KÜRESEL EKONOMİK TEHDİTLER * Tehdit dili yerli ortaklardan gelmeye başladı

Bülent Esinoğlu / 23.03.2019
bulentesinoglu@gmail.com

Tehdit dili yerli ortaklardan gelmeye başladı

Bu yıl 2000 katılımcı ile Capital ve Ekonomist Dergisi tarafından 8’incisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde bir araya gelen iş insanları, Türkiye ekonomisini tartıştı.

Keşke Türk ekonomisini tartışsalardı. Bizler de bir şeyler öğrenirdik.

Türkiye’deki çok uluslu şirketlerin ve Türkiye’nin ABD nezdindeki eski büyükelçiler ve liberal ekonomistlerin katıldığı bu toplantı; Türkiye’yi yönetenlere ve Türk ekonomisine kurulacak tuzakların işaretleri ile gelişti.

Uzatmadan ifade edeyim.

Toplantının esas amacının, şu cümleyi söylemek üzere, tertiplendiğini anladık. Rusya’dan S-400 Hava Savunma silahları alırsanız, yatırımlarımızı Türkiye’den çekeriz.

Bir sürü ekonomistyen, bir sürü büyükelçi eskisi, bir sürü sözde kariyer sahiplerini toplayıp, s-400 alırsanız ekonominizi mahvederiz cümlesini söylemek için, bu kadar çok insana ne gerek vardı. Zaten Trump dememiş miydi? “Ekonominizi mahvederiz” diye…

Şimdilerde orada burada toplanarak, Amerikan tehditlerini tekrarlamaktan başka bir şey yapmayacakları zaten bellidir. Amerikan tehditlerinin yükselerek devam edeceğini biz zaten biliyoruz. Peki bizde hiç mi kabahat yok? Biz zemzem suyu ile mi yıkandık?

Hayır.

Eğer ulusal pazarlarımızı Uludağ Ekonomi Zirvesini tertipleyen, ulusal pazarlarımızı tepe tepe yağmalayanlara teslim etmemiş olsaydık, beyler bu tehditleri yapamazlardır. Hatta Pazar elde etmek için yalakalık yaparlardı.

Peki dediklerini yapabilirler mi? Hayır. Yapamazlar.

Yapamazlar, çünkü ülkemiz pazarlarını sorgusuz sualsiz yağmalamaktadırlar. İstedikleri gibi karlarını sorgusuz sualsiz transfer edebilmektedirler. Türk halkına borç verip, borçlandırma üzerinde kaydi para yaratıp, ülke insanını soymaktadırlar.

Keşke gitseler. Gidemezler. Bu kadar yağlı böreği hiçbir yerde bulamazlar. Amerika’nın tehditlerinin sonlanması için Türkiye’nin yapacakları çok bellidir.

1- Rusya ile yeni bir askeri antlaşma yaparak, S-500 Hava Savunma Sistemi alınmasına başlamak.

2- İran Rusya Türkiye arasındaki iş birliğinin derinleştirilmesi ve bu ülkelerden birine saldırı durumunda, diğerlerine saldırılmış kabul edileceği konusunda bir anlayış birliğine varmak.

3- İncirlik Üssünden ve Malatya Amerikan Radar tesislerinden, ABD’nin çıkarılacağını açıklamak yeterli olacaktır.

Bizim halkımızı açlığa mahkûm edeceklerini ifade edenlerin de böyle bir dilden başkasını anlayacağını sanmıyorum.

Emperyalizmin anlayacağı tek dil; karşı tehdit dilidir. İran direnişini izleyenler bilirler, İran’ın en iyi silahı ABD tehdit dilinin karşılığını vermesiyle sağlamıştır.

23 Mart 2019,

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *