ÖLÜ ŞEHİRLER / GÜLMEYEN YÜZLER *** “Küçük Sanayi Siteleri, terkedilmiş kasaba görüntüsündeler. Oto-Traktör tamircileri- Kaportacılar-Boyacılar-Demirciler-Marangozlar-Camcılar vs ile görüştüm. Çiftçi ve Köylünün buralara gelemediklerini, işlerin durma noktasına geldiğini, borç içinde olduklarını, çoğunun işçi çıkarttığını gördüm.İlçelerin merkezleri, caddeleri-sokakları bomboş!”

10 Temmuz 2015
Rifat Serdaroğlu

ÖLÜ ŞEHİRLER / GÜLMEYEN YÜZLER

Cumhur’un Başı’ nın devlet parasıyla verdiği beş yıldızlı iftar sofralarında yaptığı konuşmalara bakarsanız, Türkiye’de herkesin keyfi yerinde!

Baş Serok Davutoğlu’nun yine iftar sofralarında yaptığı konuşmalar da abisiyle aynı yönde! Milletvekili bile seçilmediği halde âleme nizam vermeye devam eden “Ağlayan Kaşar” Bülent Arınç’a göre de herkesin işleri tıkırında…Keşke dedikleri doğru olsa da, insanlarımız mutlu huzurlu olarak yaşasalar!

Ama gerçek öyle değil. Öyle olmadığını bildiğimiz halde, geçen haftadan bu yana İzmir’in beş büyük ilçesini, kimseye haber vermeden ziyaret ettim. Karadeniz-Doğu Anadolu- Orta Anadolu-Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesinden ikişer İl’in Esnaf ve Sanatkâr Odaları temsilcileriyle telefonla görüştüm…

Esnaf temsilcilerinin dediğine göre, esnafımız ve küçük işletmeler ekonomik ve ruhsal olarak çöküntü içindeler. Alışverişler durma noktasına gelmiş!

Moraller çok bozuk!
Gezdiğim ilçelerde, nabız tutulacak belli yerlere uğradım. Küçük Sanayi Siteleri- Pazarlar- Arastalar o yerin ekonomik durumu hakkında size net ve doğru bilgi verir. Küçük Sanayi Siteleri, terkedilmiş kasaba görüntüsündeler. Oto-Traktör tamircileri- Kaportacılar-Boyacılar-Demirciler-Marangozlar-Camcılar vs ile görüştüm. Çiftçi ve Köylünün buralara gelemediklerini, işlerin durma noktasına geldiğini, borç içinde olduklarını, çoğunun işçi çıkarttığını gördüm.İlçelerin merkezleri, caddeleri-sokakları bomboş! Sokaklarda gülen-tebessüm eden insan sayısı yok denecek kadar az…

Bunlar benim bire bir yerinde yaptığım tespitler. İnanmayan gitsin görsün! Peki, Devletin resmi rakamları neler diyor?

-Son 1 yılda İcra takibindeki “İhtiyaç Kredi” tutarı, yüzde 180 arttı!
-Son 1 yılda İcra takibindeki “Ticari ve Kurumsal Kredi” tutarı, yüzde 34 arttı!
-Son 1 yılda İcra takibindeki “Bireysel Kredi Kartları” tutarı, yüzde 22 arttı!
-Son 5 yılda 1 Milyon 390 Bin kişi hakkında, borcunu ödeyemediği için İcra Davası açıldı!
-Son 5 yılda 758 Bin kişi bu yüzden mahkûm oldu, cezaevi gördü! Diğerleri kaçak yaşıyor! İsteyen bir sarı renkli taksiye iki-üç kravatlı adam koyup, herhangi bir köye gitsin. İcra memurları geliyor diye kaçanları kendiniz görebilirsiniz!
-Son 10 yılda, İcra Davaları yüzde 168 arttı!
-İşsizlik çift haneli rakamlara ulaştı!
-Borç stokunun Milli Gelire oranı yüzde 50’ yi geçti!
-Türkiye dışarıdan SAMAN ve PATATES bile ithal ediyor!

Bu Türkiye “İYİ” ise, buyrun AKP’ye oy vermeye devam edin.TBMM de 4 parti var. Bunlardan biri “Erdoğan Partisi”, diğeri “Öcalan Partisidir!”

Diğer ikisi ise “Genel Başkan Partisidir.” Kimse bana “Hayır efendim, bunlar Türk Milletinin iradesinin yansıdığı partilerdir” filan demesin, çok ayıp olur!

Erdoğan ve Öcalan’ın partileri, demokratik yoldan gerçek oylarına indirilmezlerse, Türkiye kan kaybetmeye devam eder.Diğer mevcut iki Sayın Genel Başkan da, benim sevdiğim, dürüst kişilerdir. Fakat bu iki Genel Başkan Türkiye’nin önünü açamaz. Neden mi?

Halkla doğrudan iletişim kurup, güven veremiyorlar! İkisi de son Genel Seçimde neredeyse, gökteki ay’ ı bile vaat etmediler mi? Sonuç ortada!

-“Toprak kokmuyorlar” cümlesiyle özetlenebileceği gibi, Türk Milletinin tüm değerlerine sahip çıkıp, birleştirici olamıyorlar.

-Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın, oyunlarını bir kez olsun bozamadılar. Sürekli yenildiler. Üst üste defalarca seçim kaybedip, hala koltuğunu koruyan Genel Başkanları bizden başka hiçbir yerde bulamazsınız.

Eğer;
-Ekonominin canlanmasını, büyümenin ve sanayileşmenin yeniden başlamasını, tarıma mutlaka önem verilmesini, ülkenin huzur ve refaha, standartları geliştirilmiş demokratik ortamlara kavuşmasını, bilime ve hukuk devletine kavuşmak istiyorsak yeni bir Merkez Partisini Türk Milletinin yeni umudu olarak kurmak zorundayız.Ülkemizin birliğini-beraberliğini-itibarını-saygınlığını ancak böyle koruyabiliriz.

Değerli Okurlar;
Ben düşüncelerimi açıkça paylaşıyorum. Tüm siyasi yaşamım boyunca Türk ve Türkiye düşmanlarıyla-hırsızlarla- uğursuzlarla- çakallarla boğuştum. Her fırsatta okumaya, öğrenmeye, danışmaya çalıştım. Düşüncelerim yanlış da olabilir. Bu konularda neler düşündüğünüzü lütfen (rifatserdaroglu) adresine yazınız. Neyi nasıl yapabileceğimizi veya yapamayacağımızı beraberce kararlaştırılalım.

Tabii sözüm Türkiye’nin, çocuklarının ve torunlarının geleceğini düşünenleredir. Kim AKP ve HDPKK ya yönetici olarak bulaşmışsa lütfen bizden uzak olsun…

Sağlık ve başarı dileklerimle

http://rifatserdaroglu.com/2015/07/10/olu-sehirler-gulmeyen-yuzler/

This entry was posted in Gundem, Rifat SERDAROĞLU yazıları. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *