HOVARDA MİRASYEDİLER YE YE BİTMİYOR * Gizli bakandan çifte skandal! Ülke babasının çiftliği ya!

Tarih: 02 Ağustos 2015
gazeteciler com.

Gizli bakandan çifte skandal! Ülke babasının çiftliği ya!

Erdoğan’ın Kara Sarayı’nın gizli içişleri bakanı olan Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı konutunda oturmayı sürdürdüğü, bir de konutu 2.5 milyon lira harcatarak yeni baştan dayayıp döşettiği ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kara Sarayı’nın gizli içişleri bakanı olan Efkan Ala’nın hiçbir resmi görevi ve yetkisi olmamasına karşın İçişleri Bakanlığı konutunda oturmayı sürdürdüğü ortaya çıktı. Seçimlerden önce, Ağrı’da askerlerin PKK tuzağına itilmesi skandalında ve kaos planında adı baş rolde geçen Ala bu konuta da korkunç bir para harcadı.

Ala, Başbakanlık Müsteşarlığı görevi sırasında, 17-25 Aralık büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarını kapattırmak için polis ve yargıya yaptığı ortaya çıkan baskıların ardından ödül olarak 2014 yılı başında, milletvekili olmadığı halde İçişleri Bakanlığı’na atandı. Ala göreve başladıktan sonra İçişleri Bakanlığı’nın Ankara’daki bakan konutuna yerleşti. Ala, 7 Haziran Seçimleri nedeniyle bağımsız bakanların atanması zorunluluğu nedeniyle 7 Mart’ta görevinden ayrıldı. Ancak Sözcü’den Kamil Elibol’un haberine göre; Ala istifa etmesine karşın o konutu boşaltmadı. Ala’nın konuta 2.5 milyon liralık tefrişat yaptırdığı da ortaya çıktı.

ELEKTRİKLİ PERDELER

Yıllarca Ankara Valilik Konağı olarak hizmet veren konutta yapılan tadilat ve tefrişatı Hana adlı firma üstlendi. Ala’nın zevkine göre konuta; 150 bin lira değerinde elektrikli perdeler, lüks halılar ile özel üretim koltuk ve mobilyalar alındığı öğrenildi.

ESKİ KONUT’TA TADİLAT

Kulislere yansıyan bilgilere göre, Efkan Ala İçişleri Bakanı olduktan sonra Gaziosmanpaşa’daki bakan konutunda kapsamlı bir tadilat yapılmasını istedi. Selefi Muammer Güler zamanında konutta bakanlık ve Türk Polis Teşkilatı’nı Güçlendirme Vakfı kaynakları kullanılarak A’dan Z’ye onarım yapıldığı bildirildi.

İKİ KONUTA 3.5 MİLYON TL

17-25 Aralık sonrası göreve getirilen Ala’nın talimatıyla Reşit Galip Caddesi’ndeki Bakan konutunda yapılan tadilat ve tefrişata da bir milyon lira harcandığı ileri sürüldü.

TAKAS EDİLDİ

16 Eylül 2014’deki valiler kararnamesi ile Ankara Valisi Alaaddin Yüksel merkeze alındı yerine Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar atandı. Yüksel’den boşalan valilik konağına Kılıçlar hiç oturamadı. Ala, başkentin simgesi sayılan Atakule’nin karşısındaki valilik konutunu çok beğendiği için konutları değiştirme kararı aldı.

İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek vali konutunun bakan konutu, Gaziosmanpaşa semtindeki bakan konutunun da vali konutu olarak takas edildiği bildirildi.

KABUL VE YEMEK BÖLÜMÜ

Seçim sürecinde bakan konutunun kabul ve yemek bölümleriyle ilgili ikinci bir ihale yapıldığı öne sürüldü. Bu ihalenin bedelinin ise 1.5 milyon lira olduğu ifade edildi. Kısa bir süre önce tefrişatına bir milyon lira harcanan konut için 1.5 milyonluk ikinci ihale yapılması “müsriflik” olarak değerlendirildi.

MAKAM KATI SİL BAŞTAN

Öte yandan, seçimlerden önce İçişleri Bakanlığı’nın makam katının da sil baştan yenilendiği öğrenildi. Bakan ve müsteşar makam odaları için bakanlığın istisna ihale yönetmeliği kullanılarak 2.5 milyon liralık bakım, onarım ve tefrişat ihalesi yapıldığı bildirildi.

İHALEDE USULSÜZLÜK

İddiaya göre, “bakan bey göreve başlamadan işi yetiştirelim” düşüncesiyle ihale yapılmadan işe başlandı. İhale süreci ancak işin bitiminden iki hafta önce tamamlandı. Fiyatları fahiş bulan ve hak edişlere imza atmak istemeyen iki mühendis rapor aldı. İşin, yeni Müsteşar Mükerrem Ünlüer’in Cumhurbaşkanlığında görevliyken çalıştığı D… isimli firmaya yaptırıldı. Müsteşar makamının 4 yıl önce yenilendiği kaydedildi.

http://www.gazetecileronline.com/newsdetails/17882-/GazetecilerOnline/gizli-bakandan-cifte-skandal-ulke-babasinin-ciftli

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *