KANADA’da ARD ARDA YERLİ ÇOCUKLARIN KAYITSIZ MEZARLARI BULUNUYOR * Kanada’da 182 isimsiz mezar daha bulundu

Fotoğraf: AA

Kanada’da 182 isimsiz mezar daha bulundu

İstanbul – BİA Haber Merkezi
01 Temmuz 2021, Perşembe


Yerli halk liderleri, araştırmalar sürdükçe daha
çok sayıda mezar bulmayı beklediklerini belirtti.

Kanada’nın British Columbia (B.C) eyaletinde faaliyet gösteren eski St. Eugene Misyon Okulunun yakınında 182 kayıt dışı mezar daha bulundu.

Ülkedeki en önemli yerli halk topluluğu olan First Nation tarafından yapılan açıklamada, kayıt dışı mezarlar B.C. eyaletinin güneyindeki Cranbrook şehrine yakın bir alanda tespit edildi.

Öte yandan Lower Kootenay Band adlı yerli grup ise, kalıntıların okulun eski öğrencilerine ait olup olmadığını söylemek için erken olduğunu belirtti.

Yerli halk liderleri, araştırmalar sürdükçe daha çok sayıda mezar bulmayı beklediklerini belirtti. Lower Kootenay Band’in açıklamasında bazı kalıntıların, sadece bir metre derinliğindeki sığ mezarlarda bulunduğu bildirildi.

St. Eugene 1912’den 1970’li yılların başına dek Katolik Kilisesi tarafından yönetildi. 19. ve 20. yüzyılda yerli gençleri asimile etmeyi amaçlayan, masraflarını Kanada hükümetinin karşıladığı ve dini gruplar tarafından yönetilen 130’dan fazla zorunlu yatılı okuldan biriydi.

Lower Kooteny Band, 100 kadar grup üyesinin okula gitmeye zorlandığın belirtiyor.

Ne olmuştu?

Mayıs ayında Kanada’nın British Columbia eyaletindeki Kamloops Kızılderili Yatılı Kilise Okulu’nun bahçesinde 215 çocuk cesedi kalıntısının bulunmuştu. Kanada resmi haber ajansı CanadianPress’in haberine göre, 1869-1978 yılları arasında faaliyet gösteren Kamloops Kızılderili Yatılı Kilise Okulunun bahçesindeki mezarlarda bulunan çocuk cesetlerinin bazıları 3 yaşındaki çocuklara aitti.

Tk’emlups te Secwepemc First Nation kabilesi şefi Rosanne Casimir, yaptığı basın açıklamasında, ceset kalıntılarının, kabilelerine mensup ailelerin çocuklarına ait olduğunu ve bölgede çalışma yapan görevliler tarafından geçen hafta sonu yeraltına nüfuz eden bir radar yardımıyla keşfedildiğini belirtmişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, olayla ilgili olarak, “Eski Kamloops yatılı okulunda bulunan cesetler haberi kalbimi parçalıyor. Bu, ülkemiz tarihinin o karanlık ve utanç verici döneminin acı verici bir hatırlatıcısı'” demişti. (Kaynak: AA, BBC) [1]


BAĞLANTILI HABERLER

Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki bir yatılı kilise okulunun bahçesinde, yüzlerce ceset kalıntısının olduğu yeni çocuk mezarları bulundu.

Saskatchewan eyaletindeki First Nation yerlilerinin çatı kuruluşu olan Egemen Yerli İlk Milletler Federasyonu’ndan (FSIN) yapılan açıklamada, Cowessess First Nation bölgesindeki eski Marieval Kızılderili Yatılı Kilise Okulu’nun sahasında resmi kayıtlarda olmayan yüzlerce çocuk mezarı keşfedildiği bildirildi.

Mayıs ayında da Kanada’nın British Columbia eyaletindeki Kamloops Kızılderili Yatılı Kilise Okulu’nun bahçesinde 215 çocuk cesedi kalıntısı bulunmuştu. Ülke genelindeki 139 okulda başlatılan yüzeyden yere nüfuz eden radar taramalarında yeni mezarlar keşfedilmişti.

Cowessess Şefi Cadmus Delorme ve FSIN Şefi Bobby Cameron, yaptıkları ortak açıklamada, net bir sayının elde edilmesi için çalışmaların devam ettiğini ancak bölgedeki mezarların Kanada’da bugüne kadar bulunanların en fazlası olacağını ifade etti.

Kanada resmi kayıtlarına göre Marieval Kızılderili Yatılı Kilise Okulu, 1899’dan 1997’ye kadar eyaletin başkenti Regina’nın yaklaşık 140 kilometre doğusunda, Cowessess yerlilerinin olduğu bölgede faaliyet gösterdi.

Saskatchewan’daki Little Pine First Nation Şefi Wayne Semaganis de CBC Haber’e verdiği demeçte, “Bugün bile halktan hala küçümseme var. ‘Bu bir tarih, geçmişte kaldı’ diyorlar. Hayır, geçmişte değil. Bugün de devam ediyor. Yatılı okullara gömülen bu çocuklar öldürüldü. Çünkü kaza olsaydı, eceliyle ölselerdi, birileri uyarılırdı” dedi.

Semaganis, şu anda bile incindiklerini kanıtlamak zorunda olanların yerli halk olmasının sinir bozucu olduğuna işaret ederek, “Kanada’nın büyük çoğunluğunda hâlâ kederimizi anlamayan çok sayıda insan var. Yas tutma hakkımızı elimizden alıyorlar. Asıl acı olan da bu” dedi. [2]


Kanada’da kemikleri bulunan 751 çocuk için anma töreni düzenlendi​​​​​​​

Yaklaşık 200 toplum üyesinin katıldığı törende geleneksel ilahiler okundu ve dualar edildi, mezar taşı olmayan 751 çocuk için sessizce saygı duruşunda bulunuldu. Temsili lambalar ve bayraklar, isimsiz mezarların üzerine yerleştirildi.

Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okuluna ait bölgede 24 Haziran günü ortaya çıkarılan ve resmi kayıtlarda olmayan mezarlarda kemikleri bulunan 751 çocuk için, Cowessess First Nation Konseyi tarafından anma töreni düzenlendi.

Yaklaşık 200 toplum üyesinin katıldığı törende geleneksel ilahiler okundu ve dualar edildi, mezar taşı olmayan 751 çocuk için sessizce saygı duruşunda bulunuldu. Temsili lambalar ve bayraklar, isimsiz mezarların üzerine yerleştirildi

Nöbette konuşan topluluktan bir kişi, mezarların bulunmasını, “yavaşça iyileşen” bir yara kabuğunun soyulmasına benzetti.

Mezarda bulunan kalıntıların çoğunun, ailelerinden alınan ve eski Marieval Kızılderili Konut Okuluna gitmeye zorlanan Yerli çocuklara ait olduğu düşünülüyor.

Şef Cadmus Delorme, keşfin ardından soruşturma başlamadan önce bölgede bazı mezar işaretleri olduğunu, ancak bunların şüpheli mezarların yalnızca üçte birini oluşturduğunu söyledi.

Cowessess First Nation’dan meclis üyesi Jonathan Z. Lerat, nöbetin, iyileşmek için çalışan topluluk üyeleri için olduğu kadar çevredeki topluluklar için de önemli olacağını, çünkü bölgeye gömülenlerin yalnızca grup üyeleri olmadığını söyledi. [3]


[1] https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246604-kanada-da-182-isimsiz-mezar-daha-bulundu

[2] https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246236-kanada-da-yeni-toplu-cocuk-mezarlari-bulundu

[3] https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246411-kanada-da-kemikleri-bulunan-751-cocuk-icin-anma-toreni-duzenlendi

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, ASİMİLASYON, EĞİTİM, FAŞİZM, KIZILDERİLİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *