Adı YERLİ olan otomobilin bataryası Çin’den, entegrasyon Almanya’dan, tasarım İtalya’dan

Yerli otomobil’e ilişkin konuşan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş aracın motoru için Bosch ile görüştüklerini, batarya için Çin’le anlaşmak istediklerini, araç entegrasyonu için Alman EDAG’ı seçtiklerini söylerken, tasarım için de “İtalyanlarla anlaştık” dedi


Yerli otomobil’in yapımını üstlenen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş otomobile ilişkin yeni detayları aktardı.

ÇİN, İNGİLTERE, İTALYA, ALMANYA…

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre Gürcan Karakaş, “Marka yaratmadan tasarıma kadar dünyanın en iyileri ile çalıştık. Doğuştan elektrikli yapabilen çok fazla şirket yok. O teknolojiyi edinmiş partnerlerle bu süreçte beraber çalışarak geliştirme yapıyoruz. Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık. Bunlardan biri ile anlaşacağız. Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik. Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla anlaştık” ifadelerini kullandı.

Karakaş, şöyle devam etti: “Dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye bakıyoruz. Nisan, mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Teknolojiyi ülkemize getirip bunu Türkiye’den kiminle yapabiliriz ona bakıyoruz. Çok ciddi maliyet araştırmaları yaptık. Türkiye’de üretmek mi, başka bir yerde ürettirmek mi daha uygun maliyetli ona bakıyoruz. Partnerimizin karşısına oturunca neyin ne olduğunu biliyoruz.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1716831/

This entry was posted in Bilim ve Teknoloji. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *