Diyanet İşleri Başkanlığı görüşü ; “BABA 9 YAŞINI GEÇMİŞ KIZINA ŞEHVET DUYABİLİR” * DİYANET BAŞKANI PROF. GÖRMEZ’E AÇIK MEKTUP

08 Ocak 2016

Sayın Görmez

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanı

08 Ocak 2016 günü basında çıkan ve “babanın 9 yaşını aşmış kızına şehvet duyabileceğine” ilişkin sözde fetvanızı hayret ve iğrenerek okudum. Kurumunuz gerçekten DİN ADINA böylesi yorumlar yapabilecek bir kurum mudur ?
 
Sizler gerçekten din adamı mısınız ?
 
Taşıdığınız prof.Dr. ünvanlarınız gerçek midir ?
 
Ahlak anlayışınız böylesi bir yoruma nasıl izin vermektedir ?
 
Bu iğrenç soruyu kabullenerek kurumuzunuz adına yanıt veren kurul hakkında düşünceniz nedir ? Bir tahkikat açarak ilgilisini görevden almayı düşünüyor musunuz ?
 
Tüm bu önemli soruların ötesinde Kurumunuz laik bir devlet kurumu olduğuna göre, fetva vermek hakkınız da yoktur. Diyanet işleri, bu hakkı nereden, kimden almaktadır? Unutmayınız ki T.C. Devleti Laik bir devlettir.
 
Halkımızın din konularındaki bilgilerini geliştirme konusunda da görevi olan Diyanet’in, baba ile kızı arasındaki bu son derece iğrenç durum ile ilgili “fetvası”, sizi/sizleri de iğrendirmiyor mu?
 
Sayın başkan,
 
Göreve geldiğinizden bu yana hiç bir Diyanet İşleri Başkanının düşmediği durumlara düşmüş olmanızı üzüntü ile izliyorum.İktidara yakın olma çabalarınız , siyasi söylemleriniz, Ülkemizdeki toplum inancını mezhep farklıklarını öne çıkartarak bölücülük yapıyor olmanız,mezheplar arası düşmanlık tohumu ekmeniz pahalı araçlara düşkünlüğünüz, Dünyada hiç görülmediği kadar Devlet malının talan edilmesi , Kul hakkının yenmesi , yolsuzlukları, hırsızlıkları görmezden gelmeniz.Bunları yapanlara yakın durmanız, Bu konularda vaazları dahi engellemeniz ve gözünüzü kapatmanız dünyanın hiç bir yerinde , hiç bir din adamına yakışmaz.
 
Toplumda ahlak değerlerini en önce sizin güçlendirmeniz gerekirken ,El Ezher Üniversitesinde açıklanan ;” Eşi ölen adam 6 saat içinde eşiyle cinsel ilişkide bulunabilir ” … ” Çalışan kadınlar iş yerlerindeki erkekleri emzirirse namahrem olmaktan çıkarlar “… Yakın zamanda Ziyaretine gittiğiniz Suuudi arabistan müftüsünün “Acıkan erkek karısının beden parçalarını yiyebilir ” …ŞAM- Selefi şeyh Nasır el Ömer, Şia karşıtı yayınlar yapan “Visal” kanalında yaptığı açıklamada “Silahlı mücahitler, namahrem mücahit (!) kadınlar bulamıyorlarsa, o zaman kendi mahremleri (anneleri, kız kardeşleri, kızları, teyzeleri, halaları…) ile evlilik akdi kıysınlar…”  …fetvalarına koşut fetvalar veriyorsunuz !!
 
Siz ve ekibiniz Siyasi duruşunuzla, sözlerinizle , yazılarınızla ve söylemekten kaçındıklarınızla İslam dinine ve inanç değerlerimize zarar veriyorsunuz . Yaptıklarınızla ve yapmaktan kaçındıklarınızla Günaha giriyorsunuz …
 
Sayın Başkan
 
Bulunduğunuz makamdan ayrılma zamanınız gelmiştir.

Vatandaş
Naci Kaptan


Diyanet, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” sorusuna tartışma yaratacak bir yanıt verdi.

Verilen yanıtta “kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti. Haberlerin ardından Diyanet fetvayı sitesinden kaldırdı. Bir vatandaş da Diyanet’in sitesini, “çocuk istismarına teşvik ve cesaretlendirme” gerekçesiyle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) şikayet etti. Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, resmi internet sitesinde verilen yanıtı kabul etmeyerek, “Metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler, Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez” dedi.

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Diyanet’in skandal fetvasına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na mektup gönderdi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Alevileri hedef alan “Cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi kırmızı çizgimizdir” şeklinde açıklamasına tepkiler sürerken, Diyanet İşleri’ne başlı Din İşleri Yüksek Kurulu da bir skandala imza attı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesindeki “Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu” dini konularla ilgili sorulara yanıt veriyor. Din İşleri Yüksek Kurulu,  “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” şeklindeki soruya ise skandal bir yanıt verdi.

Diyanet’in sitesinde yer alan yanıtta, “Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur” denildi ve şöyle devam edildi: “Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir”. Diyanet açıklamasının devamında bu tür bir haramlığın oluşabilmesi için kızın 9 yaşından büyük olması gerekiyor. Diyanet yanıtının devamında şu skandal ifadeler kullanıldı: “Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz.”

İşte Diyanet’in sitesinde yer alan skandal yanıt:

“Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?”

“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109).”

Haberlerin ardından Diyanet fetvayı sitesinden kaldırdı:

TİB’E ŞİKAYET

Diyanet’in skandal fetvası sonrasında, bir vatantaş Diyanet’in sitesini “çocuk istismarına teşvik ve cesaretlendirme” gerekçesiyle TİB’e şikayette bulundu.

“Simto Alev” isimli Twitter kullanıcısı “Ben bu adresi TİB’e ihbar ettim. Siz de yapabilirsiniz:” diye mesaj yazarak, şikayet mesajını gösterdi:

GÖREVDEN AL ÇAĞRISI

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Diyanet’in skandal fetvasına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na mektup gönderdi.

İşte CHP’li Hakverdi’nin Başbakan Davutoğlu’na gönderdiği mektup:

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2016 yılının ilk günlerinde skandallar ile gündeme gelmeye devam etmektedir.  Mehmet Görmez, göreve geldiği ilk günden itibaren gerek yaptığı açıklamalar, gerek sessizliği gerekse de yayınladığı fetvalarla, ayrımcılık yapıp nefret suçu işlemektedir. 2016’ın ilk günlerinde ‘Cemevleri kırmızı çizgimizdir’ diyen Mehmet Görmez’in başkanlığını yaptığı Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı resmi internet sitesinde 08.01.2016 tarihinde yayınlanan Diyanet Fetvasında  “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikâha etkisi olur mu?” sorusuna “Babanın kızına şehvet duyması haram değil” cevabı verilmiştir. Diyanet Başkanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan bu fetva kısa zamanda gösterilen büyük tepki sonrası kaldırılmıştır. Fetvanın kaldırılması yaratılan bu durumu değiştirmeyecektir.

Mehmet Görmez’in, Türkiye toplumu üzerinde yarattığı olumsuz etkiler artık kabul edilemez düzeydedir. Bu nedenle bürokratınız olan Mehmet Görmez’in artık o makamda oturmaması gerekmektedir. Ayrımcılık yapan ve nefret suçu işleyen Görmez’in derhal görevden alınması için gereğinin yapılmasını arz ederim.

DİYANET’TEN AÇIKLAMA

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’nda yer alan bir soru ve cevap üzerine yapılan haberlere ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı, “Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, Başkanlığımızı itibarsızlaştırmaya çalışmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez” ifadeleri kullanıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek yapılan bu itibarsızlaştırma yönteminin hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Bazı medya kuruluşları tarafından yapılan yorum ve değerlendirmelerin “sapkın ve çarpık” olduğu bildirilen açıklamada,  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal hakları kullanacağı duyuruldu.

Fethi Yılmaz
Odatv.com

This entry was posted in DİN-İNANÇ, İrtica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *