HAKİM VE SAVCI ATAMALARI * Son hakim atamalarının 2019 seçimleri ile ilgisi var * AKP’li yargı işbaşı yapıyor: ‘Buradan adalet çıkmaz’

cumhuriyet.com.tr
20 Mart 2018 Salı

CHP’li Levent Gök: Son hakim atamalarının
2019 seçimleri ile ilgisi var

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, son yapılan hakim atamaları ile 2019 seçimlerinde oluşacak ilçe seçim kurullarının da şekillendirildiğini ve AKP-MHP ittifakının şimdiden seçim kurullarında 4’e 3 çoğunluğu garantilediğini söyledi.

Saray’da yapılan kura töreni ile yapılan hakim ve savcı atamaları ile ilgili tartışmalar sürerken, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök son atamalar hakkında çarpıcı bir ayrıntıyı gündeme getirdi.

CNN Türk’te Şirin Payzın’ın sunduğu ‘Ne Oluyor?’ programına konuk olan CHP’li Gök, yapılan son atamalar ile ilçe seçim kurullarının da şekillendirildiğine dikkat çekti.

“İLÇE SEÇİM KURULLARINI BU HAKİMLER BELİRLEYECEK”

Son atama ile AKP’li olduğu açıkça bilinen isimlerin hakim ve savcı olarak atanmasına dikkat çeken CHP’li Levent Gök, bu atamaların 2019 seçimleri ile de ilişkisi olduğunu savundu. Bu hakimlerin bir çoğunun ilçelerde ilçe seçim kurulu hakimi olacağına dikkat çeken Gök, 7 kişilik seçim kurullarına seçilecek 2 kamu görevlisinin de bu hakimler tarafından belirleneceğini söyledi.

“4’E 3 ÇOĞUNLUK ŞİMDİDEN SAĞLANDI”

Seçim kurullarının 7 kişi olduğunu hatırlatan Gök, “2 kamu görevlisi bu hakimler tarafından atanacak. AKP ve MHP’nin de birer üyesi olacak. Bu durumda bir ihtilaf oluşması halinde AKP-MHP ittifakı 4’e 3 üstünlüğü şimdiden garanti etmiş olacak. Aksi bir karar çıkarmak mümkün olmayacak” dedi.*1*

AKP’li yargı işbaşı yapıyor:
‘Buradan adalet çıkmaz’

Saray’da yapılan törenle göreve atanan 1236 hâkim ve savcının arasında AKP teşkilatlarında yöneticilik yapan yüzlerce avukat olması dikkat çekti. Böylece AKP döneminde yargıdaki kadrolaşma zirveye ulaştı. CHP’li Barış Yarkadaş, AKP’de aktif görev yapanların hâkim ve savcı olarak atandığı mahkemelerden adalet çıkmayacağını söyleyerek “Yargılanmayacakları bir düzen için hukukun temel ilkeleri çürütülüyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’nın “himayesinde” Saray’da düzenlenen törenle atanan bin 236 hâkim ve savcının isimleri ortaya çıktı. Atananlar arasında 100’e yakın eski AKP teşkilatı yöneticisinin yer aldığı listede, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın özel kalem müdürü Muhammed Said Pamukçu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu, Ensar Vakfı Ankara Şube Başkanı Ercan Poyraz’ın isimleri dikkat çekti. Son atamayla birlikte 15 Temmuz’daki ihraçlar sonrası 9 bin 500’e düşen yargının mevcutu iki katına çıkarak 18 bine yükseldi. Böylece AKP dönemindeki yargıdaki kadrolaşma zirveye ulaştı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaklaşık 4 bin 500 hâkim-savcı, FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle ihraç edildi. Bu dönem yargıda 14 bin hâkim savcı varken, ihraçlarla sayı 9 bin 500 kadar düştü. Ancak Adalet Bakanlığı, yargıdaki hâkim-savcı açığını gidermek için birçok kez avukatlıktan geçiş yoluyla alım yaptı. Önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen törenle atanan 1236 hâkim ve savcının alımıyla yargıdaki kadro sayısı 18 bine yükseldi. Bakanlık, 15 Temmuz darbe girişimi sırasındaki yargının mevcudu kadar yeni hâkimsavcı alımı yapmış oldu.

Saray himayesinde!

Bizzat Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde yapıldığını” söylediği törende atanan 1236 kişinin birçoğunun AKP teşkilatlarında yöneticilik yapan avukatlar olduğu gözlendi. Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı döneminde özel kalem müdürlüğünü yapan Muhammed Said Pamukçu Antalya Hâkimliği’ne, Danıştay Başkanı Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu Elazığ Hâkimliği’ne, eski Ensar Vakfı Ankara Şube Başkanı Ercan Poyraz Gaziantep Savcılığı’na atandı.

Daha önce AKP teşkilatlarında görevliyken atanan bu isimlerden bazıları ve yeni görev yerleri şöyle:

* AKP Bafra Belediye Meclis Üyesi Mustafa Sekmen: Kayseri Hâkimliği

* AKP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Bayram Günaydın: Kayseri Hâkimliği AKP Buca Belediye Meclis Üyesi Sebahattin Kocagöbek: Bulanık (Patnos) Hâkimliği

* AKP Konya Milletvekili Adayı Muhammet Selman Harmankaya: Karşıyaka Hâkimliği

* AKP Edirne Merkez İlçe Başkanlığı yöneticisi Ceyda Bozdağ: İstanbul Hâkimliği

* Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in avukatı Hacer Alan: Digor (Kars) Hâkimliği

* AKP Sultanbeyli İlçe Kurucu Başkanı Furkan Barutçu: Konya Cumhuriyet Savcılığı

* AKP Balıkesir İvrindi İlçe Başkanı İlyas Demircan: İstanbul Savcılığı

* AKP Balıkesir İvrindi İlçe Başkanı İlyas Demircan’nın eşi, AKP Kadın Kolları üyesi Yadigar Demircan: İstanbul Hâkimliği

* Dönemin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’ye takipsizlik kararı veren eski Kayseri Başsavcısı Mehmet Siyami Başok’un yeğeni Serkan Başok: Samsun Savcılığı

* Eski AKP Kocaeli Çayırova İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Arslanhan: İstanbul Hâkimliği

* AKP Van Kadın Kolları Başkanı Nahide Hakan: İstanbul Savcılığı

* AKP milletvekilinin yeğeni ve AKP üyesi Bekir Yıldız: Adana Savcılığı

* AKP Van Edremit Encümen adayı Nejdet Tarhan: İstanbul Hâkimliği

* AKP Giresun il yönetim kurulu üyesi Açelya Kahya: Reyhanlı Cumhuriyet Savcılığı

* AKP Giresun il yönetim kurulu üyesi Ethem Başer: Çorum Hâkimliği

* AKP Giresun üyesi Cemal Yayla: Adana Hâkimliği

* AKP İzmir Karabağlar ilçe yöneticisi İpek Kışlalı: Hatay Hâkimliği

* Eski AKP Kaman ilçe başkanı Alpaslan Güzel: Mersin Hâkimliği

* AKP Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Çağatay Çağlar: Edremit Hâkimliği

* AKP Adana İl Disiplin Kurulu üyesi Mahmut Çakmak: Aydın Hâkimliği

17 kişi sakıncalı

Öte yandan HSK, 1253 hâkim ve savcı alacaktı. Ancak bunların 173’ü şüpheli bulununca durumları yeniden incelenmişti. Son atamalardan bu 173 kişiden 17’sinin güvenlik soruşturmasını geçemeyerek atanmadığı anlaşıldı. 156 kişi ise mesleğe kabul edilerek hâkim ve savcı oldu.

CHP isim isim açıkladı

Konuyu başından beri takip eden CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP teşkilatlarında görev alıp yargıya atanan 90 avukatın adını açıkladı. AKP’de aktif görev yapan avukatların hâkim ve savcı olarak atandığı mahkemelerden adalet çıkmayacağını vurgulayan Yarkadaş, “AKP’de görev almış avukatların Recep Tayyip Erdoğan’ı ayakta alkışlayarak hâkimlik ve savcılık görevine atanması, 28 Şubat’ı bile gölgede bırakan bir rezalettir” dedi.

Parti mahkemesi

45 saniye süren mülakat sonucu sınavı kazanan ve kurada atananların çoğunluğunun Ankara ve İstanbul’da görevlendirildiğine dikkat çeken Yarkadaş, “Yapılanlar HSK üyelerinin içine siniyor mu? HSK sessiz kalarak mesleğin etik ilkelerine sahip çıkamadığını göstermiştir ve iktidarın dayatmasına teslim olmuştur” ifadesini kullandı. Yarkadaş, şunları kaydetti:

“AKP, yargıyı ‘Parti Mahkemesi’ haline çevirerek, adalete, yargıya, hukuka ve Türkiye’ye çok büyük bir kötülük yapıyor. Yargılanamayacakları bir düzen kurabilmek adına, hukukun temel ilkeleri ayaklar altına alınarak çürütülüyor. AKP, aktif üyelerini yargının içine yerleştirerek yeni gerilim alanları yaratıyor. Yargılanma korkusu yüzünden yandaş haline getirdikleri yargı mekanizmasının adalet dağıtamayacağı açıkça görülüyor.”

‘Yarın onların da yargıya ihtiyacı olacak’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, hâkim ve savcı atamalarının Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapıldığı anımsatarak, “Artık ülkemizde yasama, yürütme ve yargı tek kişide birleşmiş, bunun sonucunda yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı sadece sözden ibaret kalmıştır” tepkisini gösterdi. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının bitmesi durumunda ‘adaletin yok olacağını, devletin çökeceğini’ ifade eden Erkek, “Buna asla izin vermeyeceğiz. Çünkü bizim mücadelemiz demokratik hukuk devleti mücadelesidir. Bugünün iktidarı, her zaman iktidarda kalacakmış gibi davranma eğiliminde olabilir. Yarın onların da aynı yargıya ihtiyacı olacağı açıktır ki buna dair tarihte sayısız örnek görülmüştür. Bağımsız ve tarafsız yargı, ülkemiz için olduğu kadar bugünün iktidarı için de bir güvencedir, gelecek için de güvencedir. Unutulmasın ki hâkim ve savcılar bağımsız ve tarafsız olmak, aynı zamanda bağımsız ve tarafsız görünmek zorundadırlar” ifadelerini kullandı.*2*

*1* http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/945938/
*2* http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/945689/

This entry was posted in HUKUK-YARGI-ADALET, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *