EKONOMİ VE SANAYİ TARİHİNİN İÇİNDEN * Unutturulan 18 Nisan KAĞITÇILIK BAYRAMI

İki değerli yorum , bir yazı 

T.C. BURHAN SAVAS
21. April 2018

Unutturulan” 18 Nisan Kâğıtçılık Bayramı”nı anımsayan var mı?

Arkadaşlar Mehmet Ali Kâğıtçı’ya kimyagerlik diploması veren Fen Fakültesi 40’lı yılların ortasında yanmış. Bina tamamen ahşap , haşmetli bi yalı köşk gibi düşünün.

Cağaloğlu Hamamı köşesinde çıkmaz sokak sonunda muhteşem Boğaz manzaralı bir büyük Ahşap bina. Bu yapı , yangın sonrasında , tekrar rölevesine uygun yeniden ve yine ahşap olarak yapılmış.Şu anda Kredi Yurtlar kurumu sanırım orası.

Uzunca bir süre de bu harika manzaralı güzel ahşap öğrenci yurdu olarak hizmet verdi.3. Kat Boğaz manzaralı köşe ranzanın üst katında son sınıfın son derslerini Boğaz seyrederek o yurtta çalıştım. Yıllarca kaçak kaldığım Vezneciler Site Yurdu’ndan sonra ilk ve tek kez Devlet yurdunda ” meşru ” , birgece ( pek çok kez olan ) sokağa , sabahçı kahvelerine şutlanma korkusu yaşamadan 1 ((son) yıl geçirdim.

İsmet İnönü , bu yangın olayına büyük tepki göstermiş. O günler için Dünya’da bile örneği az olan, yüksek şiddette depreme de dayanıklı bir taş bina olan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ni hızla inşa ettirmiş.1946’da Fen öğretimi bu binaya nakledilmiş.

Bu Fakülte’nin büyük konferans salonu , ders anfileri , laboratuvarlarının dışardan içeriye ses geçirmeyen ve akustik mükemmeliyetlerini bugün bile hiç bir yüksek eğitim kurumunda göremezsiniz. Tam bir Fen Kompleksi oluşturulmuştu.Bina’da Kimya Fizik , Biyoloji , Matematik için tasarlanmış tüm derslikler iç düzenlemeyle birbirine merdiven , tünel v.s. ile irtibatlanmıştı.

Bu , her bölümün öğrencisinin , kendini geliştirmek için serbestçe diğer bölüm dersliklerinde dersleri izlemesini sağlamak için yapılmıştı.Zaten alıp okuduğunuz Yüksek Matematik’le yetinmezseniz , biraz ilerde Uzay Geometri derslerini girip izliyorsunuz hatta sınavına giriyordunuz.Fizik , Kimya , Matematik öğrenimi birbiri içinde harç gibi karılmıştı.

Nerden biliyorum ?
Ben buradan mezunum :))

Dünya’da Almanya , İngiltere v.s. pek çok üniversite , eğitim kurumu tasarımı özenle yapılmış yapı gördüm , gezdim niye burası burada , ne alâka soruları da sorarak.

Ama , bizim İstanbul Fen gibi bir üst zekâ , amaç temelli tasarlanmış Fen eğitim kurumu görmedim.Kimyacı girip fizikçi , matematikçi veya diğer birbiri olup çıkmak işten değil.Yeter ki içten bi isteğiniz olsun.

İlginç olan , olayı siz yaratmıyorsunuz , size hazırlanmış bu akılalmaz güzellik.Size sadece isteklenmek , akletmek kalmış ! Ben öğrencilik boyunca bu bölüm ve derslikler arasında mekik dokudum. Tek çatı altında Fen Dünyası , rüya gibi . Nasıl bu muhteşemliği düşünmüş , yaratmış , bize kazandırmış yüksek insanlara şerefsizce sözler edilir. Teşekkür akla bile gelmez..

Asıl adamlar tu kaka edilirse tabii ki Kâğıtçı Yaratıcı Eli Öpülesi Mühendis de unutulacak. Demek ki önce ” Atatürk’ü , İsmet İnönü’yü ” korumazsak diğer her şey gider.

İnönü , zamanlaması eşit Ankara Fen’i de aynı yıl Ankara Üniversitesi’ne kazandırmış.
Ruh’u şadolsun.

Buralardan , kuş uçmaz kervan geçmez dağ başlarında , imkânsızlıklar içinde , bir çoğu hayatını da oralarda yitiren , adı sanı unutulan şeker , çimento , askeri mühimmat , tekstil  v.s. sanayimizi kurarak Cumhuriyetimiz’i taçlandıran mühendisler mezun oldu.

Harami manyaklar bu eserleri sıra kendilerine geldikçe yokediyor.

Harami haindir.
Sadece yokeder , çalar.
Harami n’apamaz ?

Muhteşem Fen Fakülteleri kuramaz.
O fakülteler kurulmazsa Cumhuriyet , Atatürk Mühendisleri oluşmaz.
O Mühendis oluşmazsa ” fabrika ” olmaz , ” üretim” olmaz.

Siyasi İslâmcı Hain ; Fen’in , Bilim’in adından bile tırsar.
Fen’i , Bilim’i hatırlatan her şeyi yıkar , satar rahatlatır karadeliğe düşesice ruhunu .

İlk kâğıt aslında Kâğıtçı’dan önce üretilmişti.
Topkapı Saray’ı önünde ilk Darphane ve Altın para basım ve Ayarevi
yanından dar bir yokuş iner Gülhane Parkı girişine.
O dar yokuşun sağında minik atölyeler var Osmanlı Dönemi’nde.
Saray ihtiyacı için metal alet edevât yapan Demirci atölyeleri , kâğıt ihtiyacı
için de ufak kâğıt hamuru üretim atölyeleri.
Kâğıtçı , bildiğim kadarı ile buraya da el attı.
Kâğıt olayının ( kimyasınının) Türkler’in bilmediği birşey olmadığını gösterdi.

Buradaki kâğıt hamuru tekneleri , kâğıt hamurunu kâğıda dönüştüren
demir silindirleri , etraf temizlenerek düzenleştirilerek müze görünümüne getirildi.

Az aşağıdaki aynı hizada Heykel ve Arkeoloji Müzesi ile o yokuş tam bir Tarih Kitabı !

T.C. Burhan

Mehmet Boz
bomemed@gmail.com
20 Nis 2018

“18 Nisan 1936 şu anda kimseye modern anlamda ilk Türk kâğıdının üretildiği gün çağrışımını yapmamaktadır. Çünkü Türk kâğıtçılığı SEKA ile birlikte tarihin tozlu raflarına kaldırıldı. “

Ne acı ki, 2003’te SEKA’ nın kapatılmasına, babalar gibi satılmasına Necmettin Erbakan’ın torpili ile 1978’de tepeden inme genel müdür yardımcılığı görevine atanan, SEKA’da genel müdür vekilliği bile yapmış Kemal Unakıtan’ın, Maliye Bakanlığı döneminde karar verilmiştir. Şimdi huzur(!) içinde uyuyor mu bilemem.

İyi ki yazdın da öğrendik Burhan Cahit DOĞAN,
Kalbi teşekkürler…

İzmit Kağıt Fabrikası’nın ilk kağıt üretimini yaptığı gün. Fabrika Müdürü Mehmet Ali Kağıtçı ve İzmit Valisi Hamit Oskay çalışanlarla birlikte bu mutlu anı paylaşıyor. (18 Nisan 1936)

Aydınlık
Burhan Cahit DOĞAN
20.4.2018

Unutulan 18 Nisan Kâğıtçılık Bayramı

‘SEKA Akdeniz Müessesi de bunlardan birisi idi.
SEKA’lı olmak bir ayrıcalıktı.’

SEKA, diğer tüm Kamu İstikasi Teşekkülleri gibi yalnızca fabrikalardan oluşmuyordu, okulları, camileri, sinema, tiyatro salonları, meslek okulu, sosyal tesisleri ile birer eğitim kurumlarından oluşuyordu. SEKA Akdeniz Müessesi de bunlardan birisi idi. SEKA’lı olmak bir ayrıcalıktı.

Şimdi SEKA’da emeği geçenler ya emekli, ya da vefat ettiler. Ancak lojmanlarında yetişen çocuklarımızın arkadaşlıkları hiç bitmedi. Çünkü o çocuklar bir aile ortamında büyüdüler. Hemen hepsi de iyi okullardan mezun oldular. Şimdi torunum İzmit’e geldiğinde yok edilen fabrikaların yerine kurulmuş SEKAPARK’a “beni götür” dediğinde içim eziliyor. Gittiğimde gözlerim buğulanıyor, selüloz kokusunu hissetmek istiyorum, buhar kazanlarının gürültüsünü özlüyorum. SEKA’yı yok edenlere ona vesile olanlara lanet ediyorum.

ADIM ADIM YOK ETTİLER
18 Nisan 1936 şu anda kimseye modern anlamda ilk Türk kâğıdının üretildiği gün çağrışımını yapmamaktadır. Çünkü Türk kâğıtçılığı SEKA ile birlikte tarihin tozlu raflarına kaldırıldı.

SEKA; Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları Genel Müdürlüğü sürekli üretmiş, bir yandan kâğıdı üretirken, fabrikalarının sayısını da çoğaltmış, 50 yılda on devasa fabrikaya ulaşmış. Sonra duraklamaya geçmiş, 12 Eylül Darbesi’nin Sorosçu çocukları, genişlemesine onay vermemiş. SEKA’ya maliyetinin altında fiyatlarla kâğıt sattırmış, seçim kaybeden milletvekili adaylarına diğer KİT’lerde olduğu gibi yönetim kurullarını arpalık olarak kullandırmış, işinin ehli mühendisleri, iktisatçıları yerlerinden ederken, başı secde gören tarikatçıları işten anlamasalar dahi yönetici yapmış… Sonra da suçu işçiye yükleyerek, SEKA’nın battığını ilan etmişlerdir.

Ne acı ki, 2003’te SEKA’ nın kapatılmasına, babalar gibi satılmasına Necmettin Erbakan’ın torpili ile 1978’de tepeden inme genel müdür yardımcılığı görevine atanan, SEKA’da genel müdür vekilliği bile yapmış Kemal Unakıtan’ın, Maliye Bakanlığı döneminde karar verilmiştir. Şimdi huzur(!) içinde uyuyor mu bilemem.

MEHMED ALİ KÂĞITÇI’NIN ROLÜ
Cumhuriyet Türkiye’sinde selüloz ve kâğıt üretecek bir sanayin kurulması fikrinin ortaya atılması ve kamuoyuna benimsetilmesi Mehmed Ali Kâğıtçı adı ile özdeşleşmiştir. 1899 yılında İstanbul Heybeliada’da doğan Mehmed Ali Bey, ilk ve orta öğrenimden sonra Darülfünun Fen Fakültesi’nden 1922 yılında kimyager olarak mezun oldu. Aynı fakülteden “medeniyat, umumi riyaziyat ve tıbbi kimya” sertifikaları alan Mehmed Ali Bey, 1923 yılında Kimya Enstitüsü’nde asistan olarak göreve başladı.

Bir süre sonra arkadaşlarına Türkiye’nin kâğıt fabrikasına şiddetle ihtiyacı olduğundan ve bu fabrikayı kuracağından bahsettiğinde, ona “deli” gözüyle bakmalarına aldırmadan Almanya’ya giderek Hannover Teknik Üniversitesi’nde kâğıtçılık eğitimi alırken bir yandan da kâğıt fabrikasında işçi olarak çalıştı. Daha sonra Fransa’ya geçen Mehmed Ali Bey, Grenoble Üniversitesi Fen Fakültesi’nden 30 Temmuz 1927 de “Yüksek Kâğıt Mühendisliği” diplomasını birincilikle aldı.

Yurda döndükten sonra değişik görevlerde çalışırken, bir yandan da Türk Kâğıt Sanayiinin kurulması yönünde değişik üniversitelerde konferanslar vermeye başladı. Mehmed Ali Bey’i Türk kamuoyuna tanıtan ilk haber, İstanbul Sultanisi’nden edebiyat öğretmeni olan Hakkı Tarık (Us)’un gazetesi Vakit’te yer aldı. “Türk gencinin Avrupa’daki büyük muvaffakiyeti” başlığı ile verilen haberde, Mehmed Ali Bey’in kâğıtçılığı öğrenmek için yaptıkları anlatılıyor, Mehmed Ali Bey’den sitayişle bahsediliyordu.

ATATÜRK DESTEK VERDİ
Sonraları Mehmed Ali, aynı gazetede kâğıtçılıkla ilgili bir dizi makale yayınlamış ve bu yazılarını 1928 yılında “Selüloz ve Kâğıt Sanayiinde Tüketici Değil Üretici Olmalıyız” adlı bir kitapçıkta toplamıştır. Mehmed Ali Bey’in bu girişimleri, yabancı birçok yatırımcının da iştahını kabartmış, Türkiye’de bir selüloz ve kâğıt sanayinin kurulması yönünde pek çok kuruluş müracaat etmiş, ancak muvaffak olamamışlardır. Mehmed Ali Bey’in bu çabaları Atatürk’ün dikkatini çekmiş, huzuruna çağırmış, “Söyle bakalım çocuk, bu ülkede gerçekten selüloz ve kâğıt üretimi mümkün mü” diye sormuş. Mehmed Ali Bey olayı anlatmış, yabancılara ihtiyaç olmadan ülkede yerli kağıt üretmek için gereken hammadde kaynaklarının bulunduğunu söylemiş. Bunun üzerine Atatürk o zamanlar İktisat Vekili Celâl Bayar’a Sümerbank’a bağlı olarak Selüloz ve Kağıt Sanayiinin kurulmasının plana alınmasının uygun olacağını ve Mehmed Ali Bey’e bu yönde tam yetki verilmesini söylemiştir.

KRUGER’E ATILAN TOKAT
Bunun üzerine Sümerbank’a bağlı Selüloz Sanayi Müessesesi kuruldu. Mehmed Ali Bey yer tespiti için dolaşırken, içerdeki ithalattan çıkarı olan hainler, Avrupa’ya haberi uçurmuşlardı. Dünya kibrit kralı Hans Kruger, onu Çırağan Oteline çağırdı. Kral dairesinde mükellef bir sofra hazırlanmıştı. O, sofraya hiç bakmadı bile… Kruger denen sömürgeci ona, “Bırak bu işleri, gel Avrupa’nın herhangi bir kentinde sana villa tahsis edelim. Türkiye’ye göndereceğimiz kâğıtları sen seç. Ton başına yüzde 5 komisyonunu ve bin lira maaşı (Atatürk’ün maaşı 575 TL) al keyfine bak” demiş…

Bu teklifi hiç düşünmeden reddetmiş. Kruger “Bari şu senin için hazırlattığım yemeği yeseydin” dediğinde, “Ben o yemekten bir lokma alsam teklifinizi nasıl reddedebilirdim” demişti. Böylece Kruger’e koca bir şamar indirmişti.

ÜRETİMİ YOK ETTİLER
Küçük cüsseli o büyük adamın, 14 Ağustos 1934 günü temelini İsmet İnönü ve Celâl Bayar’la birlikte attığı Kâğıt Fabrikası içeriden ve dışarıdan yapılan tüm engellemelere rağmen 18 Nisan 1936 günü ilk kâğıdını üretmiş, o gece rahmetli tarihçi Cemal Kutay’la birlikte bir tren vagonuna yükledikleri bir bobin gazete kâğıdını Ankara Ulus Matbaasına götürmüşlerdi.

Ertesi gün sabaha karşı büyük bir heyecanla Türk kâğıdına basılan Ulus gazetesini, Atatürk’ün huzuruna çıkartmışlar. Öyle ki o büyük adamın sizi sabahın şafak vaktinde grand tuvalet, karşılaması duydukları heyecanı bir kat daha arttırmıştı.

2002 yılında 20 milyon ödeneği kalkınması için SEKA’ya çok görenler, o 20 milyonun belki 5 katı paralar harcayarak üretimi yok edip, insanları tüketime ve işsizliğe mahkûm etmişlerdir. Büyük insan, Mehmed Ali Kâğıtçı ruhun şad olsun.

https://www.aydinlik.com.tr/unutulan-18-nisan-kagitcilik-bayrami-ozgurluk-meydani-nisan-2018

This entry was posted in Calisma Dunyasi - Is ve Emekciler, Ekonomi, Tarih. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *