Arşivden Gündeme ** AMERİKA’LI YARBAY NORTH * “Kürdistan için Kuzey Irak’tayız. Burada Kürdistan kurulacak.” güncellendi

Naci Kaptan

14.02.2010 Birinci yazı
12.10.2017 Güncellendi

AMERİKA’LI YARBAY NORTH  ;

“Kürdistan için Kuzey Irak’tayız.
Burada Kürdistan kurulacak.”

***

Söylenen Kürdistan artık kuruldu !!!

Kurulmasına ise AKP hükümeti hem sınır kapısını açarak,
Hem Mersin’de serbest gümrük alanları yaratarak,
Hem de Kürdistan’nın alt ve üst yapısının inşaat ve
müteahhitlik hizmetlerini yükümlenip yapılmasına
uygun ortamı hazırlayarak destek verdi.

Bu işin temel sorumlusu ABD ile gizlice anlaşarak,
Türkiye,Irak sınırına yüzbinlerce Irak’lı mülteci
hareketini başlatan ve ertesinde de Çelik Güç olarak
tanımlanan ABD-İngiliz silahlı kuvvetlerini güneydoğu
Anadolu’da yerleştiren Turgut Özal’dır.
Çelik Güç Irak kuzeyinde Kürdistan yapılanmasının
temel koruyucusu ve destekçisi olmuştur.

Özetle Kürdistan’ı ABD ve İngiltere vesayetinde
Turgut Özal , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  ve
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül kurmuştur !!!

Naci Kaptan

***

AMERİKA’LI YARBAY NORTH

“Kürdistan için Kuzey Irak’tayız.
Burada Kürdistan kurulacak.”

3 yıl aralıksız pkk’ya karşı operasyonlarda görev alan Hakkari Dağ Komando Tugayı 4. Tabur Komutanı Emekli Binbaşı Serhat Karadeniz, Irak kuzeyinde ABD’li bir Yarbay ile yaptığı görüşmeyi AYDINLIK’a ilk kez açıkladı.

1993-95 arası Kuzey Irak’a düzenlenen 15 operasyonun başında bulunan Binbaşı Karadeniz, bir operasyon sırasında ABD İrtibat Subayı Yarbay North ile görüştüğünü ve North’un Irak kuzeyinde Kürdistan’ı kurmak amacıyla bulunduklarını açıkça söylediğini anlattı.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin, ABD’li subayların, pkklılarla düzenli toplantılar yaptığını yazması ABD-pkk ilişkilerini tekrar gündeme getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 1993, 1994 ve 1995 yıllarında Irak kuzeyine pek çok operasyon yaptı. O yıllarda Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli 4. Tabur Komutanı Emekli (E.) Binbaşı Serhat Karadeniz, Irak kuzeyinde görevli ABD’li Yarbay ile yaptı görüşmeyi ilk kez Aydınlık’a anlattı.

SÖYLEŞİDEN AKTARI

AYDINLIK– 1993-94-95 yıllarında Hakkari’de Dağ Komando Tabur Komutanlığı yaptınız ve pkkya karşı savaş verdiniz. O yıllara dönersek neler yaşadınız?

E. BİNBAŞI SERHAT KARADENİZ- Terör olayları 92 ve 93 yıllarında en üst seviyeye çıkmıştı. O dönemde Güneydoğu Anadolu’da görev yapmanın mutluluğunu duyan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personellerinden biri de benim. O yıllarda pkk ile mücadele etmek daha zordu. Hakkari’de görev yaptığım yıllarda hiçbir zaman bina içerisinde kalmadık. 4. Dağ Komando Taburu olarak devamlı üs bölgelerinde çadırlarda kaldık. Bu dönem zarfında da 15 kez irili ufaklı, bir haftadan iki aya kadar Kuzey Irak’a operasyon düzenledik. Yol olmadığı için oraları adım adım biliyorum. Anılarım bir kez daha gözümün önüne geldi. Oradaki mücadelemiz ve birçok olay.

“ABD STRATEJİK HASIM”

AYDINLIK– Türkiye’nin gündeminde de ağırlıklı olarak. ABD-PKK ilişkisi bulunuyor. ABD’li Komutanların pkklılarla Irak’ın Kuzeyi’nde ve Kandil Dağı’nda bir araya geldikleri ortaya çıktı. Siz Irak kuzeyine düzenlenen operasyonlarda bu durumla karşılaştınız mı?

KARADENİZ– Bu konuya “ABD bizim stratejik müttefikimiz mi, yoksa stratejik hasmımız mı?” değerlendirmesini yaparak girmek gerek. Önce buna karar vermemiz lazım. Doğru teşhis koymadan tedaviyi yanlış uygularız. Bence bugüne kadar doğru teşhis koyamadık ve tedaviyi de yanlış uyguladık. ABD ile Türkiye’nin menfaatleri Ortadoğu ve Türkiye toprakları üzerinde çatışmaktadır. Bu yüzden ABD bizim müttefikimiz olamaz. ABD hasmımız.

“TSK’DA M-16 YOKKEN, PKK’ DAN M-16 PİYADE TÜFEĞİ YAKALIYORDUK”

Hakkari’de görev yaptığım dönemde bunun örneklerini yaşadık. O yıllarda basında bu kadar yer almayan ABD’nin faaliyetleri artık ayyuka çıkmış durumda. Artık kendileri de kabul ediyor pkknın elindeki silahların ABD menşeli olduğunu. İkiyaka Dağları’nda bir operasyonda PKK’lılardan M-16 piyade tüfekleri ele geçirdik. Bu tüfekler o yıllarında ABD askerinin piyade tüfeğiydi. Henüz bu tüfekler TSK da bulunmuyordu. O zaman bunun bir rastlantı olmadığını düşünüyorduk.

“İNCİRLİK’TEN KALKAN ÇEKİÇ GÜÇ HELİKOPTERLERİNİN PKK’ YA
MALZEME ATTIĞINI GÖZLERİMLE GÖRDÜM”

Kuzey Irak’a yaptığımız bir operasyon sırasında da bir ABD helikopterinin bizim çatışma içerisinde olduğumuz bölgedeki pkk’lılarla malzeme attıklarını teşhis ettik, gözlerimizle gördük. İncirlik’ten kalkan Çekiç Güç uçakları PKK’ya havadan malzeme desteğinde bulunuyorlardı. Çekiç Güç de yanlış bir teşhisdi. Türkiye o dönemde üslerinde denetimini sağlayamıyordu. Bu olay diplomatik yolla protesto edildi ancak gelen cevap çok komikti: “Biz onu peşmergelere atıyorduk yanlışlıkla oraya gitmiş”

“GENELKURMAY GECE UÇAN HELİKOPTERİ VUR EMRİ YAYINLADI”

AYDINLIK– ABD’nin pkk’ya başka yollardan da destek verdi mi?

KARADENİZ- Bu konuyla ilgili aslında başımızdan çok olay geçti. O yıllarda TSK helikopterlerinin gece görüş imkanı olmadığından gece görevlerine çıkamıyorduk. İlk kez 1993’te TSK’nın çok eleştirilen ve terörle mücadelede yüksek başarıları olan tamamen astsubay ve subaylardan oluşan özel harekattan arkadaşlarımıza Cudi Dağı’na gece operasyon düzenleme emri geldi. Bu operasyon için pilotlarımız sadece gece görüş gözlüğü takarak helikopteri kaldırabildi. Helikopter Cudi’ye inerken bir pkk mensubu bizim helikopteri yönlendiriyor. Sanki helikopter yönlendirme kursu görmüş bir uzman gibi. Bizim tim şaşırıyor görev yerlerine iniyor ve mevziye giriyor. Pkklı o zaman anlıyor ve bunlar Türkiye Cumhuriyeti askeri deyince çatışma çıkıyor. Bu da oldukça enteresan bir durum. Pkklı Cudi Dağı’na gece inen helikopteri Türkiye Cumhuriyeti helikopteri değil de başka bir ülkenin helikopteri olarak karşılıyor ve yönlendirmede bulunuyor. Bu “dört ayaklıdır, damlarda dolaşır, miyav miyav der” bilin bakalım bu kimdir bilmecesine benziyor. Cudi’ye inen helikopter TSK helikopteri değilse kimin helikopteri. Tabiî ki İncirlik üssünden kalkan ABD helikopteri. Bu olayın ardından Genelkurmay Başkanlığı yazılı bir emir yayınladı ve geceleri uçan helikopterlerin düşürülmesi emri verildi.

ABD’Lİ YARBAY: BURADA kürdistan KURULACAK

AYDINLIK– O dönemde Çekiç Güç subaylarıyla da görüşmeleriniz oldu mu?

KARADENİZ– 1994 yılının Haziran ya da Temmuz ayında Irak kuzeyinde bir ABD’li Yarbay ve peşmergelerle karşılaştık. ABD askeri Yarbay North’un burada ne işi olduğunu sorduk?

O da bizim Kuzey Irak’ta ne işimiz olduğunu sordu. Ben de pkk’lıları kovaladığımızı söyledim.

Yarbay North da “burası pkk’lıların değil gördüğünüz gibi Kuzey Iraklıların” dedi. Kendisinin resmi olarak askeri irtibat subayı olduğunu söylemişti. Bizim Süleymaniye’deki özel kuvvetlerden oluşan irtibat subaylarımız gibi.Ve sonra Yarbay North ile aramızda şu diyalog geçti:

YARBAY NORTH– “Kürdistan için Kuzey Irak’tayız. Burada Kürdistan kurulacak.”

BİNBAŞI KARADENİZ– “Bizim çıkarlarımıza aykırı, kurdurmayız.

YARBAY NORTH– “Kürdistan’ı kabul etmezseniz o zaman savaşırsınız.”

BİNBAŞI KARADENİZ– “Biz zaten Kuzey Irak’a çiçek toplamaya girmedik, bir mücadeleyi zaten yürütüyoruz.”

YARBAY NORTH– “O zaman ABD ile savaşırsınız.”

AYDINLIK– Nisan ayından bu yana bir sınır ötesi harekat gündemde. Ancak şu ana kadar bu operasyon yapılmadı. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

KARADENİZ– TSK, kendisine verilen emirleri uygular. Asker planlamasını yapar, emri alır ve uygular.

Genelkurmay Başkanımız bu soruya “Kuzey Irak’a operasyon yapmamızın faydası var, TSK hazırdır.

Siyasi irade gerek” diyerek yanıt verdi. Operasyon kararını iktidar verir.

“TÜRKİYE’NİN ABD İLE ÇATIŞMASI KAÇINILMAZDIR”

AYDINLIK– Türkiye pkk’dan nasıl kurtulur?

KARADENİZ– Stratejik müttefikimiz ABD’yi hasım ilan ederse. Tezkerede olduğu gibi düşman ordusunu topraklarına bastırmazsa.

AYDINLIK– ABD’nin Kuzey Irak’a çekilmesi söz konusu.Bu TSK ile sıcak bir çatışmayı gündeme getirebilir mi?

KARADENİZ– TSK ile ABD arasında bir savaş çıkacağı bir kehanet değil. Eğer bu gidişat değişmezse bu kavga sıcak çatışmaya dönüşecektir. Türkiye’nin ABD ile çatışması kaçınılmazdır.AYDINLIK- Türkiye’ye içerden ve dışarıdan federasyon dayatılıyor.

KARADENİZ– Ben Doğu ve Güneydoğu’ya 2 yaşımda ayak bastım. Oradaki insanla kaynaştım ve Doğu’nun insanını da araziyi de çok iyi tanırım. Oradaki yurttaşlarımızın federasyon veya ayrılık diye bir düşüncesi yok. Doğu’daki vatandaşlarımız “ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım” diyor.Biz de ayrılık hareketi yok kandırılmış kişiler var.

AYDINLIK– Son sözünüz…

KARADENİZ- TSK’dan emekli olunur ancak vatan sevgisinden emekli olunmaz…

SERHAT KARADENİZ 1993-1995 yılları arasında Hakkari özelinde teröre karşı verilen mücadelenin baş kahraman komutanları Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, Emekli Jandarma Albay Erdal Sarızeybek, Emekli Albay Vahap Özkan, Emekli Piyede Binbaşı Serhat Karadeniz memleketimizin unutulmaz komutanlarıdır

http://www.askerhaber.com/emekli-komutanlar/abd-yarbayi-kurdistani-kurmak-icin-buradayiz-dedi.html
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, ARŞİV SANDIĞI, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *