SİBER DOLANDIRICILIKLAR * Bir dolandırıcılık öyküsü

Bana gelen bir mektubu aktarıyorum ;

06.04.2016 Bugün saat 18:30’da işten eve giderken Finansbank’ın kendi orijinal numarasından arama geldi. Arayan kişi Finansbank’ın İnternet güvenlik biriminden aradığını ve kredi kartımla n11.com’dan kredi kartıyla 3D Secure devre dışı bırakılarak alışveriş yapılmaya çalışıldığını ve bunu benim yapıp yapmadığımı sordu.

Ben de tabii ki bu alışverişi yapmadığımı söyledim. Bunun üzerine kredi kartı bilgilerimin ele geçirilmiş olabileceğini alışveriş yapılmasını engellemek için kredi kartımın ve diğer hesapların bloke edilmesi gerektiğini söyleyerek kimlik bilgilerimi saymaya başladı; Adımı soyadımı, TC kimlik numaramı, adresimi, anne ve baba adımı harfiyen tek tek söyledi. Telefonuma gelen mesajdaki kodu telefona tuşlamamı istedi (telefonun tuşlama sesinden hangi numaraya basıldığını anlayabiliyorlar. İki kere 4’e bastın dedi!).

Gelen mesajın sonunda bilgileri banka personeli dahil kimse ile paylaşmayın diye yazıyor bu yazının yazdığını ve paylaşamayacağımı söyledim. Bunun üzerine kredi kartının arka tarafında yazan müşteri hizmetleri numarasına bakın dedi. Gerçekten de aradıkları numara Finansbank’ın numarasıyla bire bir aynı numara (bu insana çok inandırıcı, güven verici geliyor). Arkasında bir kaç mesaj daha gönderip gelen kodu sordular. Konuşma devam ederken bu arada eve gelip bilgisayarın başına geçtim vakit kazanmaya çalıştım ve aradıkları numarayı, mesaj gönderdikleri numarayı araştırmaya başladım.

Aradıkları numara Finansbank’ın İnternet sitesinde de yazan aynı numara. Ama yinede içime bir şüphe düştü ve telefonu kapatıp onu tekrar arayacağımı söyledim. Telefonu kapatıp tekrar aynı numarayı aradığımda bu sefer gerçek Finansbank müşteri hizmetleri çıktı. Hemen kredi kartımı ve hesaplarımı bloke ettirdim. Kredi kartımla nakit avans çekilmeye çalışıldığını ve hızlı kredi başvurusu yapıldığını söylediler. Hemen bu işlemleri de iptal ettirdim. Gerçekten dolandırıcılar çok profesyonel bir şekilde ve koordineli olarak çalışıyorlar.

Ben kendimi bilişim ve teknoloji konusunda bilinçli olduğumu zannederdim. Resmen direkten döndüm. Dolandırıcıların yöntemleri çok gelişti. Başta 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin sızdırılması skandalı ve bankanın hizmet numarasını birebir kopyalamış olmaları onlara çok iyi bir avantaj sağlıyor. Herkes çok dikkatli olsun ve olabildiğince paylaşıp insanları bilinçlendirmeye çalışalım.”

This entry was posted in YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *