ÜLKEM ADINA ÜZÜLÜYORUM.* Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nezdinde Türkiye Dünyadan dışlanıyor * Erdoğan’ın randevu istekleri kabul edilmiyor , düşünce kuruluşları Erdoğan’ın konuşma taleplerine kapılarını kapatıyor.

ABD’den Erdoğan’a kötü haber: Reddettiler

ABD. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kapıları kapattı
Carnegie Vakfı Erdoğan’dan gelen konuşma yapma talebini geri çevirdi

Cumhuriyet
İlhan Tanır
26 Mart 2016 Cumartesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu hafta gerçekleştireceği ABD ziyareti, iki ülke başkentleri arasında ortamın giderek kötüleştiği bir döneme denk geliyor. Washington’daki kaynaklardan alınan bilgilere göre, Erdoğan’ı Amerikan başkentinde uyarı dolu bir mektup bekliyor. Washington’da tanınan ve partiler üstü kimliğiyle bilinen bir düşünce kuruluşunun öncülüğünü yaptığı mektubu ABD’nin önde gelen uzmanları, eski yetkilileri ve büyükelçilerinin imzaladığı ve söz konusu mektubun Erdoğan’ın şehre ayak basmasıyla yayımlanacağı öğrenildi.

Washington’daki üç farklı kaynak, bu mektubun içeriğinden haberdar olduğunu iletti. Mektupta, sözü dinlenen pek çok bölge uzmanı ve figürü, Erdoğan’a, basın özgürlüğü başta olmak üzere, her türlü muhalefete karşı izlediği “baskıc” tutumu bırakması çağrısı yapacak. Kaynaklara göre mektubun tonu “sert”. Konuk bir devlet başkanının Washington ziyaretinde bu tür protestolarla karşılanması ise sık görünen bir durum değil.

Vakıftan Erdoğan’a ret

Önde gelen düşünce kuruluşlarından Carnegie Vakfı’nın da Erdoğan’dan gelen konuşma yapma talebini geri çevirdiği öğrenildi. Erdoğan’ın anti demokratik tutumunun, talebin reddedilmesinin gerisindeki neden olduğu, Carnegie’ye yakın kaynaklarca Cumhuriyet’e ifade edildi.

Erdoğan’ın 31 Mart’ta Demokrat Parti ve Obama yönetimine yakınlığıyla bilinen Brookings Enstitüsü’nde konuşma yapması bekleniyor. Ancak Erdoğan’ın yapacağı konuşma için kamuya açık şekilde davet yapmayan Brookings, davetleri özel olarak gönderiyor. Cumhuriyet’in edindiği bilgilere göre, Brookings’de konuşmanın yapılması, buraya büyük miktarda para bağışlayan ve kurumda bir Türkiye kürsüsünün kurulmasını sağlayan TÜSİAD’in girişimleriyle mümkün olabildi.

Yeni dışişleri bakanı

TÜSİAD’ın Brookings’de Erdoğan’ın konuşmasına zemin hazırlanması talebini, kurumun başkanı Strobe Talbott’a ulaştırdığı öğrenildi. Talbott, başkanlık yarışının favori Demokrat adayı Hillary Clinton’a yakınlığıyla biliniyor ve Clinton’ın başkan seçilmesi halinde ABD’nin yeni dışişleri bakanı olması bekleniyor. Kaynaklar Talbott’un söz konusu toplantının açılış konuşmasında Türkiye’deki özgürlüklerle ilgili önemli uyarılar yapmasının beklendiğini söyledi.

This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, DÜNYA ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *