Kimdir bu Fatma Aliye?! İsterseniz biraz tanıyalım..

Cebinizde taşıdığınız 50 TL kağıt banknotlar üzerindeki
“çok değerli” hanımefendinin kişiliği hakkında bilgi sahibi olalım !!!

Kimdir bu Fatma Aliye?!
İsterseniz biraz tanıyalım..


Fatma Aliye; tarihçi Ahmet Cevdet Paşa’nın iki kızından biri imiş..

13 yaşında tesettüre girmiş.
Uyduruk bir iki romanı varmış..
Peki, paralarımıza nasıl girdi bu hanım?..

Fatma Aliye’yi paralara yerleştiren neden’in onun romancılığı olduğunu sanıyorsanız aldanıyorsunuz.Asıl neden İslamcılığı ve ATATÜRK Devrimlerine karşı olması.

Fatma Aliye’nin tesettüre olan tutkusu yazılarına da yansımış…Fatma Aliye Hanım, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yaptığı devrimleri bir türlü benimseyememiş.

Kısaca ATATÜRK düşmanı imiş…

Kendisinin, bir Osmanlı paşasının (Ahmet Cevdet Paşa) kızı olmasının bunda rolü var elbette.Evinde çocuklarının ona yaşattığı sıkıntılar onu daha da İslam’a bağlamış olabilir.

Evden kaçan kızının, Katolik bir rahibe olması ve onu uzun yıllar boyunca bir servet harcayarak arayıp ta bulamamış olması kendisinde ağır bir travma meydana getirmiş olsa gerek. Hal böyle olunca da etki tepki yaratmış ve Fatma Aliye hanım, sımsıkı sarılmış muhafazakarlığına. Öyle ki tesettüre olan tutkusu yazılarına yansımış. Bir yazısında kadınların giyim tarzı konusunda şöyle diyor; “…İşte bu tuvaletin üzerine zinetten ari ve bolca bir şey giyilir ve saçlar da bir baş örtüsüyle örtülürse şeriata muvafık surette tesettür edilmiş olur.”

“Uzak ülke” adlı romanında Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yaptığı yenilikler nedeniyle Fatma Aliye’nin ülkesine yabancılaştığı ve uzaklaştığı anlatılıyormuş bu kitapta…

Saltanatın kaldırılmasını, alfabenin değiştirilmesini ve padişahın düşürülmesini, Fatma Aliye Hanım asla kabul edememiş, Mustafa Kemal ATATÜRK’e hep karşı olmuş.

Aslında Cumhuriyetimizin yetiştirmiş olduğu ve ilk’leri gerçekleştiren aşağıda isimlerini sayabileceğimiz birçok kadın olmasına rağmen Fatma Aliye hanımın resmi 50 TL’lik banknotun üstüne yerleştirilmiş:

İlk Kadın Tiyatro oyuncu – Afife Jale
İlk Kadın Profesör – Prof. Dr. Fazıla Şevket Giz
İlk Kadın Büyükelçi – Filiz Dinçmen
İlk Kadın Dünya Güzeli – Keriman Halis
İlk Kadın Fotoğrafçı – Semiha Es
İlk Kadın Hakim – Suat Berk
İlk Kadın Heykeltraş – Sabiha Bengütaş
İlk Kadın Jet Pilotu – Leman Altınçekiç
İlk Kadın Pilot – Sabiha Gökçen
İlk Kadın Bakan – Prof. Dr. Türkan Akyol

Hal böyle olunca, İLK’lere imza atmış bir yığın Türk Kadını varken “Neden Fatma Aliye?” sorusu, cevabını da kendi içinde barındırıyor sanırım. Şimdi anladınız mı, bunca Cumhuriyet kadını dururken Fatma Aliye Hanım’ın neden Paranın arka yüzüne oturtulduğunu?..

Okuyun ve çevrenize anlatın..

Bugüne kadar elde edemedikleri türban özgürlüğü nedeniyle kendilerini Türkiye’ye “uzak” bulanlar elbette Fatma Aliye Hanım’ın fotoğrafının oraya konmasından mutlu olacaklardır.

Hem ATATÜRK’ü paraların -hiç olmazsa- bir yüzünden çıkardılar.
Hem de onun yerine İslamcı bir kadını koydular.
Başı kapalı değil aksine resimde hanım açık…

AKP’ye yalakalık yapan Merkez Bankası yöneticileri, bu inceliği de göstererek, ayranımızı kabartmamışlar.Aslında bence buna cesaret edemediler…

Ne kurnazlık değil mi?

M.Cihat ERGİNAY
mehmetcihat@gmail.com

This entry was posted in Ekonomi, GEÇMİŞİN İÇİNDEN, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *