SİBER SAVAŞLAR VE ORTADOĞU – Güneş Rüzgârı Siber Ataklar ve Suriye

Güneş Rüzgârı (Solar Wind) Siber Ataklar ve Suriye

Bülent Esinoğlu – 15 Mart 2021 – bulentesinoglu@gmail.com

Güneş Rüzgârı ifadesini ilk kez duydum. İnanıyorum ki sizler de ilk kez duymuşunuzdur. Güneş Rüzgârı konusunu geri döneceğim. Ancak olayı anlatırsam daha iyi anlaşılır diye düşünürüm.
Dün, Amerika, Rusya’ya bir büyük siber atak gerçekleştirdi. Rusya’nın ilaç dağıtım ve ilaç üretim bilgisayarlarına gerçekleştirilen siber atak için, ABD’den bir açıklama geldi.
Rusya, bizim (ABD) kuvvet santrallerimize ve enerji networküne siber atak yapmıştı, bizim de intikamımızı almamız gerekirdi”. Amerika’da, olağan dışı bir olay olsa, Amerika hemen Rusya’yı suçlayarak işe başlıyor.Rusya seçim sonuçlarına müdahale etti diyorlar. Kendi kuvvet santrallerinde, arıza olsa hemen Rusları suçluyorlar.
Her defasında, Rusya’dan, en üst düzeyde, “hayır biz yapmadık” cevabını alsalar da Amerika bu sistematiği sürdürüyor. Bu kez, sözlü provokasyon yerine, siber atak gerçekleştirerek, işi bir adım daha ileri taşımış oldular. Amerika’yı yeniden büyük yapacağız iddiası; ABD-Rusya savaşını da yaklaştırıyor. Amerika, dünyanın birçok noktasından, yeniden hegemonya kurma hareketlenmesine girdi.
Kızıl Deniz’de Darfur’un karşısında ABD Rus savaş gemileri karşılıklı duruyor. Dedeağaç’da, yeni büyük bir üs kurdu. Suriye’de Suriye/Irak/ Türkiye birleşim noktası, yani Cizre’nin tam karşısına yeni üs kurdu. Ukrayna’ya ilave kuvvetler yığıyor. Kara Deniz, sanki Amerikan denizine döndü. Montrö Antlaşması yok gibi… Çin Sarı Deniz’ini artık saymıyorum bile…
Neyse, anlayacağımız, Amerika, üretimde, teknolojide ve ticarette geri kaldıkça, saldırganlığı artacak gibi görünüyor.
Güneş Rüzgarına gelince; Güneşin üst atmosferinden yayılan plazma olarak biliniyor. Bu yayılımın artığı süreçlerde, manyetik alanlar ve uydular etkileniyormuş. Bilgisayar ağlarının etkilenmesi de buradan peyda oluyor diye Rusya’nın resmî açıklamaları olmuş.
SURİYE
Suriye meselesine gelince; bundan on ila on beş gün önce gene oldu. Suriye devleti kendi bölgelerinden çalınan petrolün, Cerablus’ta rafine edilerek, bölgede kullanılmasına ve başka ülkelere satılmasına engel olmak için, füze ile El Bab ve Cerablus’taki tankerleri vuruyor. Geçen yazımda, Suriye devleti ile Türkiye arasında resmi savaşın bu bölgede başladığını ifade etmiştim
Dün, MSB’den yapılan açıklamada; “saldırının geldiği mevziler vurulmuştur” ifadesi vardı. Yani Suriye devletini biz gene vurmuşuz.
Suriye iç savaşı ve dış savaşı başlayalı tam on yıl oldu. Suriye’de kanser hastalarının sayısı covit19 hastalarından daha fazlaymış. Amerika’yı Rusya’ya karşı, Rusya’yı Amerika’ya karşı kullanma siyasetlerimizin sonuna gelmişiz.
This entry was posted in BİLİŞİM - İNTERNET -, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *