“War is good bussines” * Müttefiklerimiz yok uşaklarımız var!

Bülent ESİNOĞLU
bulentesinoglu@gmail.com
25.8.2018

Müttefiklerimiz yok uşaklarımız var!

Başlıktaki ifadeyi Amerikalılar neden telaffuz etmeye başladılar, yazımın sonunda ifade edeceğim.

Sovyetler Birliğinin Amerika üzerinde meydana getirdiği tehdit kalkınca, ABD’nin müttefikleri üzerinde uyguladığı Soğuk Savaş anlamsızlaşmıştı. ABD Soğuk Savaş unsurlarını kullanarak (anti komünizm) ülkeleri kolayca kullanıyor ve yönetiyordu. Özellikle Türkiye’yi…

Sovyetler Birliğinin tehdit olmaktan çıkmasına, en çok üzülen ve kızan çok uluslu askeri/güvenlik şirketleri oldu.Çünkü Soğuk Savaş Amerika için önemli kazanç kaynağıydı. “War is good bussines” sözü, ABD ekonomisi için söylenmiş en veciz slogandı.

Elbette ABD hala dünyaya en fazla silah satan ülkelerin başında gelmektedir.
Ancak ABD için büyüyen bir sorun vardır.Ordunun malzeme ve personel ihtiyacının, çok uluslu şirketler tarafından sağlanıyor olmasının yarattığı büyük bir sorun…

Savaşlar ve bu savaşlara bağlı olarak, silah satışı azaldığında, savaş sanayinde çalışan çok uluslu şirketler işçi çıkarmak durumunda kalıyorlar. Bu durumlarda, özel savaş şirketleri, ABD hükümetine, bir yerde savaş çıkarmasını talep etmeye başlıyor. Çünkü savaş demek personel istihdamı ve silah satışı anlamına geliyor.

Silah satışından daha önemlisi savaşan özel sektör savaşçılarına iş bulmak anlamına geliyor. Ne kadar çok savaş o kadar çok istidam anlamındadır.

Savaş sonrası da savaşın bedelini, savaştığı ülkeye yükleyerek, yoluna devam ediyor. Irak devletinden her yıl savaş tazminatı olarak, yirmi milyar dolar almaktadır.

Özetle; Özel sektör tarafından kâr amaçlı yönetilen Savaş Şirketlerinin çalışanlarına maaş ödemek zorlaşıyor.Amerika’nın anlamsız yere savaş çıkartmasının nedenlerinden birisi de anlattığım bu durumdan kaynaklanmaktadır.

Blackwater gibi, anlamsız yere insan öldüren savaş makinalarına iş bulmak için adam öldürme işine girdiklerine şahit oluyoruz.Uzatmayalım. Üretmeyen para basan ve dolar satan, istihdam yaratmak için savaşan Amerika için yolun sonunun göründüğünü söyleyebiliriz.

Bölgemizde, Kürdistan kurma işi de ABD çok uluslu savaş şirketlerinin taleplerinden birisidir. Bölgede, başta Türkiye olmak üzere İran, Suriye ve Lübnan’da savaş çıkarma fırsatının değerlendirmesi peşinde olduğunu söyleyebiliriz. Hem İsrail memnun edilmiş olacak hem de ABD özel savaş makinalarına istihdam fırsatı olacaktır.

Ancak Türkiye, Rusya ve İran Avrasya Sürecinde bir araya gelerek, ABD tehdidine karşı önemli bir mevzi inşa etmişlerdir.ABD Afganistan’daki savaşını Pakistan ve diğer Asya ülkelerine taşıyamazsa, elinde savaşacak sadece Yemen kalacak.

Başlıktaki Müttefiklerimiz yoktur uşaklarımız vardır sözü Amerikalı diplomatlar tarafından sıkıştıklarında muhataplarına karşı kullandığı bir ifadedir.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *