BAĞNAZ YOBAZLIK DÜŞÜNCEYİ VE ZEKAYI GELİŞTİREN EYLEMLERE KARŞIDIR *** Suudi Arabistan Başmüftüsü’den fetva: Satranç yasaklanmalı

Sözcü
Ocak 21, 2016

Suudi Arabistan Başmüftüsü’den fetva: Satranç yasaklanmalı

Suudi Arabistan Başmüftüsü, satrancın zaman kaybı olduğunu ve kumarı teşvik ettiği gerekçesiyle yasaklanması gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan Başmüftüsü Şeyh Abdülaziz el-Şeyh verdiği fetvada İslam dinine uygun olmadığını savunduğu satrancın zaman kaybı olduğu ve kumarı teşvik ettiği gerekçesiyle yasaklanması gerektiğini söyledi.

BBC’de yer alan habere göre, satrancı ‘haram’ ve ‘vakit kaybı’ olarak niteleyen Başmüftü, “Oyunu oynayanlar arasında düşmanlığa yol açıyor” dedi. Irak’ın en önemli Şii din adamı Ayetullah Ali el-Sistani de daha önce satrancın yasaklanması gerektiğini söylemişti. Satranç oyunu, 1988′e kadar İran’da da ‘haram’ olarak kabul edildiği için yasaklanmıştı. Ancak İran’ın eski dini lideri Ayetullah Humeyni, kumar oyunu olarak kullanılmadığı sürece satranca izin verileceğini söylemişti.

İran’ın uluslararası turnuvalara katılan bir ulusal satranç federasyonu da bulunuyor. İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesi, “Satrancı yasaklamaya yönelik adımlar şaşkınlıkla karşılanıyor. 7. yüzyılda bugün İran’ın bulunduğu toprakları fetheden Müslümanlar satranç oyununu benimseyip Avrupa’ya kadar taşımışlardı” diyor. Gazetenin haberinde Müslüman din adamlarının satrancı şanstan çok beceriye dayalı bir oyun olduğu için kumardan ayrıştırdığı da hatırlatılıyor.

BBC’ye konuşan İngiltere satranç şampiyonu Nigel Short, Suudi Arabistan’ın satrancı yasaklamasının ‘büyük bir trajedi’ olacağını ifade etti ve “Satrancın toplum için bir tehdit olduğunu düşünmüyorum.

Ayetullah Humeyni bile zamanında satrancı yasaklayarak aşırıya kaçtığını kabul etmişti” dedi. Bir soruya yanıt olarak verildiği için fetvanın daha çok tavsiye olarak görüleceği tahmin ediliyor ve bir yasağa dönüşmesi beklenmiyor.

This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, DİN-İNANÇ, İrtica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *