IMF arka kapıdan içeri alındı!.. * “IMF, bizden borç istedi” diyenlerin IMF’ye boyun eğmemiş gibi yapıp başka bir adresten nasıl dolandıkları artık gün ışığına çıktı.

globalvillagespace.com

Ahmet TAKAN
ahttakan@gmail.com
Yeniçağ

IMF arka kapıdan içeri alındı!..

Kaç defa yazdım?.. IMF ile el altından görüşüldüğünü… Bu yüzden faizlerin yükseltileceğini… IMF ile anlaşmanın açıktan değil gizli kapaklı yapılacağını… Kamu harcamalarında tasarruf, kemer sıkma ve bunun gibi taleplerin yerine getirileceğini ve örtülü bir şekilde IMF’nin denetimine bırakılacağını… Gerisinin ufak ufak geleceğini… Hem de aylar öncesinden!.. (İnanmayanlar için; bkz. 24 Temmuz tarihli yazımız)

“IMF, bizden borç istedi” diyenlerin IMF’ye boyun eğmemiş gibi yapıp başka bir adresten nasıl dolandıkları artık gün ışığına çıktı. Damat Berat Albayrak, Yeni Ekonomik Programı (YEP) gayet tantanalı bir şekilde açıkladı. Tüm yalama ve yalaka takım alkış tuttu. Ardından, “Türkiye’ye ekonomik savaş açan ABD”de kendi kamuoyundan sakladığı sırrı açıkladı!.. Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin denetimi ve yönetiminin ABD merkezli bir şirkete verildiğini… McKinsey’e… Tüm dünyada IMF taşeronluğu ile bilinen bir şirkete… Bizim sahte kabadayıların, IMF  ile yaptığı gizli kapaklı görüşmelerde, “bu işe bir çözüm bulalım ama resmiyette anlaşma sizinle olmasın” önerisi bizzat muhteremler tarafından dile getiriliyordu.

Ee!.. Ne oldu şimdi?… Ucu bucağı olmayan tiyatrolara, kayıkçı kavgalarına, cambaza bak oyunlarına bir yenisi daha eklendi. Yine aklımızla alay edilerek!… Ancak, idare için  endişe edilecek bir durum yok. Çünkü, ahalinin durumu malum!..

Gerçekleri faş ettiğim -nice yazılarımda olduğu gibi- iktidarın IMF ile yaptığı gizli kapaklı görüşmeleri anlatan yazılarımda bana hakaret eden kaypak, omurgasız, hampacılara bu vesile ile sözlerini misli ile iade ediyorum!..

***

IMF’nin taşeronu McKinsey ortaya çıktığına göre, CHP, Giresun Milletvekili Necati Tığlı‘nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesine de dikkat çekmek istiyorum.

Tığlı’nın önergesinde yer alan sorular şöyle:

”  — Dış kaynaklı finans çevrelerinin isteği üzerine, IMF Nisan 2018 Raporuna göre hazırlanan YEP, IMF’nin adı geçmeden yapılan bir IMF programı değil midir?  YEP, ülkeye yatırım yapmak isteyen yabancı sermaye girişlerine nasıl bir güvence verecektir? YEP ile birlikte hangi yatırımlar tasarruf tedbirleri kapsamında tırpanlanacaktır? Bu yatırımların toplam miktarı ne kadardır?

— 24 Haziran 2018 tarihinden itibaren tek adam rejimi ile yönetilen Türkiye Cumhuriyeti’nde ne oldu da AKP’nin eski bakanı Beşir Atalay’ın damadı Ali Üstün’ün Ankara yöneticisi olduğu McKinsey adlı danışmanlık şirketiyle çalışmaya başlandı?

— ABD’de adı dünyanın en büyük enerji skandallarından biri olan Enron yolsuzluklarına karışmış McKinsey adlı şirketin, ülkemizde de yolsuzluklara karışmayacağı kim tarafından ve nasıl denetleyecek? 16 Bakan ile ortak çalışacak McKinsey, denetim adı altında MİT’ten ülke güvenliği ile ilgili yapılan yatırımların bilgisini isterse verecek misiniz? Verecekseniz, bu bilgi akışı devlet sırlarının ifşa edilmesi, açıklanması anlamını taşımaz mı?

— Ekonomiyi yönetemediğiniz ve denetleyemediğiniz için mi ekonominin anahtarını ABD’li McKinsey adlı danışmanlık şirketine teslim ettiniz? Bir devletin bir danışmanlık şirketine emanet edilmesi o devlettin yönetilemediği anlamına gelmez mi? Adı yolsuzluklarla anılan bu şirket ile yapılan anlaşmanın 80 milyon vatandaşa maliyeti kaç paradır?

— McKinsey danışmanlık şirketi kadrolu devlet memurları dışında kalan diğer emekçi kesimleri yani ücretli kamu çalışanlarını, tüm emeklilerin ve asgari ücretlilerin aldığı ücretlerin düzenlemesini yapacak mı? Kıdem tazminatı ve bireysel emeklilik sisteminde söz hakkı olacak mı?

— Özelleştirme uzmanı olan McKinsey adlı danışmanlık şirketinin, Türkiye Varlık Fonu Başkanvekili ile birlikte çalışacak olması, Türkiye Varlık Fonu içinde bulunan şirketlerin özelleştirilmesi için yapılan bir hazırlık mıdır? AKP döneminde Türkiye’de en fazla danışmanlık hizmeti alan bu firmanın yaptığı çalışmalarda objektif olabileceğine nasıl inanıyorsunuz?

— Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu başkan yardımcılarına, Alman yatırımcılara, banka ve finans dünyasının temsilcilerine ABD’de verilen sözler nelerdir? Yapılan görüşmelerde, Cumhurbaşkanı tarafından ihaleli veya ihalesiz herhangi bir turizm yatırım alanının, dış kaynaklı yatırımcılara verilsin diye pazarlık yapıldı mı?

— McKinsey adlı şirket, Cumhurbaşkanı tarafından yapılan harcamaları denetleyebilecek yetkiye sahip mi? Bu yetkiye sahip değilse kamu harcamalarında tasarruf yapılabileceğine nasıl inanıyorsunuz?”

Cevaplayın da görelim!..

Kaynak Yeniçağ: IMF arka kapıdan içeri alındı!.. – Ahmet TAKAN

This entry was posted in Ekonomi, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *