BİLİŞİM BİLGİ İNTERNET * Elektronik Kimlik Trendleri

Elektronik Kimlik Trendleri


Avrupa Komisyonu – Deloitte, Eylül 2018
Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 5 Ağustos 2021


Kimlik hırsızları genellikle şifre, kimlik numarası, kredi kartı numarası veya sosyal güvenlik numarası gibi kişisel bilgileri ele geçirir ve bunları kurbanın adına sahtekârlık yapmak için kullanırlar. Bu hassas bilgiler, kredi başvurusu, çevrimiçi alışveriş veya kurbanın tıbbi ve finansal verilerine erişmek gibi çeşitli yasa dışı amaçlar için kullanılabilir.


Giriş

Elektronik kimlik (eID – Electronic Identification) alanı; güvenlik, veri gizliliği ve kolaylığa yönelik geniş çaplı küresel değişimler nedeniyle hızlı bir şekilde değişmekte, fiziksel ve sayısal dünyalar arasındaki hatlar ise giderek bulanıklaşmaktadır. Biyometri gibi uzun süredir kullanılan kimlik belirleme teknolojileri, sayısal kimliğe yönelik geleneksel yaklaşımları altüst etmek üzere yeni ortaya çıkan teknolojilerle birleşmektedir. Teknoloji alanındaki bu gelişme ve değişimler, hükümetlerin vatandaşlarına kimlik verme şeklini de derinden etkileyecektir.

Elektronik kimlik veya eID denildiğinde, çevrim içi hizmetlere erişmek veya çevrimiçi işlemler yapmak maksadıyla kişi veya kuruluşlar için bir kimlik kanıtı sağlayan sayısal bir çözümden bahsedilmektedir.

Bu makalenin amacı; eID’yi etkileyen mevcut teknolojilerin hâlihazır durumunun genel bir çerçevesini ortaya koymak ve kısa ile uzun vadede elektronik tanımlamanın geleceğini şekillendirecek olan temel trendleri kısaca özetlemektir. Devletler tarafından verilen eID’lerin, özel sayısal kimlik çözümleriyle karşılaştırıldıklarında uygulanabilir olmalarını sağlamak ve kullanılabilirlik ile güvenlik açılarından da vatandaşların ihtiyaçlarına uygun olarak kalmalarını sağlamak maksadıyla politika belirleyicilerin eID alanında beklenen gelişimi anlamaları çok önemlidir.

Her ne kadar bir kişinin kimliğini kanıtlamak için kullanılan biyometri, akıllı kartlar ve mobil uygulamalar gibi araçları etkileyen temel teknolojileri ya da belirli bir program kapsamında verilen kimliklere güven duyulmasını sağlayan blok zinciri teknolojileri belirlenebilse de bu teknolojiler birbirlerinden bağımsız olarak değil, bir bütün olarak analiz edilmelidirler. Bu nedenle bu makale; eID gelişimi üzerinde etkileri olan çok daha geniş toplumsal, ekonomik, politik ve teknolojik faktörleri de incelemektedir.


Elektronik Kimlik Trendleri

 

This entry was posted in BİLİŞİM - İNTERNET -, SUN SAVUNMA NET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *