ile yanlış hesabın Bağdat’tan döndüğünü hatırlatır.

Nota kelimesinin Vikipedi’de anlamı müzikal sesleri simgeleyen işaret olarak verilmektedir. Muhalefet ise müzik notasını değil, yine Vikipedi’de anlamı ‘‘dış politikada bir devletin başka bir devlete siyasi sorunlar, işbirliği önerileri, anlaşma teklifleri, bilgilendirme ve benzeri konularla ilgili gönderdiği yazılı belge’’ olarak tanımlanan diplomatik notayı kastetmiştir.

Türk askerlerine operasyon yapılması ve baskın emrini; 2003-2004 yıllarında 4’üncü Piyade Tümen Komutanı General Raymond T. Odierno vermiştir. Odierno Irak’a 2006 yılında tekrar gelecek; 2008 yılına kadar Çokuluslu Kolordu komutanı ve 2010 yılına kadar da Bağdat kentinde Amerika ve koalisyon kuvvetleri komutanı olarak görev yapacaktır.

Çuvalcı General Odierno Madalya Takıyor

General Raymond T. Odierno’nun davetlisi olarak ABD’ye giden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’a 27 Ocak 2015 tarihinde Birleşik Devletlere çok iyi hizmet edenlere verilen Legion of Merit (Liyakat Nişanı) madalyası takılır.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar; ABD’ye çok iyi hizmet edenlere verilen Legion of Merit madalyasını General Raymond T. Odierno’dan alırken, 27 Ocak 2015. Fotoğraf: Cory HANCOCK

Liyakat Nişanı, en yüksek derece üstün hizmet ve başarı gösterenlere takılan bir ABD askeri nişanıdır. Bu madalya ABD askerleri ile müttefik ülkelerin siyasi ve askeri mensuplarına takılmaktadır. Aynı madalya daha önce; Kenan Evren, İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ’a da TSK Genelkurmay Başkanlığı görevleri esnasında ABD Genelkurmay Başkanları tarafından takılmıştır.

ABD ordusundan 100 kadar üst düzey askerin katıldığı törende Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’a madalyasını Türk askerinin başına çuval geçirilmesi emrini veren General Raymond T. Odierno takmıştır. Orgeneral Akar’a madalya; NATO’ya olan katkıları, Türk ordusunu başarılı bir şekilde yeniden yapılandırmasındaki başarısı, Türk-ABD orduları arasındaki etkili koordinasyonu kolaylaştırması ve iki ülkenin özel kuvvetleri arasındaki işbirliğini geliştirmesi nedeniyle takılmıştır.

Paldır küldür verdiler

Odierno’nun madalya taktığı Hulusi Akar eleştirilere; ‘‘Efendim, diğer bir husus, önemli bir husus, efendim, bu madalya meselesi, dillere dolandı bu. Arkadaşlar, sayın milletvekilleri, bilmeyenler, lütfen açın, internete bakın, bu bir adet gibi. Bu bir gelenek gibi. Bu bir efendime söyleyeyim, usul gibi olmuş, Amerika’ya varıldığında madalya almayan yok, bunun bir anlamı da yok. Gittik oraya, paldır küldür verdiler. Ne talebimiz var ne şeyimiz var” sözleriyle yanıt vermiştir.


Çuvalcı General Odierno Öldü

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, SUN SAVUNMA NET, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *