DEMOKRASİ İŞTE BÖYLE BİR ŞEY * ABD’li emekli askerlerden Pentagon’a: İstifa edin

DEMOKRASİ İŞTE BÖYLE BİR ŞEY


Emekli askerlerin,Türkiye’de iktidara ve partili cumhurbaşkanına böyle bir “İSTİFA EDİN MEKTUBU” gönderdiklerini düşünün… En fazla 2-3 saat sonra bu demokratik hakkı kullanan emekli askerlerin tümünün kapılarına terörle mücadele timleri koçbaşı ile dayanır ve cebir kullanılarak tümü tutuklanırlardı… Örnek isterseniz; Bir ömür boyu denizlerde, savaş gemilerinde, karagâhlarda ülkemize  30 – 40 yıl hizmet etmiş olan  emekli 104 amiralin MONTRÖ ANLAŞMASININ önemini anlatan mektubuna karşı Erdoğan’ın gösterdiği büyük tepki ve amirallerin gözaltına alındıkları olayı unutmayalım.

Aşağıdaki  istifa çağrısı çok haklıdır. İşgalci ABD, Irak’ta bir istihbaratçının raporuna göre bir milyona yakın müslümanı katletti! Savunma bakanı Rumsfeld utanmadan kitabında yazdı. Hepsi birden istifa etsin!

Naci Kaptan


ABD’li emekli askerlerden Pentagon’a: İstifa edin

Biden’ın toplam olarak Afganistan yenilgisi Biden ve yönetiminin iktidarını sallıyor. Demokratlardan Cumhuriyetçilere, eski diplomatlardan akademisyenlere kadar birçok isim Biden ve yönetimini eleştirirken bir istifa çağrısı da Amerika İçin Bayrak Görevlileri adlı askerlerden geldi.

ABD’li emekli askerlerden Pentagon’a: İstifa edin
Çok sayıda emekli ‘Bayrak Görevlisi’ Amerikan askerleri, üst düzey askeri şeflere istifa çağrısında bulundu. Yaklaşık 90 emekli general ve amiral (Bayrak Görevlileri), Savunma Bakanı’nın (SECDEF) ve Genelkurmay Başkanı’nın (CJCS) istifasını isteyen bir mektup imzaladı. Afganistan’dan yenilmiş bir şekilde geri çekilmeyi çevreleyen olayları içeren kilit rolleri hakkında yönetimi eleştiren askerler, istifa talep eden mektuplarını 30 Ağustos 2021 tarihinde yayımladılar. Acele geri çekilme planının, bilinmeyen sayıda Amerikalıyı, Amerikan güçlerini destekleyen Afganlarla birlikte Taliban tarafından kontrol edilen tehlikeli bölgelerde mahsur bıraktığını söyleyen askerler, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’nın bu konuda doğru kararlar almadığını vurguladılar. Bu tabloda askerler, geri çekilmeyi durdurmadıkları için bu yetkilileri ve danışmanlarını vicdan ve kamuoyu meselesi olarak istifa etmeye çağırdılar.

BU FELAKETİN ETKİSİ ONLARCA YIL SÜRECEK

Emekli askerler, geri çekilmeyi felaket olarak nitelendirirken, ABD personelinin güvenliksiz bir şekilde tahliye edilmesinin yarattığı etkinin onlarca yıl süreceğini söylediler. ABD personelinin fiili anlamda Taliban’ın esiri olduklarını vurgulayan askerler, çekilme sonucunda ABD’nin bıraktığı askeri teçhizatı ve milyarlarca dolarlık kaybı da felaket olarak nitelendiriyor. Taliban’ın e koyduğu askeri teçhizatların on milyarlarca dolar olduğu belirtildi. Arkada bırakılan ve Taliban’ın kullanması muhtemel hava araçları arasında dört adet C-130 nakliye uçağı, 23 A-29 Super Tucano turboprop saldırı uçağı, 45 UH-60 Black Hawk helikopteri ve 50 MD530 helikopteri de dahil olmak üzere 160’tan fazla uçak ve helikopter yer alıyor.

ABD’YE GÜVEN SARSILDI

Emekli askerler , ABD’nin itibarına verilen zararın tarif edilemez olduğunu vurgulayarak “Uzun yıllar herhangi bir çok uluslu anlaşma veya operasyonda güvenilmez bir ortak olarak görüleceğiz.” ifadelerini kullandılar. ABD’ye olan güvenin onarılamaz şekilde zedelendiğini belirten askerler, “Dahası, şimdi hasımlarımız Afganistan’da sergilenen zayıflık nedeniyle Amerika’ya karşı harekete geçmeye cesaretlendiriliyor.” açıklamasını yapıyor.

ÇİN, RUSYA, PAKİSTAN, İRAN…

Askerler ABD’nin zayıf düşmesiyle hasım olarak nitelendirdiği Çin, Rusya, Pakistan, İran, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti gibi ülkelerin cesaretlendiğinin de altını çizerken, ABD’nin sınır güvenliğinin bozulacağını ve terör gruplarının ABD’ye karşı harekete geçeceğini belirtiyor. Tüm bunların sonunda da SECDEF General Austin ve CJCS General Milley’i istifaya çağırdıklarını açıklayan askerler, “Ordudaki temel bir ilke, yetkilileri eylemlerinden veya eylemsizliklerinden dolayı sorumlu tutmaktır. Bu trajik ve önlenebilir fiyasko için her düzeyde hesap verebilirlik olmalıdır.” açıklamasıyla mektubu tamamlıyor.


https://www.aydinlik.com.tr/haber/abd-li-emekli-askerlerden-pentagon-a-istifa-edin-255652

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BOP, DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *