YE YE BİTMİYOR *** Torba içine gizlice sokulan madde ile KUZEY ORMANLARI TALANA AÇILDI *** Bunlar ağaç kesmeye , yemeye DOYMUYOR * 3. Köprü için yağma yolu

cumhuriyet.com.tr
16 Mart 2015 Pazartesi

3. Köprü için yağma yolu

1 yıl önce, 1 Mart 2014’te yürürlüğe giren torba yasa ile Kuzey Ormanları’na yapılaşma izni verildiği ortaya çıktı.

6831 sayılı Orman Yasası’na eklenen bir hüküm ile inşaatı süren 3. köprünün bağlantı yollarına AVM ve otel gibi rant tesislerinin yapılabilmesinin önü açıldı

Yasaya eklenen düzenleme karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda “Devlet ormanlarında, erişme kontrolü uygulanan karayollarındaki ulaştırma yapılanı ve müştemilatı olan hizmet tesisleri ile bakım işletme tesislerine, karayolu sınır çizgisi içinde kalmak kaydıyla izin verilir.

Devlet idareleri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan, işletilen, işlettirilen veya yap-işlet-devret modeli esas alınarak yaptırılan ve işlettirilen bu tesislerden herhangi bir bedel alınmaz” hükmünü içerdi.Böylece karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda yap-işlet-devret modeliyle yapılan tesislerden herhangi bir bedel alınmaması yasalaştı.

Bugün gazetesinin haberine göre, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, düzenlemeyi, “Bu maddeyle, gelir getirici ve kalıcı olan bölgeleri yandaşlarına vermek için yol açacaklar. Ormanlar tahrip edilerek 3. köprü ve Körfez geçişlerinde otel, benzin istasyonu, restoran gibi para getiren bu tür yapıları çokça göreceğiz.

Bu maddeyle, Körfez, 3. Havalimanı ve 3. Köprü yollarında yapılacak tesisler ihaleyi alan kişilere verilecek. Orman içine yapılan bu tesislere vatandaşlar da para ödeyerek girecekler. Hukuka saygı gösterilmeden kanunla yandaşlara yol açılıyor” ifadeleri ile değerlendirdi.

Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ali Küçükaydın ise “Bu yasal düzenlemeden İstanbul Kuzey Or-manları’ndan geçen 3’üncü Köprü, otoyol ve bağlantı yolları güzergâhı başta olmak üzere, Türkiye’nin en kıymetli orman alanları içinden geçen karayolları güzergâhlarındaki orman alanlarından bedelsiz olarak, üstü gizlenmiş biçimde rant uğruna üçüncü kişilere izinler verilebilmesine olanak sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/231709/3._Kopru_icin_yagma_yolu.html

This entry was posted in Ekonomi, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *