EMPERYALİZM – BOP – SURİYE – İHVAN’cılık * Zafer değil hezimet

Odatv.com / 24.10.2019 / Sabahattin Önkibar

Zafer değil hezimet


İktidarın ekran vaizleri benzerleri daha önce defalarca yapılan sınır ötesi terör operasyonunu adeta “yeni bir Malazgirt zaferi” diye pazarlıyor lakin hakikat büyük resimde tarihsel bir hezimettir, niye mi?

1) AKP iktidarı öncesi ne dünyanın ne de Türkiye’nin Suriye diye bir sorunu yoktur. 2011’de ABD, İsrail’i bölgede yegâne güç haline getirmek, siyasal İslamcıların yönettiği Türkiye’de, İhvancılık ve halifelik romantizmi adına hükümran bir devlete saldırıp bütün bir ülkenin yıkılması ve yüz binlerce insanının ölmesine sebep olmuşlardır.

VURGUN TABLOSU

2) Paxamericana bir bakıma amacına ulaşmış ve Saddam’dan sonra Beşar Esad Suriye’sinin kolunu kanadını kırarak İsrail’i rahatlatmış ve bölgenin hâkim gücü konumuna taşımıştır.

3) Türkiye ise yanlış Suriye politikası ile vurgun üstüne vurgunlar yemiştir.

4) AKP’nin mezhepçi Suriye politikası olmasaydı Suriye’de PYD-YPG olamayacağı gibi, ABD on binlerce TIR’la donattığı 70 bin kişilik PKK ordusunu kuramayacaktı. Bu bölücü ordu yapılan son harekata rağmen hala dimdik ayakta ve Türkiye’nin geleceği adına tehdit arz etmektedir.

5) AKP’lilerin yönettiği Türkiye, ABD’nin bile zaman içinde revize ettiği Beşar Esad hasımlığı politikasında ısrar ve inat edip hem askeri harekatlara mecbur kalarak onlarca şehit vermiş, hem toplamda 150 milyar dolar kaybetmiş, hem Türkiye’yi bölgede ve bütün dünyada yalnızlaştırmıştır.

CEVAPLANMAYAN SORU

6) Gözden kaçırılan ve cevaplanmayan soru, Türkiye’nin Suriye’ye neden savaş ilan ettiğidir? Beşar Esad zalimdi, zulüm yapıyordu gibi bir karşılığı, Sudanlı katil El Beşir’e kırmızı halılar serip, tweet atan gençleri hapse gönderenler veremez.

7) Yapılan son sınır ötesi operasyon ve ABD – Rusya ile varılan mutabakatlar, siyasal İslamcıların yönettiği Türkiye’nin artık iki süper güç arasında oyuncak olduğunun resmidir.

8) Harekatla PKK-YPG belası coğrafyadan sürülüp def edilememiş, tersine imaj ve itibarına uluslararası katkı sunulmuştur.

9) Son operasyon ile maalesef Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinde görmediği türden büyük bir hakarete yani Trump’ın küfrüne muhatap kalmış ve o hakarete cevap dahi verilememiştir.

BEŞAR ESAD GALİP AKP MAĞLUP

10) Aynı şekilde yapılan bu harekat Rusya’nın bölgedeki patronluğuna katkı yapmış ve AKP buna resmen boyun eğmiştir.

11) Adana Mutabakatı çerçevesinde yapılan anlaşma sonrası hüküm şudur: Türkiye’yi yönetenler Beşar Esad’a mağlup olmuş yani ülkemiz çok çok büyük kayıplarının yanı sıra Suriye’de yendirilmiştir.

12) Bütün bunlara ilaveten on binlerce mevcutlu El Nusra bakiyesi siyasal İslamcı bir ordu var edilerek hem ülke imajı alt-üst edilmiş, hem de büyük paralar harcanmıştır… Pardon, Adana Mutabakatı artık esas ise bu güruh hala niye var? Ayrıca neden böyle bir yapıya ihtiyaç duyuldu? Nedir gizlenenler?

13) Hülasa Barış Pınarı Harekatı asla Türkiye’nin yararına hizmet etmemiş sadece AKP’nin iç kamuoyundaki piarıdır.

https://odatv.com/zafer-degil-hezimet-24101910.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BOP, DIŞ POLİTİKA, İrtica, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *