Batmış durumdayız! * Kör olan görüyordu. Pusu davasıydı. Ordu çökertilecek, Türkiye’den bir “Kürdistan” çıkarılacaktı. Pusunun arkasında; “Ben bu davanın savcısıyım” diyenlerle onlara paralel durup “her istediğini alanlar” ve “üst akıl dedikleri” küresel güçlerin eli de vardı

Sözcü
Necati Doğru
Nisan 24, 2016

Batmış durumdayız!

Ben ve benim gibi düşünenler açıkça söylüyor, yazıyorduk: Türk Ordusu’nun geleneğinde darbecilik var. Bağımsızlık, bölünmez bütünlük, laiklik tehlikeye girerse orduda subaylar, darbe düşünürler. Bazı subaylar darbe düşünmüşler. Seminer yapmışlar. Ama sadece düşünmüşler. Darbe yapmak için bir tek zırhlı tank çalıştırılıp bir metre yürütülmemiş. Bir tek tüfeğin tetiğine bir parmak uzanmamış. Düşüncede kalmış. Düşünce suç değil, yargılanmaz.

Çok açıktı.
Kör olan görüyordu.
Pusu davasıydı.

Ama…(!)
Yargıya güven tam çöktü.

Hakimin adı Hasan olur. Haluk olur. Halil olur. Önemli değil. Önemli olan yargı. Biz vatandaşlar hakimlerin adına, yaşına, boyuna, saç rengine değil yargıya bakarız.

Yargı adil mi?
Yargı bağımsız mı?

Yüksek yargı yani Yargıtay, daha önce “Darbe planı var… Darbeye kalkışan var… Darbe örgütü var…” sonucuna vararak 275 sanığın yarısına 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis veren hakimlerin kararını onaylamıştı.

Batsın böyle adalet.Diye yazmıştım.Aynı Yargıtay, bu kez “Darbe planı yok…Darbeye kalkışan kimse yok… Darbe örgütü de yok…” kararı verdi…

Sevindim.
Acı bir sevinç.
Yaşasın böyle adalet!
Diye yazamayacağım.

“Darbe örgütü var, darbe yapacaklardı” diyen de “darbe örgütü yok, darbe yapmayacaklardı” diyen de aynı Yargıtay.Hakimler değişmiş olabilir.Bunlardan; “darbe örgütü var” diyen Fransız, “darbe örgütü yok” diyen Japon yargıtayı değil. İkisi de Türk Yargıtayı… Şimdi gönül rahatlığı içinde bundan sonra Türkiye’de uydurulmuş belgeler, yalancı şahitler, iktidara yakın duran yargıçlar üzerinden “Yeni bir pusu davası daha yaşanmaz” diyebilir miyiz? Onur ve şerefleriyle oynanmasına dayanamadıkları için intihar eden dört subay ve kanserden ölen Kuddusi Okkır için adalet yerini buldu diye sevinebilir miyiz?

Yargı çökmüş durumda.
Sevinçler bizi aldatmasın!

Bazı yargıçlar, hukuk fakültelerinde kendilerine öğretilen hukuk bilgisi ve vicdanlarına göre değil siyasi görüşlerine göre karar veriyor. İktidar da kendine uygun karar alacak yargıcı koruyor, kolluyor, gözetiyor.Batmış durumdayız!

This entry was posted in NECATİ DOĞRU YAZILARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *