İÇMEK İÇİN AYRANIMIZ YOK İKEN, TAHTIREVANLA SOMALİ’YE GİTMEK * Somali’ye sürekli olarak hibe verilmesinin sebebi ALBAYRAK ŞİRKETİNİN Somali’de yaptığı 14 yıllık LİMAN anlaşması mı?

İÇMEK İÇİN AYRANIMIZ YOK İKEN, TAHTIREVANLA SOMALİ’YE GİTMEK

Somali’ye sürekli olarak hibe verilmesinin sebebi ALBAYRAK ŞİRKETİNİN
Somali’de yaptığı 14 yıllık LİMAN anlaşması mı?


Anadolu Ajansı “Somali, Mogadişu Limanı için Erdoğan’ın yakını olan ALBAYRAK Grubu ile 14 yıllık imtiyaz anlaşmasına imza attı” başlıklı bir haberi 6 Kasım 2020 tarihinde servis etti.

Bu anlaşmadan 1 ay sonra 2020 yılında Erdoğan Somali’ye 30 milyon TL karşılığı 2.3 milyon SDR bağışta bulundu. Yetmedi 8 Ağustos 2021’de 30 milyon dolar daha bağışta bulundu. Türkiye yokluk yoksulluk, işsizlik, yüksek enflasyonla, yangınlarla uğraşırken Cumhurbaşkanının bu Somali sevdasının nedeni sorgulanmalıdır.

Gazeteci Can Ataklı ise “Help Turkey onurlarına dokunmuş” başlıklı yazısında şu konuya değindi;

“Söylendiğine göre, sarayın müteahhitlerinden biri Somali’de liman ve rafineri işletiyormuş. Limana dev tankerlerin yanaşabilmesi için 50 milyon dolarlık bir yatırım gerekiyormuş. İşte güya Somali Hükümeti, aldığı 30 milyonluk hibeyi bu liman için kullanacakmış. Yine söylentiye göre zaten bu limandan öncelikle İsrail’e petrol taşıyan tankerlerin sahipleri de tanıdık isimlermiş.”

Cumhurbaşkanın Somali aşkı altında bir başka rant kokusu geliyor!!!

Naci Kaptan – 08.08.2021


30 milyon hibe tartışması! “Somali’de liman işleten
yandaş firma kim? İsrail’e petrol mü taşınıyor?”

cumhuriyet.com.tr – 08 Ağustos 2021


Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Somali’ye aylık 30 milyon dolar hibe verilmesine ilişkin “Somali’de liman işleten yandaş firma kim?” sorusunu yöneltti.


THK’nin uçakları için 4 milyon dolar gerektiğine dair haberlerin ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Somali’ye aylık 30 milyon dolar hibe verilmesine karar verilmişti. Resmi Gazete’de yayınlanan karar tartışma konusu olurken eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Twitter hesabından konuya ilişkin dikkat çeken sorular yöneltti.

Erdoğan’ı etiketleyen sağlar, şunları sordu:

1- THK uçaklarına 4 milyon dolar vermeyip ormanların yanmasını izlerken, Somali’ye neden 30 milyon dolar hibe ettin?

2- Somali’de liman işleten yandaş firma kim?

3- Parayı, hibe adı altında yandaş firma için mi verdin?

4- Limandan İsrail’e petrol mü taşınıyor?

NE OLMUŞTU?

Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Milletlerarası Andlaşma’ ile Somali’ye bir yılda 30 milyon dolarlık hibe kararı alındı. Kararda, Somali’ye aylık yardımın ise 2.5 milyon dolar olacağı aktarıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile alınan kararda, Somali’nin ‘hibeyi bütçe finansmanı ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi’ için kullanacağı ifadeleri yer aldı. Somali’nin hibe için mali ve ilerleme raporu sunması istendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘donör’, Somali Federal Cumhuriyeti’nin ‘alıcı’ olarak anıldığı anlaşmada şu ifadelere yer verildi:

Donör, iç hukuku ve yıllık bütçe ödenekleri çerçevesinde, alıcıya aylık 2 milyon 500 bin ABD doları olmak üzere 30 milyon ABD dolarını aşmayacak şekilde hibe nitelikli bir finansal katkı sağlayacaktır.

Alıcı hibeyi bütçe finansmanı ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amaçları için kullanacaktır. 

Hibe, alıcının mali kuralları, idari düzenlemeleri ve uygulamalarına uygun olarak denetlenecektir.

Türkiye, geçtiğimiz sene de Somali’nin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan vadesi geçmiş borcunun ödenmesine katkıda bulunmuştu.


https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/30-milyon-hibe-tartismasi-somalide-liman-isleten-yandas-firma-kim-israile-petrol-mu-tasiniyor-1858908

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *