SEÇİM OPERASYONU KIŞLAYA GİRDİ * TSK bu işin neresinde ? Foça’ya ‘seçmen harekatı!’ * Her taşın altından HAYALET SEÇMEN çıkıyor

Hakan Dirik / 19 Ocak 2019

Foça’ya ‘seçmen harekatı!’

İlçeye 3 aylığına gönderilen kursiyer askerlerin seçmen yazılmasına CHP tepkili. İlçeye gönderilen uzman kursiyerleri ile 22 bin olan seçmen sayısı 26 bini aştı. CHP kışlaya 3 aylığına gelen kursiyerlerin oy kullanmaması için seçim kuruluna başvurdu.

Yerel seçimler öncesi İzmir Foça’ya “seçmen harekatı” düzenlendi. İlçedeki seçmen sayısının yaklaşık 5’te 1’i oranında yeni seçmen listelere eklendi. İlçeye gönderilen 4 bin 2 uzman kursiyer, seçmen listelerinde askıya çıktı. Üstelik daha önce kurs görüp gidenler de listeden düşürülmedi. Böylece ilçede 22 bin civarındaki seçmen sayısı 26 bin 31’e yükseldi.

Geçen Haziran ayındaki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde bin 800 uzman kursiyer, Foça’ya gönderilmişti. Bu kişilerden 633’ü, Foça’dan ayrılmalarına karşın askıya çıkarılan seçmen listelerindeki yerlerini korurken, 3 bin 369 asker daha geçici görevle kurs için Foça’ya gönderilerek seçmen listelerine eklendi.

CHP Foça İlçe Başkanlığı, “seçmen harekatına” karşı ilk olarak Foça İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. Dilekçede, ilçeden ayrılan 633 kişinin listelerden düşürülmesi istendi. Kurs görmek için yalnızca 3 aylına ilçeye gelen askerlerin, 5 yıl boyunca kenti yönetecek kişileri seçmek için oy kullanmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı. Seçmen sayısı göz önüne alındığında listeye eklenen askerlerin seçimin kaderini belirleyecek nitelikte olduğu, bunun da adil olmadığı kaydedildi. İlçe seçim kurulu da konuyla ilgili görüş almak için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. YSK’ye gönderilen yazıda “Nakillerini aldırmayan ve yeni kayıt olmak için müracaat eden askerlerle ilgili ne gibi bir işlem yapılacağının başkanlığımıza bildirilmesi arz olunur” denildi.

İktidarın sandığı

CHP İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım, “Eğer bu askerler Foça’da oy kullanacaksa biz de başkan adayımızla, meclis üyesi adaylarımızla kışlaya girip oy isteyelim. Ama doğrusu kışlaya siyaset girmemesidir. Ya kendi ikametlerinde, ya da göreve başladıkları yeni yerde oy kullanmaları gerekir” dedi. Yıldırım, listelere eklenen asker kursiyerlerin oy kullanacağı sandıkların iktidarın denetimi altında olacağını ileri sürerek, “Listelere eklenen bu kişiler, aldıkları eğitimden sonra başarılı olurlarsa göreve başlayacak, atanacak kişiler. Dolayısıyla oy kullandıkları sandıklar kontrol altında olacaktır. Yani istenen oyu kullanıp kullanmadığı, atanıp atanmayacaklarını da belirleyecek. İlçedeki seçimin kaderiyle oynamalarına izin vermeyeceğiz” dedi. [1]

İlayda Kaya / 19 Ocak 2019

Hayali seçmen sayısı artıyor

Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde oy kullanacak olanların isim listelerinin askıya çıkması ile sahte seçmen kayıtlarına her gün yenileri ekleniyor.

Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde oy kullanacak olanların isim listelerinin askıya çıkması ile sahte seçmen kayıtlarına hergün yenileri ekleniyor. CHP’nin tespitlerine göre Bahçelievler’de bin 100, Çatalca’da ise yaklaşık 3 bin sahte seçmen kaydının olduğu belirlendi. CHP ilçe örgütleri sahte seçmen kayıtlarına ilişkin İlçe Seçim Kurullarına müracat etti.

Bahçelievler’de sahte seçmen kayıtlarına ilişkin konuşan CHP Bahçelievler Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Avukat Danış Akpolat, Bahçelievler’deki iş yerlerinde, dükkanlarda, boş depolarda ve camiilerde seçmen tespit ettiklerini söyledi. Akpolat, Soğanlı Mahallesi’ndeki sokaklarda 103 kişinin seçmen olarak kaydedildiğini, söz konusu seçmenleri bilen ya da tanıyanın çıkmadığını belirtti.

Danış Akpolat, Soğanlı Mahallesi Halide Edip Adıvar Caddesi 15/A nolu adresteki bir apartmanın garajına 4 kişi, Cami 2 Sokak No: 21 ve Mucize Sokak No 4-5’de 47 olmak üzere toplam 51 seçmenin yazıldığını ancak binanın olmadığını sözlerine ekledi. CHP’nin tespitine göre Siyavuşpaşa da 14 daireli binanın olmayan 15’inci dairesinde 4 kişilik bir seçmen bulunduğunu kaydetti. Akpolat, ayrıca Yenibosna Merkez Mahallesi Yaşar Sokak’ta bulunan bir kıraathaneye, Şirinevler Cumhuriyet Mahallesi’nde iplikçi dükkanına ve Hürriyet Mahallesi Sümbül Sokaktaki ‘Şirinevler Kandil Camii’ne sahte seçmen yazıldığının tespit edildiğini söyledi.

Çatalca’da “3 bini aşkın yığma ve hayali seçmen var”

CHP Çatalca ilçe Başkanlığı tarafından yaklaşık 3 bin sahte seçmenin tespit edildiği bildirildi. İlçe Başkanı Halil Muharrem Gök, KİPTAŞ Konutlarında bulunan 2 bin 227 seçmenden bin 670’ine itiraz ettiklerini söylerken, Çatalca Belediyesi Meclis Üyesi ve AKP Çatalca Beleye Başkan Adayı Mesut Üner’in kendisinin ve aile fertlerinin evlerinde tespit edilen sahte 69 seçmene itiraz ettiklerini belirtti. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da 3. Köprü bağlantı yolu üzerindeki Kaleiçi Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bir şantiyede yaklakı 900 sahte seçmene rastladıklarını ve bunlara itiraz edildiğini söyledi.[2]

[1] http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1207018/Foca_ya__secmen_harekati__.html
[2] http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1207028/Hayali_secmen_sayisi_artiyor.html
This entry was posted in SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ PARTİLER, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *