2016 YILI TÜRKİYE’de TERÖRÜN TAVAN YAPTIĞI VE TOPLU ÖLÜMLERİN GERÇEKLEŞTİĞİ BİR YIL OLDU * 2016’da terörle sarsıldık… 27 hain saldırı

cumhuriyet.com.tr
2016-12-27

2016’da terörle sarsıldık… 27 hain saldırı

Türkiye’de 7 Haziran 2015’teki seçimlerden iki gün önce başlayan terör saldırıları 2016 yılında da devam etti. Ülkeyi saran terör sarmalında, 753 kişi yaşamını yitirdi. Gerçekleşen 27 saldırıda bin 500’e yakın insan da yaralandı. Yaşamını yitirenlerin ardından yarım kalan hayaller, acı hikayeler ve aileler ile her saldırının ardından gündeme gelen ihmaller zincirleri kaldı.

12 OCAK 2016 – İSTANBUL, Sultanahmet

Meydanı’ndaki Dikilitaş yakınında turistlerin hedef alındığı canlı bomba saldırısı düzenlendi. 13 kişi yaşamını yitirdi. 14 kişinin de yaralandığı saldırıyı terör örgütü IŞİD gerçekleştirdi.

13 OCAK 2016 – DİYARBAKIR, Çınar

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde PKK tarafından ilçe emniyet müdürlüğüne yönelik bombalı araç, roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda 6 kişi yaşamını yitirdi, 39 kişi de yaralandı.

17 ŞUBAT 2016 – ANKARA, Çankaya

Ankara’nın Çankaya ilçesindeki devlet dairelerine çok yakın bir noktada 17 Şubat 2016 günü bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Art arda ilerleyen 5 askeri servis aracının geçişi sırasında bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 29 kişi yaşamını yitirdi, 61 kişi de yaralandı. Saldırıyı terör örgütü TAK üstlendi.

Bombalı araç saldırısının ardından olayı araştıran İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin, saldırıda kullanılan çalıntı aracın yakalanmasını sağlayan bilgisayar sistemindeki özel işlem butonunun kapalı olması nedeniyle yakalanamadığı ortaya çıktı.

13 MART 2016 – ANKARA, Kızılay

Çankaya Merasim Sokak’taki saldırıdan kısa bir süre sonra başkent Ankara bu kez de Kızılay’daki otobüs duraklarındaki saldırıyla sarsıldı. Hafta sonu evlerine dönmek isteyen yurttaşların hedef alındığı saldırıda 36 kişi yaşamını yitirmiş, 125 kişi de yaralanmıştı.

Ekim 2015’teki saldırıyla birlikte beş ay içerisinde üç bombalı saldırının gerçekleştiği Ankara’daki terör eyleminin ardından saatler geçmiş, sabah saatlerinde bir yaralı Adalet Bakanlığı’nın ek hizmet binası önünde bulunmuştu.

19 MART 2016 – İSTANBUL, Beyoğlu

Ankara’daki saldırıdan 6 gün sonra bu kez de İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi saldırının hedefi olmuştu. İstiklal Caddesi’ndeki Beyoğlu Kaymakamlığı’nın önünde gerçekleşen saldırıda 4 kişi yaşamını yitirdi, 36 kişi de yaralandı.

27 MART 2016 – BURSA, Ulu Camii

27 Mart günü Bursa’daki Ulu Cami yakınında TAK’nin üstlendiği bir başka canlı bomba saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda 13 kişi yaralandı.

31 MART 2016 – DİYARBAKIR, Bağlar

Mart ayının son günü Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki otogar yakınlarında bomba yüklü araç, seyir halindeki polis minibüsünün geçişi sırasında patlatıldı. Saldırıda 7 polis şehit oldu, 14’ü sivil 27 kişi de yaralandı.

1 NİSAN 2016 – MARDİN, Kızıltepe

Ocak, Şubat ve Mart aylarında art arda saldırılara sahne olan Türkiye, Nisan ayının ilk gününde de Mardin’den gelen saldırı haberiyle sarsıldı. Kızıltepe ilçesindeki askerlik şubesinin hedef alındığı saldırıda bir kişi yaşamını yitirdi. PKK’nin düzenlediği saldırıda 11 kişi de yaralandı.

1 MAYIS 2016 – GAZİANTEP, Şehitkamil

İşçi Bayramı’nı kutlamaya hazırlanan Türkiye, 1 Mayıs’a sabah saatlerinde gelen Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinden gelen saldırı haberiyle uyandı. Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü’nün hedef alındığı bomba yüklü araç saldırısında 3 polis şehit oldu, 1 kişi yaşamını yitirdi, aralarında sivillerin de bulunduğu 23 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD’in gerçekleştirdiği tespit edildi.

10 MAYIS 2016 – DİYARBAKIR, Bağlar

10 Mayıs günü Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde polisin hedef alındığı bir terör saldırısı gerçekleşti. PKK’liler saat 16.30 sıralarında yoldan geçmekte olan polis servislerine bomba yüklü araçla saldırdı. Kentin büyük kesiminden duyulan patlamada 3 polis şehit oldu, 45 kişi de yaralandı.

12 MAYIS 2016 – İSTANBUL, Sancaktepe

Türkiye’nin doğu ve güneydoğusu saldırılara sahne olurken bir saldırı haberi de İstanbul’dan geldi. İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde askeri servis araçlarının geçişi sırasında meydana gelen patlamada 5’i sivil, 3’ü asker 8 kişi yaralandı.

12 MAYIS 2016 – DİYARBAKIR, Dürümlü Köyü

İstanbul’daki saldırının ardından aynı gün Diyarbakır’in Dürümlü Köyü’nden acı haber geldi. PKK’nin 15 ton patlayıcı yüklediği araç, Dürümlü mezrasında patlatıldı. Diyarbakır Valiliği, yaptığı açıklamada teröristlerce hazırlanmış bomba yüklü kamyonun infilak ettirildiğini, araçtan şüphelenen köylülerin aracı takip ettikleri sırada patlamanın gerçekleştiğini açıkladı. Patlamada 4 kişi yaşamını yitirdi, 23 kişi yaralandı; 12 köylünün cesetlerine ise ulaşılamadı.

24 MAYIS 2016 – VAN, Çaldıran

Van’ın Çaldıran ilçesi 24 Mayıs 2016 tarihinde bir başka terör saldırısın sahne oldu. PKK’liler yola döşediği bombayı zırhlı aracın geçişi sırasında patlattı. Saldırıda biri binbaşı 6 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.

7 HAZİRAN 2016 – İSTANBUL, Vezneciler

İstanbul, Sancaktepe’deki saldırıdan bir ay geçmeden 7 Haziran günü bir kez daha terör saldırısına sahne oldu. Saldırı bu kez Vezneciler semtinde gerçekleştirildi. TAK’nin üstlendiği saldırı, polis aracının geçişi sırasında bomba yüklü bir başka aracın patlatılmasıyla gerçekleştirildi. Saldırıda 7’si polis 11 kişi yaşamını yitirdi, 26 kişi de yaralandı.

8 HAZİRAN 2016 – MARDİN, Midyat

İstanbul’daki bombalı saldırıdan bir gün sonra Mardin’in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğü binası hedef alındı. PKK’nin bomba yüklü araçla gerçekleştirdiği saldırıda 6 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda şehit olan polisler arasında 6 aylık hamile bir polis memurunun bulunuyordu.

28 HAZİRAN 2016 – İSTANBUL, Atatürk Havalimanı

28 Haziran günü İstanbul son yılların en kanlı terör saldırısına sahne oldu. Atatürk Havalimanı’na giren IŞİD’li teröristler önce güvenliklere ateş açtı, sonrasında terminal içerisinde insanların üzerine ateş açarak ilerledi. Canlı bombaların kendini patlatmasıyla 45 kişi yaşamını yitirdi, 236 kişi de yaralandı.

Saldırının ardından teröristlerin Fatih ilçesinde bir evde kaldıkları, bina sakinlerinden birinin tanımadığı bu komşularını muhtarlığa şikayet ettiği ve hiçbir işlem yapılmadığı ortaya çıkmıştı.

This entry was posted in DURUM VAZİYETİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *