Orman Bakanlığı’nın Yangın Söndürme Helikopterlerine Ne Oldu?

Fotoğrafta soldan sağa Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil görülmektedir. Fotoğraf: Aytaç Ünal/AA

Orman Bakanlığı’nın Yangın Söndürme
Helikopterlerine Ne Oldu?

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 05 Ağustos 2021


Mustafa Çalkaya tarafından kaleme alınan ve 19 Şubat 2020’de Anadolu Ajansı haber sitesinde paylaşılan  ‘‘Orman yangınlarıyla mücadelede yerli helikopter atağı’’ başlıklı yazıdan alıntıdır.

TUSAŞ, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ‘‘Genel Maksat Helikopter Programı’’ kapsamında 109 adet T-70 Sikorsky genel maksat helikopteri imal edecektir. SSM ile TUSAŞ arasında 21 Şubat 2014 tarihinde imzalanan sözleşmeye göre imal edilecek helikopterler yerli ve milli olacaktır.

Program kapsamında imal edilecek 109 adet helikopter başlangıçta, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (22), Hava Kuvvetleri Komutanlığı (6), Emniyet Genel Müdürlüğü (20), T.C. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı (30), Özel Kuvvetler Komutanlığı (11) ve Orman Genel Müdürlüğü (20) olmak üzere toplam altı kullanıcının genel maksat helikopter ihtiyaçlarının karşılanması için planlanmıştır.

Proje kapsamında Orman Genel Müdürlüğü, yıllardır memleketin kısıtlı kaynaklarından milyonlarca dolar harcayarak yurtdışından kiraladığı eski teknoloji Mi-17 genel maksat helikopterlerinden kurtulacak, kendi modernyerli ve milli helikopter filosu ile milli değerlerimiz olan ormanların yanıp kül olmasına engel olacaktır. Orman Genel Müdürlüğü 2015 Faaliyet Raporu’na göre proje için SSM’e 2015 yılında 347 milyon TL ödenek aktarılmıştır.

Orman Genel Müdürlüğü ayrıca, orman yangınlarını havadan kontrol, keşif ve gözetleme, personel ve malzeme naklinde ihtiyaç duyduğu helikopter ihtiyacını da 2015 yılında envanterine kattığı altı adet Bell 429 modeli helikopter ile karşılamıştır.

SSM aracılığı ile alınan Bell 429 modeli helikopterleri mükemmel kullanan Orman Genel Müdürlüğü, 2020 yılında Bell helicopter Textron firmasından ‘‘Üstün Göreve Hazırlık’’ ödülü dahi almıştır. Hızlı ve konforlu bir adet fabrika çıkışı Bell 429 modeli helikopterin maliyeti yaklaşık olarak 6,5-7 milyon ABD dolarıdır.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında tedarik edilen Bell 429 modeli helikopter

Orman yangınlarının ülkeyi ve ciğerlerimizi kasıp kavurduğu bu günlerde, insanın aklına ister istemez Orman Genel Müdürlüğü için imal edilecek 20 adet modern ve hızlı ve de yerli ve milli S-70I modeli helikopterler geliyor.

Orman Genel Müdürlüğü 2015 Faaliyet Raporu’nda ifade edildiğine göre SSM’e 347 milyon TL ödenek aktarılan bu helikopterlere acaba ne oldu?

Proje devam ediyor mu yoksa Orman Genel Müdürlüğü bu gelişmişmodern,   yerli ve milli helikopterleri almaktan vaz mı geçti? 20 adet helikopterden kaç adedi alınacak ve hangi maksatla kullanılacak? Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Şubat 2020’de gerçekleştirdiği TUSAŞ ziyaretinde yaptığı konuşmada; 3 (üç) adet T70 yönetim helikopterinin 2021 yılında teslim alınacağını ifade etmiştir.

Yönetim helikopterlerinin orman yangınları ile mücadelede personel taşınmasında da kullanılacağını ve işin en güzel tarafının da helikopterlere yerli ve milli yazılımların yüklenmesi olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, TUSAŞ ziyareti esnasında geri kalan 17 adet helikopter hakkında herhangi bir bilgi vermemiştir.

Acaba ne oldu? Yoksa yerli ve milli yangın söndürme helikopter projesinden vaz mı geçildi?


Orman Bakanlığı’nın Yangın Söndürme Helikopterlerine Ne Oldu?

This entry was posted in ÖZELLEŞTİRMELER, Politika ve Gundem, SUN SAVUNMA NET, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *