ALLEM GULLEM SEÇİMDE HİLELER II *** Seçimlerde 100 hile * Şeytan Üçgeninde Demokrasi Oyunu

Saygı Öztürk
Sözcü
7 Mart 2014

Seçimlerde 100 hile

2011 genel seçim sonucuna göre her 10 seçmenden 4 kişi AKP’yi, 2 kişi CHP’yi, 1 kişi MHP’yi, 1 kişi diğer partileri seçti. 2 kişi ise seçime katılmadı. Oy kullanmayan seçmenin en fazla oy alan partilere olan dolaylı katkıları ise müthiş

2011’de oy kullanmayan 7 milyon 423 bin seçmen, birinci olan partinin dışında herhangi bir partiye oy kullanmış olsaydı, AKP’nin yüzde 49.7 olan oy oranı yaklaşık yüzde 36.4’e inmiş olacaktı.

Ne yazık ki bazıları oy kullanmaya gitme gereği bile duymazken, bazıları da hilelerle partilerinin oylarını nasıl yükseltebileceklerinin hesabını yapıyor. “Temiz Seçim Platformu” seçimlerde 100’e yakın hile, kuşku uyandıran uygulama olduğunu belirlemiş. Bunun yanı sıra şimdi de 1 milyonu aşkın kişiye sahte kimlik verildiği iddiası gündemde… Bu platformun ne yaptığını da www.temizsecim.org  sitesinden öğrenebilirsiniz.

Seçim ve sandık güvenliğinin önemi daha da artıyor. Oy kullanmayan seçmenin sandık başına gitmesini sağlamak, sandık başında da hileleri önlemek için partililerin yanı sıra İstanbul’da “gönüllüler” de olacak. Partiler üstü “Sandık Başındayız Bağımsız Seçim Gönüllüleri Platformu” sandık başında olabilmek ve bunun için yasal engelleri aşabilmek için İstanbul’da bağımsız belediye başkan adayı da çıkardı.

Merak etmeyin Selen Gülün‘ün, oyları bölmek gibi bir niyeti yok. O, oy istemeyen bir aday. İstediği sandığa gitmeniz, sandık başında da oylara sahip çıkılması, hilelerin önlenmesi için dikkatli olmanız. Bunun için şimdiden 14 bine yakın sandık başı gönüllüsü oluşturmuşlar. Ama yetmiyor. Eğer, gönüllü olarak görev almak istiyorsanız www.sandikbasindayiz.org  sitesiyle temasa geçmeniz gerekecek.

Seçmen listesindeki ölüler!

1 milyon kişiye sahte kimlik verildiği iddiasını Temiz Seçim Platformu adına çalışmaları yürüten Bilişim Uzmanı Tacidar Seyhan bu köşenin okurlarına açıklamıştı. “Yok böyle bir şey” diyen kimse de çıkmadı. Seçim hilelerinin bu kadar yaygın olduğu ülkemizde, sahte kimlikle oy kullanmak o kadar zor olmamalı…

Son günlerde Ankara’da bize ulaşan bilgiler, çok sayıda vatandaşın adreslerinden alınıp başka yerlere kayıtlarının aktarıldığı yolunda…Seçmen kartlarını almak için muhtara gidenlere “Siz buradan kaydınızı aldırmışsınız. Bizde seçmen kartınız yok” deniliyor.

Bakıyorsunuz, Ankara’da oturan kişi, Ankara’nın başka bir ilçesinin mahallesine taşınmış gözüküyor.Seçmen listelerinde bu oyunlar oluyor. Nüfus sayımı sağlıklı olmadıkça, seçmen sayısının sağlıklı olması da beklenemez. Seçmen listelerinde hileler başlıyor. Birkaçını sıralayalım:

– Seçmen, iradesi dışında başka bir adrese kaydırılıyor.
– Seçmenin kendi adresinde farklı isimleri yazılıyor.
– Arsa ve metruk binalar seçmenin adresi olarak gösteriliyor.
– TC kimlik numaraları değiştiriliyor, sahte nüfus cüzdanı çıkartılıyor.
– Yabancılara oy kullandırılıyor.
– Ölüler seçmen listesine ekleniyor veya ölmüş kişiler adına oy kullandırılıyor.
Asıl hile sandık başında…Hilelerin çoğunluğu sandık başında yapılıyor. Bunun da çeşit çeşit yöntemleri var. Onlardan da bazılarını aktaralım:
– Yardım amacı ile hücreye girip oy kullandırılması.
– Akıl hastalarına oy kullandırılması.
– TC kimlik numarası olmadan oy kullandırılması.
– Oy sayımında pusulayı okuyanın yanlış okuması.
– Oy pusulasında okunanın yanlış yazılması.
– Oy pusulalarının toplamının yanlış yazılması.
– Bazı oyların iptal edilmesi.
– Evet mührünün durumu
– PKK veya başka unsurların baskısıyla oyların kullanılmış olarak gösterilmesi.
– Sandık tutanağının sahte imzayla düzenlenmesi.
– Seçim sonucunda oy torbasının yolda değiştirilmesi.
– Sandık kurulunda görev alanların zamanında gelememeleri.
– Sandık görevlilerinin eğitimli olmaması.
– Sandıkta görevli bazı parti görevlilerinin başka parti tarafından yazdırılmaları veya etkilenmeleri.
– Bazı sandık görevlilerinin kumanya ve yorulma bahanesiyle oy verme yerini terk etmesi.
– Sandık kurulunda üyesi olmayan partilerin oylarının paylaşılması.
– Seçmenlerin oy verme yerine gelirken tehdide muhatap olmaları.
– Gelmeyen seçmenler adına oy kullanılması.
– Sandık tutanağının kurul üyelerine bir imzalı örneğinin verilmemesi.
– Sandık başkanının itirazları dikkate almaması.
– Sandık başkanının yapılan itirazları tutanağa yazdırmaması.
– Özellikle toplu konut bölgelerinde, vatandaş oy vermeye gitmeden bir başka yere uğruyor. Kendisine daha onceden ‘evet’ mührü basılmış gerçek oy pusulası veriliyor. Seçmen gidip bu oyu atıyor, oy kullanmaya girişte kendisine verilen pusulayı boş olarak getiriyor. Sandıkta yapabileceği tek şey bir başka bir yere daha mühür basıp oyu geçersiz saydırmak. Sonra geri giden pusula bir sonrakine veriliyor. Zincir bu şekilde devam ediyor. Seçmenin boş pusula getirmeme şansı yok. Çünkü başına bir şeyler getirileceğini biliyor.

İl ve ilçe seçim kurullarında tutanakların sisteme yazılması sırasında hileler yapılabildiği gibi, bazı partilerin oylarının başka bir siyasi partinin oylarına eklenmesi de başvurulan yöntemler arasında yer alıyor.

Seçim yarışı tüm il ve ilçelerde alabildiğine çekişmeli geçiyor. Hilesiz bir seçim yapamayacak mıyız? Sandık başına gitmemek için daha direnecek miyiz? Yetti gayri…

Şeytan Üçgeninde Demokrasi Oyunu

TUIK in ADNKS temelindeki verilerini kabul etsek bile Seçmen sayısında farklı sonuç elde ediliyor. 2014 itibariyle TUIK yaş dağılım grafiğinden Türkiye’de ortalama yaşam süresi (ortalama ömür) 61 yıl çıkıyor. Ortalama yaş ise 31. Bilindiği gibi ortalama ömür ortalama yaşın 2 katından büyük olamaz. Buna göre seçmenin nüfus içerisindeki oranı da yaklaşık  (1-18/y) dir. Ortalama ömür y=61 olduğuna göre nüfusun %705 kadarı seçmen demektir.

TUIK’e göre Aralık 2013 itibariyle nüfus  76668 milyonve nüfus artış hızımız binde 137 verildi. Bu yıl nüfus artış hızı binde 12 olsa bileMart 2014 te Nüfusumuz  en az 769  milyon olacak demektir. Mart 2014  Seçmen sayısı da 0705 x 769 à 542 milyon olacaktır. YSK Seçmen sayısını 527 milyon veriyorsa 15 milyon seçmen yok edilmiş oluyor.

Şimdi YSK yetkililerine sormak gerekir nasıl oluyor da aradan geçen 3 yıl içerisinde Nüfus 27 milyon artıyor ama seçmen sayısı sadece 200 bin artıyor? æ

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, Dizi Yazilari, Gundem, Politika ve Gundem, SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *