DEMOKRASİ KAZANDI * İstanbul Seçiminin Düşündürdükleri

Onur Oymen / 24 June 2019
ooymen@hotmail.com

İstanbul Seçiminin Düşündürdükleri


Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini ezici bir çoğunlukla kazanan Ekrem İmamoğlu’nu içtenlikle kutluyorum. Millet İttifakının ortakları CHP ve İYİ Partinin Genel Başkan ve yöneticilerinin, eski ve yeni milletvekillerinin, İl Başkanlarının ve yöneticilerinin, İstanbul gönüllülerinin ve katkıda bulunan herkesin bu başarıdaki payı büyüktür.

Ancak bu olağanüstü başarıda en büyük payı, her türlü baskıya, medyalar yoluyla ve başka yöntemlerle yapılan etkileme çabalarına karşı demokrasiyi, hukuk devletini korkusuzca koruyan İstanbul halkı hak ediyor.

31 Mart tarihinde yaşanan süreçte, pek çok saygın ve tecrübeli hukukçunun ‘tam kanunsuzluk’ olarak nitelendirdiği bazı kararlara ve yöntemlere karşı son başvuru yolunun halkın iradesi olduğunu bu seçim göstermiştir. Halk, yanlış kararları düzeltmiştir.

İstanbul’daki seçmenler, bütün vatandaşlarımızın düşünce ve duygularının temsilcisi olarak Türk milletinin cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıktığını bütün dünyaya göstermişlerdir.

İstanbul seçimlerinden herkesin çıkartması gereken dersler vardır. Bunlardan biri, iktidarı korumak uğruna demokrasiyle bağdaşmayan yöntemlere başvurmanın çıkar yol olmadığıdır.

Bir diğeri, basını ve genel olarak medyaları belirli siyasi amaçlarla etki altına almanın her zaman beklenen sonuçları vermeyebileceği ve hatta tersine teperek baskı yapmaya çalışanları güç durumda bırakabileceğidir.

Bir başka ders ise, Türkiye’de bu gibi baskılara ve zorlamalara karşı direnme gücüne, cesaretine ve iradesine sahip siyaset adamlarının bulunduğudur.

Nihayet, başta Atatürk olmak üzere, cumhuriyetimizi kuranların temellerini attığı çağdaş, laik ve demokratik hukuk devletine halkımızın büyük çoğunluğunun sahip çıkmaya kararlı olmasıdır.

Önümüzdeki dönemde aynı baskı yöntemlerinin uygulanmaya çalışanlar olursa bunların aynı sonuçlarla karşılaşmaları beklenmelidir. Bu nedenle, özellikle devlet yönetiminde ve hukuk alanında sorumluluk taşıyan herkesin Türkiye’nin yolunun demokrasi, özgürlük ve adalet yolu olduğunu idrak etmesi gerekmektedir.

Yabancı ülkelerde Türkiye hakkında yorum, değerlendirme ve eleştiri yapanların da Türk halkının demokrasiye bağlılığını bu vesileyle anlamaları ve Türkiye’yi bir bütün olarak suçlamaktan kaçınmaları uygun olacaktır.

Türk halkı, dün herkese tarihe geçecek bir ders vermiştir. Şimdi, kazanılan bu seçim zaferinin, yapılan vaatlerin Ekrem İmamoğlu önderliğinde en kısa zamanda hayata geçirilerek taçlandırılmasının zamanıdır.

Gerçekleştirilecek hizmetlerin ve yapılacak eserlerin diğer belediyelerimiz için de örnek oluşturması beklenmektedir. İstanbul seçimlerinin önümüzdeki dönemde ülkemizde yaşanacak siyasi gelişmeler için de güzel bir örnek oluşturması hedefimiz olmalıdır.

Saygılar, sevgiler,

Onur Öymen

This entry was posted in SEÇİM - SEÇSİS. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *