ARŞİV SANDIĞINDAN YOLSUZLUK İDDİALARI * CHP’li Erdoğdu Erdoğan’ı topa tuttu Aykut Erdoğdu bugün 3. Havalimanı ihalesinde yaşandığını iddia ettiği yolsuzluklara ilişkin basın açıklaması yaptı.

cumhuriyet.com.tr
21 Ekim 2015

CHP’li Erdoğdu Erdoğan’ı topa tuttu

Aykut Erdoğdu bugün 3. Havalimanı ihalesinde yaşandığını iddia ettiği yolsuzluklara ilişkin basın açıklaması yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, enerji yolsuzluğu iddialarıyla ilgili yaptıkları araştırmada Ar Enerji, Zirve Holding ve Power Trans şirketlerinin karşılarına çıktığını söyleyerek, bu şirketlerde hisseleri bulunanlar arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ve eniştesi Ziya İlgen’in de bulunduğunu öne sürdü.

Erdoğdu, “2001 yılında Azerbaycan’la yapılan Doğalgaz Alım Anlaşması hükümleri Türkiye aleyhine değiştirilmiş ve Türkiye 1.5 yıl için 1.4 milyar dolar fiyat farkı ödemek zorunda kalmıştır. Bu anlaşma 20 yıllık olup Türkiye doğal gaz fiyatlarına bağlı olarak toplamda 10 milyar dolara yakın zarar ettirilmiştir. Yapılan değişiklikle Türkiye’nin gaz ihraç hakkı da elinden alınmış ve bu durum ‘al ya da öde’ koşulu dolayısıyla Türkiye’yi 4 milyar dolara yaklaşan bir yükümlülük altına sokmuştur” dedi.

CHP’li Erdoğdu, “Nabucco projesi sonrası ortaya atılan TANAP projesinde BOTAŞ’ın yurt içinde 11 dolar maliyetle taşıdığı gaz taşıma hakkı Socar-BP-BOTAŞ ortaklığında kurulan Şirkete ortalama 90 dolar birim maliyet üzerinden verilmiş ve 15 yıllık bu anlaşma dolayısıyla yıllık 500 milyon dolar anlaşma dönemi boyunca yaklaşık 7.5 milyar dolar kamu zararı oluşmasına sebep olunmuştur” diye konuştu.

CHP İstanbul İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenleyen Aykut Erdoğdu, enerji yolsuzlu iddialarıyla ilgili Sayıştay raporları ve yaptıkları araştırmaları basınla paylaştı.

Erdoğdu, ayrıca aralarında Arkgaz, Ar Enerji, CIG Petrol, Ay Yıldız Holding gibi şirketlerin adının geçtiği ve sonucunda Zirve Holding AŞ ile sonuçlanan bir dizi şirket kuruluşu ve hisse devirleri yapıldığını belirterek Berat Albayrak, Remzi Gür, Fatih Baltacı, Fettah Tamince, Cemal Kalyoncu gibi birçok dosyada karşılarına çıkan isimlerin adının geçtiği bu operasyonlar sonucunda Tayyip Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen’in de adının karıştığını öne sürdü.

Ziya İlgen’in Kalyoncu ailesine ait Ar Enerji Şirketi’nin hisselerin yüzde 50’sini aldığını ve daha sonra Ar Enerji Şirketini Zirve Holding’e devrettiğini iddia eden Erdoğdu, Ar Enerji Şirketinin aynı zamanda Azebaycan şirketi olan Socar’ın Türkiye şirketinin hissedarların arasında yer aldığını söyledi.

Erdoğdu, Ziya İlgen’in ortağı olduğu Ar Enerji Şirketi ile ortak edilmesi karşılığında Azerbaycan doğalgaz ve petrol şirketi olan Socar’a çok önemli avantajlar sağlandığını belirterek kamunun nasıl zarara uğratıldığını şöyle anlattı:

“2001 yılında Azerbaycan’la yapılan Doğalgaz Alım Anlaşması hükümleri Türkiye aleyhine değiştirilmiş ve Türkiye 1.5 yıl için 1.4 milyar dolar fiyat farkı ödemek zorunda kalmıştır. Bu anlaşma 20 yıllık olup Türkiye doğal gaz fiyatlarına bağlı olarak toplamda 10 milyar dolara yakın zarar ettirilmiştir. Yapılan değişiklikle Türkiye’nin gaz ihraç hakkı da elinden alınmış ve bu durum ‘al ya da öde’ koşulu dolayısıyla Türkiye’yi 4 milyar dolara yaklaşan bir yükümlülük altına sokmuştur. Nabucco projesi sonrası ortaya atılan TANAP projesinde BOTAŞ’ın yurt içinde 11 dolar maliyetle taşıdığı gaz taşıma hakkı Socar-BP-BOTAŞ ortaklığında kurulan Şirkete ortalama 90 dolar birim maliyet üzerinden verilmiş ve 15 yıllık bu anlaşma dolayısıyla yıllık 500 milyon dolar anlaşma dönemi boyunca yaklaşık 7.5 milyar dolar kamu zararı oluşmasına sebep olunmuştur.”

‘BOTAŞ zarar uğratıldı’

Socar’a verilen imtiyazlar nedeniyle kamu kuruluşu olan BOTAŞ’ın zarara uğratıldığını söyleyen Erdoğdu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“BOTAŞ Türkiye’de 1000 metreküp gazı 11 dolara taşıyan bir kamu şirketi. Ancak TANAP’ta BOTAŞ Azeri gazını aynı paraya taşıma yetkisine sahip değil. Ayırca BOTAŞ bu gazı Eskişehir’den önce de boru hattından çekemiyor. Eskişehir’de gazı hattan alıp yurt içine vermek istediğinde BOTAŞ’ın 1000 metreküp gazı taşıma maliyeti minimum 79 dolara geliyor. Aynı şeyi Edirne’de yapmak istediğinde bu rakam minimum 103 dolara yükseliyor. BOTAŞ’ın kendi hattından 11 dolara taşıyabildiği gazı bu proje nedeniyle ortalamada 90 dolar civarında ilave maliyetle taşıması söz konusu. Ayrıca bu maliyet, 15 yıl boyunca her yıl yüzde 1 oranında artırılacağına dair hüküm dolayısıyla sabit de değil. Hesaplamalarımıza göre TANAP’ta 15 yıl boyunca yılda 6 milyar metreküp doğal gazın taşınmasına BOTAŞ fazladan 7.5 milyar dolar para ödeyecek.”

‘Bu ortaklar araştırılsın’

Tespitlerinin dedikodu olmayıp belgelere dayandığını ifade eden Erdoğdu, “Telekom, imar işleri, TÜRGEV, enerji işlerine baktığınızda ve bazı isimler var iş dünyasında. Bu isimlerin Recep Tayyip Erdoğan’ın temsilcisi olduğu söyleniyor. Ve Türkiye’deki en önemli işlerin altında bu şirketler çıkmaktadır.

Kalyoncu şirketinin hissesinin yarısının Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğu yönünde bize söyleniyordu. Ziya İlgen üzerinden yüzde 50’lik hareketlere baktığımızda bu söylentinin doğru olması yönünde çok ciddi tespit ve delillerin ortada olduğu. Eğer İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 17/25 Aralık dosyasını kapatmasaydı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde AKP grubu Meclis soruşturmasını kapatmasaydı bu konuda net bilgi sahibi olacaktık” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/392101/

This entry was posted in ARŞİV SANDIĞI, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *