Savcılar göreve * İstanbul ve Ankara’da sandıklara bu kadar iyi sahip çıkılmasaydı ve AA’nın verileri aynen kabul edilseydi neler olacaktı?

Batuhan ÇOLAK / 04 Nisan 2019

Savcılar göreve

31 Mart seçimleri, belirli illerde tartışmaları getirmiş olsa da sistem açısından büyük bir açık oluşturdu.Bugüne kadar sonuçları hızlı hızlı açıklayan ajansın, seçmen iradesini açık bir şekilde yönlendirmek istediğini gördük.

Daha net ifadelerle konuşmamız gerekiyor.İstanbul ve Ankara’da sandıklara bu kadar iyi sahip çıkılmasaydı ve AA’nın verileri aynen kabul edilseydi neler olacaktı?

16 Nisan Başkanlık Referandumu ve 2014 yerel seçimlerindeki tartışmaları hepimiz biliyoruz.O zamanlar muhalefet partileri sandıklara bugünkü gibi sahip çıkamıyordu. Verilerin teyit edilebileceği, kapsamlı bir sistem yoktu. Ama bugün tablo bambaşka…

31 Mart gecesini hiçbir zaman unutmamak gerekiyor.O gece, Ekrem İmamoğlu’nun “Islak imzalı tutanaklara göre biz öndeyiz. YSK’yı ve AA’yı göreve davet ediyorum. Hakkımı yedirtmem, kimsenin hakkını da yemem.” şeklindeki sözleri büyük bir etki oluşturdu.O dakikaya kadar herkes Binali Yıldırım’ın İstanbul’u rahat bir şekilde alacağını sanıyordu. Çünkü ajans bunu iddia etti, olmayan verileri ileri sürdü. Bir benzeri Ankara’da da yapıldı, Özhaseki hep önde gösterildi.

Bu büyük bir suçtur, manipülasyondur.Savcılar, hâlâ herhangi bir soruşturma başlatmadılar. Bu yasa dışı bir eylemdir, vatandaşın iradesine, demokrasiye doğrudan müdahaledir.Sonucu netleşmemiş, sayımı bitmemiş seçimin, galipleri ilan edilmiştir. Bunun kabul edilebilir, “olur böyle şeyler” diyerek geçiştirilebilir bir yanı bulunmamaktadır.

Savcılar acilen harekete geçmeli ve bu işin
sorumluları hakkında yasal süreci başlatmalıdır.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/savcilar-goreve-51422yy.htm

This entry was posted in HUKUK-YARGI-ADALET, SEÇİM - SEÇSİS, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *