İKTİDARIN DURUM VAZİYETİ *** İktidar yalpalıyor. Üst üste gelen başarısızlıkların, beceriksizliklerin, basiretsizliklerin üstünün örtülmesi artık çok kolay değil. Saraya en yakın araştırma şirketleri bile yaptıkları anketlerde AKP oylarının hızla eridiğini saklayamıyor.

 

Sözcü
CAN ATAKLI

​ANALİZ

Şimdi birlik beraberlik zamanı
Erdoğan’ın arkasında durulmalı

İktidar yalpalıyor. Üst üste gelen başarısızlıkların, beceriksizliklerin, basiretsizliklerin üstünün örtülmesi artık çok kolay değil. Saraya en yakın araştırma şirketleri bile yaptıkları anketlerde AKP oylarının hızla eridiğini saklayamıyor.

O halde yeni bir şeyler bulunmalı. Oy erimesi durdurulmalı, en muhalif olanların bile ağzını kapatacak önemli bir iş yapılmalı.Bunu ne sağlar?

Savaş durumu.

Türkiye bir savaşa girerse ya da savaşın eşiğine gelirse tıpkı bu yazının başlığındaki gibi düşünmeye başlar insanlar;

“Şimdi birlik beraberlik zamanı, Türkiye’de istediğimiz her şeyi söyleyebiliriz, istediğimiz gibi didişebiliriz ama dışarıya karşı tek yumruk olmak zorundayız, gün Erdoğan’ı ve hükümeti eleştirme değil arkasında durma günüdür.”

***

Yazıyı paylaşanın ara notu :
Erdoğan sürekli olarak hata yapıyor . Hataları Bir-iki-üç-dört ve ardı da geliyor Hataları çok büyük ve sadece hata yapmakla kalmıyor DESPOTİZMİ dayatıyor. Rejimi değiştiriyor , halkı bölerek birbirine düşmanlaştırıyor. Yolsuzluklar ise tavan yaptı . Türkiye’yi bölünmenin eşiğine getirdi . Ülkeyi savaşa itiyor .Tüm dünya ile kavgalıyız. Yasa tanımıyor suç işliyor ve ardından bu suçu ortadan kaldıracak yasalar çıkartıyor. Devleti tarumar etti Fakat AKP seçmeni bunlardan ders almıyor. Bu nedenlerle Erdoğan’ın ve AKP seçmeninin BİR DERS ALMASI gerek . Evet bu ders hepimizin içini acıtacak ve üzecektir hatta ülkemiz bundan büyük zararlar görecektir .Birbiri ardına gelen büyük yönetim hatalarının bedelini hataları yapanlar ödemekten kaçınmaktadır . Suçu başkalarına atarak kenara çekiliyorlar fakat hatayı yapanların bedelini tüm ülke ödüyor ..

AKP’li siyasetçilere de iki çift sözüm var ;

Son 15 sene içinde Türkiye silahsız ve ağır bir emperyalist işgal altındadır . Böylesi ağır GİZLİ bir işgal Dünyada ilktir. AKP , yani sizler bilerek veya bilmeyerek politikalarınızla Türkiye’yi bu işgale açtınız . Her geçen gün Türkiye daha büyük kayıplara uğramaktadır. Bizim yaşadığımız bu işgalin daha hafif olanını seksenli yıllarda Arjantin yaşamış ve Arjantin uluslararası şirketlere peş-keş çekildikten sonra Arjantin Devleti iflas etmiş ve MORATORYUM(*) ilan etmişti.

Arjantin sadece EKONOMİK olarak çökmüştü . Bizde ise Çöken ekonomi ile birlikte ; Bölünme olasılığı – ağır terör ve kitlesel ölümler – büyük yolsuzluklar – BOP ve savaş – Toplumsal bölünme ve kavgalaşma – Rejim değişikliği – Otokrosi de var . özetle Türkiye bu şartlar altında Arjantin’e büyük fark atıyor. Arjantin Devlet Başkanı Carlos El Menem sonunda ülkeden kaçtı . İktadarın tüm bakanları milletvekilleri yargılandı ve mahkemede şöyle söylediler ; ” Bize el kaldırın diyorlardı ve kaldırıyorduk fakat ne için el kaldırdığımız bilmiyorduk”

AKP’nin sayın Bakanları ve Milletvekilleri yukarıdaki örnek kulağınıza küpe olsun …

Erdoğan’ın ve AKP’nin ardında durmak ard arda gelecek olan büyük yönetim yanlışlarını da getirecektir. Bu nedenlerle hiç bir şekilde Erdoğan’ın “ARDINDA DURMAM” Bu kadar hırslı ve Devleti yönetemeyen bir yönetici ve AKP’liler yaptıkları hataların hukuki sonucuna katlanmalıdır ve Türkiye daha çok batağa saplanmadan , uçurumun dibine yuvarlanmadan , bölünmeden , daha büyük savaşlara girmeden Erdoğan’ın en kısa zamanda Devlet yönetiminden ayrılması gerektir . N.K )

(*) Moratoryum, borçlanıcının, ödeme gücünü kaybetmesi nedeniyle
borçlarının tümünü veya bir kısmını ödeyemeyeceğini ilân etmesidir.

***

Can Ataklı’nın yazısına devam edelim ;

Askerimiz savaşa sürülmüşse, Mehmetçik’ten her gün şehit haberleri alınıyorsa nasıl olur da iktidarı eleştirirsin, nasıl olur da tek yumruk olmak yerine bunlara karşı çıkarsın?

İşte şu anda iktidarın yaptığı budur. Türkiye’yi bir anda kimsenin anlamadığı bir savaş durumuna sokarsın. Duygulara hitap ederek “Dışa karşı tek yumruk olduğumuzu göstermeliyiz” nutuklarını haykırırsın, herkesi paralize eder ve bütün kirliliğin üstünü “şimdilik” örtersin. Savaşın sonucuna göre “Allah Kerim” artık.

Evet dışa karşı tek yumruk olalım, söz konusu olan ülke güvenliği ise birbirimizi eleştirmeyi bir kenara bırakalım. Ama sormayalım mı “Arkadaş ne oluyor, neden savaş durumuna geldik” demeyelim mi? Bunların cevaplarını isteyelim. İktidar da cevapları doğru olarak versin ama.

Örneğin İdlib’de biz kimin için savaşacağız, Mehmetçik kimin için şehit olacak? İdlib operasyonu Astana’da varılan anlaşma gereği yapılıyorsa demek ki asıl amaç Esad’ı korumak, Esad’ın ülke bütünlüğünü sağlamasına yardımcı olmak. Peki, amaç buysa 6 yıldır neden hep tersini yaptık, neden Suriye’de Esad’a karşı savaşanları destekledik, bunu yaparak yüzbinlerce insanın ölmesine milyonların yurtlarından göç etmesine neden olduğumuzu hiç düşündük mü?

İktidar temsilcileri ve yandaşlar diyor ki “Bütün amaç PYD’nin bölgede güçlenmesini önlemek, Kürt koridoru açılmasına engel olmak.” İyi güzel de bizi bu operasyona razı eden Rusya da aynı amacı mı taşıyor, onlar PYD konusunda ne düşünüyor, Esad Kuzey Suriye’de bir Kürt oluşumuna razı mı?

Bunların cevabını biliyor muyuz? İdlib’de radikal İslamcı teröristler olduğu söyleniyor. Türkiye buraya operasyon yaparsa bunların hepsini imha mı edecek, etmeyecekse bu teröristler nereye gidecek, haritaya bakınca bizden başka gidecekleri yer yok gibi görünüyor, o zaman ne yapacağız?

50 yıllık can arkadaşlarımdan biri dün “Kusura bakma, söz konusu olan Türkiye ise iktidarda kim var bakamam, arkasında dururum” dedi. Çok haklı tabii, elbette Türkiye için hepimiz gerektiğinde canımızı bile vereceğiz. Ama şunu da bilmek zorundayız. Bizi “söz konusu Türkiye ise” durumuna getirenler eğer zaten bizzat o iktidar sahipleriyse, o zaman ne olacak?

Başımızın derde girmesinin nedeni zaten onların hataları, yanlışları ve çıkarlarını düşünmeleri ise yine de arkalarında mı duracağız?

İşte şu anda yaşadığımız budur. İktidar tamamı kendi hatalarından oluşan yeni durumu kurtarmak için en ilkel yöntemi devreye sokarak Türkiye’yi savaş durumuna getirmiş ve herkesi arkasında durmaya zorlamıştır. Allah Türkiye’ye yardım etsin.

BUNU YAZMAK GEREK
DEVLET BÖYLE YÖNETİLİRMİŞ MEĞER

Dış politikada sürekli hata yapıyor iktidar. Türkiye’nin uluslararası alanda ne ciddiyeti ne saygınlığı kalmadı. Türkiye herkesle kavga eden, herkesi tehdit eden, şantaj yapmaya kalkan ülke görünümünde dış dünyada. Ama hata yaptığını, sürekli yanlış stratejiler uyguladığını asla kabul etmiyor.

Eleştirilere karşı da “Efendim devlet böyle yönetilir. Ne ezeli dostluk ne ezeli düşmanlık olmaz. Güne göre karar veririz” diyorlar. Buna kanıt olarak da diğer ülkelerin de aynı şekilde davrandığını göstermeye çalışıyorlar. Neymiş; Türkiye Irak’a ağır eleştiriler yaparken şimdi işbirliği yapıyorsa Irak da aynısını yapmıyor muymuş? Irak Başbakanı da bize neler söylememiş mi? Rusya uçağını düşürdüğümüzde ilişkilerimiz çok sertleşmişti. Şimdi yumuşama oldu, ama Rusya da aynısını yapmamış mı?

Bunları anlatıyorlar. AKP’liler de “Haklılar. Devletlerarası ilişkiler böyledir. Devlet böyle yönetilir” algısını sahipleniyor.Oysa bu böyle değil ki. Geri adım atan, sürekli politika değiştiren, gücü görünce boyun eğen bizden başkası yok. Irak’a karşı hasmane tutum sergileyen, ağır hakaretlerde bulunan biziz. Adamlar buna cevap verdiler, örneğin “Başika’dan çık” dediler. Çıkıp gelmedik mi?

Şimdi Irak’ı işbirliğine çağırmak her yaptığımızı unutmak devlet yönetmek mi oluyor? Rusya uçağını düşürdükten sonra neredeyse Rusya’yla savaşa bile girmeye hazırdık. Sonra gidip özür dileyen ve üstelik Rusya’nın gönlü hoş olsun diye Esad yanlısı politikalara razı olan da biziz. Bu mu devlet yönetmek yani? Amerika’ya esip gürleyip hiçbir şey yapamamak, tam tersine Amerika’nın bütün taleplerini eksiksiz yerine getirmek mi devlet yönetmek?

MERAK ETTİĞİM ŞEYLER
AMERİKAN SİLAHLARI HANGİ YOLLA GELİYOR

Gün geçmiyor ki Amerika’nın PYD’ye verdiği silahların ve mühimmatın haberi çıkmasın medyada. Son gördüğüm rakam Amerika’nın PYD’ye 3000 TIR dolusu daha silah verdiği ile ilgiliydi.

Amerika’nın PYD’ye arka çıkmaya başladığı günden beri merak ettiğim bir şey var. Bu silahlar bölgeye nasıl geliyor, nerede depolanıyor, TIR’lar hangi ülke topraklarını kullanarak PYD güçlerine erişiyor?

Haritayı açın bakın. PYD güçleri Suriye topraklarında yaşıyor. Bu bölgeye nerelerden gidilebilir? Irak’tan, Türkiye’den.Amerikalılar silah ve mühimmatı hangi havaalanına indiriyor? Buradan çıkan TIR’lar nasıl oluyor da hiçbir saldırıya veya engele maruz kalmadan Suriye’nin kuzeyine ulaşıyor?

Peki Amerika’ya bu kadar öfkelenirken, Amerika’nın bu silahları indirmesini, depolamasını ve nakliyesini sağlayan ülkelere karşı ne yapıyoruz? Amerika’ya “PYD’ye destek olma, silah verme” derken, bunu yapmasına olanak sağlayanlara karşı en küçük bir tepkimizi gören oldu mu bugüne kadar? Nedense kimse bu konu üzerinde durmuyor. Örneğin Genelkurmay’ın internet sitesine bu silahların hangi yollardan geldiği bilgisi konulamaz mı?

Kimin kim olduğunu net bir şekilde görelim istiyoruz.

 

This entry was posted in FAŞİZM, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *