“Cumhuriyet”te yeni bir şey yok”muş meğer! * Yeni yazarın köşesi kapatıldı

HABERE YORUM 

Aydogan Kekevi
4.12.2018 13:20:59

“Cumhuriyet”te yeni bir şey yok”muş meğer!

Geçtiğimiz haftalarda Cumhuriyet Gazetesindeki çalkalanmalar, gerginlikler çekişmeler sonuçta olumlu olarak algıladığımız değişikliklerle sonuçlanınca cümleten sevinmiş „eski“ Cumhuriyet’e kavuştuğumuzu sanmıştık.

Fakat son gelişmeler gösteriyor ki Cumhuriyet cephesinde değişen köklü birşey yok; son yaşananlar „klik kavgası“ gibi bir şeymiş. Aslında kavga Kavala’dan çok daha derinlerde

1).„2. Açılım“ senaryosu..

ve buna bağlı olarak;

2) Yeniden güncelleştirilen .„kürt meselesi“

Yani uzun soluklu bir planın seçim desteği olarak yeniden sahnelenmesi.. Kavala işin sadece fon müziği tarafı.Burada Cumhuriyet’in bu hallere düşmesinin hiç de sanıldığı gibi son yılların bir sorunu olmadığını bir örnekle vermek istiyorum:

Kişisel olarak „Cumhuriyet boykot“um son bir kaç yılda yoğunlaşan “Cumhuriyeti protesto” edenlerin, „Cumhuriyet okurları“ hareketinin; gazeteyi satın almayarak boykot edenlerin aksine çok öncelere dayanır:

Şimdi tam tarihini anımsayamadığım fakat konusunu çok iyi anımsadığım; beni Cumhuriyet almaktan, okumaktan vazgeçiren 15 yıl kadar öncesine dayanan kişisel bir tepkiydi bu:

O günlerde hergün yaptığım gibi 4-5 gazete almış gazetelere rastgele göz atarken Cumhuriyet’in EKİ’ne gözüm takıldı: Ekin ana konusu „Yılın Anneleri“ idi. Yazı, mealen o “Yılın 100 annesi” başlığıyla veriliyor; “fedekar anneler” “acılı anneler” diyerek devam ediyor ve seçtikleri 100 kişilik “Yılın anneleri”nin listesini öyküleriyle birlikte veriyordu:

1.sırada bir PKK‘lının annesi vardı; „olur neden olmasın” dedim “evlat evlattır anne de annedir“ “kimbilir çocuğu annesinden nasıl kopartıp dağa çıkardılar”; “ama ikinci anne mutlaka bir şehit annesidir” diyerek okumaya devam ettim; böyle diye diye 10. Anneye kadar gelmiştim, ki dayanamayıp “bu kadar da olmaz” diyerek gazeteyi fırlattığımı çok iyi anımsıyorum.

O günkü, o “Cumhuriyet” aldığım okuduğum son cumhuriyet gazetem oldu.. Neresinden bakarsanız bakın asgarisinden bir 10 yıl. Yani aslında Cumhuriyet’in kemirilmesi o kadar gerilere dayanıyor…

Özetle; bugün bakıyorum çözüm sürecine “üst irade”nin gönlünce yaklaşmayan Sn. Bartu SORAL’a yaklaşımları aynı eksende hiç eksilmeden sürüyor.

Yani “Cumhuriyet Cephesinde yeni bir şey yok”

Sayın Bartu SORAL’ın “Açılım” ve “Kürt Sorunu” konularındaki tutarlılığını çok iyi aktaran aşağıdaki videyu değerlendirmelerinize sunuyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=4e7wmXsMzr4
Bartu Soral Enver Aysever’in sorularını yanıtladı: Aykırı Sorular

Aydoğan KEKEVİ 4.12.18

Yeni yazarın köşesi kapatıldı

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya,
Bartu Soral’ın sansür iddialarına bir yanıt verdi…

03.12.2018 14:54

Cumhuriyet gazetesinin yeni yazarı Bartu Soral, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak, Cumhuriyet gazetesiyle yollarının ayrıldığını ifade etti. Soral yazılarına son verildiğini ifade etti.

Soral, kişisel Twitter hesabından, “Cumhuriyet gazetesi Vakıf Başkanı Alev Coşkun ile yaptığım görüşmede; gazetede yazmamın istenmediğini, yazılara son verildiğini söyledi. Okuyucuları bilgilendirme sorumluluğu ile konuyu paylaşıyorum” diye belirtti.

İşte Bartu Soral’ın o paylaşımı:

SANSÜRLENDİĞİNİ İDDİA ETMİŞTİ

Cumhuriyet’in yeni yazarlarından Bartu Soral, gazetenin yayın politikasını ve Osman Kavala’ya dair haberlerini eleştirmişti. Gazetenin yazarları da Bartu Soral’a bir cevap vermişti.

Osman Kavala ise, Silivri Cezaevi’nden yazdığı mektupla Soral’ın iddialarına ve hakındaki suçlamalara yanıt vermişti.

Bartu Soral dün de yazısının sansürlendiğini iddia etmişti. Soral, yazısının gazeteye gönderilmiş halini kişisel Facebook hesabından paylaşarak, “Maskeleri inince terbiyesizleşen Soroscuların, hakaretlerini yayınlayan genel yayın yönetmeni, bugünkü yazımı kesmiş. Hakaret serbest. Antiemperyalist olmak yasak. Düşünce zenginliği adı altında her türlü terbiyesizliği yapanların gerçek yüzü budur. Demokrat sansürcü” diye yazmıştı.

Soral’ın paylaştığı yazısıyla, gazetede yer alan yazı arasında 3 yerde fark olduğu görülmüştü.

AYKUT KÜÇÜKKAYA’DAN YANIT

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise, Bartu Soral’ın sansür iddialarına bugün bir yanıt verdi. Aykut Küçükkaya bugünkü köşesinde, Cumhuriyet gazetesinin ilkelerini sıralarken, Cumhuriyet gazetesinin 95 yıllık bir geçmişe sahip olduğunun altını çizdi.

“Cumhuriyet Vakfı’nın resmi senedinin ‘Başlangıç’ bölümünde kaleme alındığı gibi, ‘Cumhuriyet, İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Bildirgesi’ni demokrasinin evrensel anayasası olarak’ kabul etmektedir” diyen Aykut Küçükkaya, “Cumhuriyet gazetesinde yazarlar bu ilkelere aykırı olmamak koşuluyla istedikleri yorumu yapmakta özgürdürler. Hakaret olmadıkça yazılara müdahale edilmez” diye belirtti.

Aykut Küçükkaya’nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

“Cumhuriyet gazetesinin yayın ilkeleri, Cumhuriyet Vakfı’nın resmi senedinin ‘Başlangıç’ kısmında yazılıdır. Atatürk ilkeleri ve aydınlanma devrimlerinden asla ayrılmayan Cumhuriyet, ‘basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne’ içtenlikle bağlıdır.

Cumhuriyet gazetesi 95 yıllık bir geçmişe sahiptir. İlkelerinden ödün vermeyecektir. Bağımsız Türkiye ideolojisini savunacaktır.Elbette bilinmelidir ki Cumhuriyet gazetesi düşünce olarak antiemperyalist bir çizgiye sahiptir.

Cumhuriyet Vakfı’nın resmi senedinin ‘Başlangıç’ bölümünde kaleme alındığı gibi, ‘Cumhuriyet, İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Bildirgesi’ni demokrasinin evrensel anayasası olarak’ kabul etmektedir.

Cumhuriyet gazetesinde yazarlar bu ilkelere aykırı olmamak koşuluyla istedikleri yorumu yapmakta özgürdürler. Hakaret olmadıkça yazılara müdahale edilmez.

Cumhuriyet gazetesi aynı zamanda ‘halkın doğru haberi alma hakkına’ saygılıdır. Bizim işimiz ‘en doğru haberi’ vermektir…”

Odatv.com

https://odatv.com/sansur-iddiasina-kucukkayadan-yanit-03121855.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BOP, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, MEDYA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *