MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI “Sivas Katliamını unutmadık, unutturmayacağız” * “Amaç toplumsal muhalefetin önünü kesmek”

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
“Sivas Katliamını unutmadık, unutturmayacağız”


İstanbul – BİA Haber Merkezi
01 Temmuz 2021, Perşembe


Makina Mühendisleri Odası, Sivas katliamının 28. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Sivas katliamı, geçmişten bu yana yapılan birçok gerici faşist katliam zincirinin bir halkasıdır. Sivas katliamını ve ilerici güçlere yönelik tüm katliam ve cinayetleri lanetliyoruz” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener yaptığı yazılı açıklamada, “28 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde gerici güruhların Sivas’ta Madımak Otelini kuşatarak yaktığı demokrat, toplumcu yazar ve ozanlarımızı sevgiyle, saygıyla anıyoruz. Onları unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Sivas katliamının, geçmişten bu yana yapılan birçok gerici faşist katliam zincirinin bir halkası olduğunu ifade eden Yener, geçmişte yaşanan katliamları ve cinayetleri hatırlattı:

“16 Şubat 1969 İstanbul Kanlı Pazarı, 1 Mayıs 1977 İstanbul, 16 Mart 1978 İstanbul Üniversitesi, 17 Nisan 1978 Malatya, 10 Ağustos 1978 Ankara Balgat, 3 Eylül 1978 Sivas Ali Baba Mahallesi, 9 Ekim 1978 Ankara Bahçelievler, 19-26 Aralık 1978 Maraş, 16 Mayıs 1979 Ankara Piyangotepe, 28 Mayıs-10 Temmuz 1980 Çorum, 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak, 12-15 Mart 1995 İstanbul Gazi Mahallesi, 20 Temmuz 2015 Urfa Suruç, 10 Ekim 2015 Ankara Garı katliamlarının failleri gerici faşist güçlerdir.

“Aynı güçler Doğan Öz, Bedrettin Cömert, Bedri Karafakioğlu, Abdi İpekçi, Cevat Yurdakul, Cavit Orhan Tütengil, Ümit Kaftancıoğlu, Kemal Türkler, Çetin Emeç, Turan Dursun, Musa Anter, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Hırat Dink ve daha birçok cinayetin failidir.”

“Amaç toplumsal muhalefetin önünü kesmek”

Bu katliam ve cinayetlerle, toplumun aydınlanma kanalları ile toplumsal muhalefetin önünün terörle kesilmesinin amaçlandığını savunan Yener, “Biliyoruz ki, din-mezhep, inanma inanmama ve etnik köken farklılıklarını körükleyerek halk arasında düşmanlık tohumları ekmek, sömürü ve baskı düzeninin sürekliliğini sağlamak için başvurulan daimi bir politikadır” dedi.

Makina Mühendisleri Odası olarak, Sivas katliamını ve ilerici güçlere yönelik tüm katliam ve cinayetleri lanetlediklerini ifade eden Yener, odanın demokratik, laik, emeğin ve bilimin aydınlattığı başka bir Türkiye mücadelesine kararlılıkla devam edeceğini sözlerine ekledi. (KÖ)


https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246625-sivas-katliamini-unutmadik-unutturmayacagiz

This entry was posted in FAŞİZM, İrtica, RADİKAL İSLAM, SİYASAL İSLAM, TARİKAT VE CEMAATLAR, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *