Kürt dostluğu: Para… Para… *** ilmek ilmek dokunmuş , heyecanlı bir dedektif romanı gibi** “Potus&Beyfendi” kitabından

Soner Yalçın
17 Mart 2015
Sözcü

Twitter: hsoneryalcin
E-mail: syalcin@sozcu.com.tr

Kürt dostluğu: Para… Para…
– 8 Ağustos 2008:  Singapur’da; gerçek sahipleri bilinmeyen Lucky Ventures Pte. Ltd. ile Grand Fortune Ventures Pte. Ltd. adlı kağıt üzerinde iki şirket kuruldu.

– 14 Ekim 2008:  Türkiye’nin Irak özel temsilcisi (bugünün CHP Genel Başkan Yardımcısı) Murat Özçelik başkanlığındaki heyet, Barzani ile görüştü. Şaşırtıcıydı. Çünkü, Barzani 8 Nisan 2007’de “Türkiye Kerkük’e karışırsa biz de Diyarbakır’a karışırız” demiş ve bir gün sonra Erdoğan “bedeli ağır olur” yanıtı vermişti. Bu yumuşama sürecinin sebebi neydi?

– 7 Kasım 2009:  Singapur’da kurulan Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures adlı şirketler offshore cenneti Karayipler’deki British Virgin Island (BVI)’a taşındı!

– 1 Aralık 2009:  Türkiye’de Oiltrans Petrol Taşıma şirketi kuruldu. Şirketin yüzde 50 hissesi Yazıcı Hukuk Bürosu’ndan Av.Hanife Nihal Berker’in üzerinde gösterildi. Diğer yüzde 50’yi ise Lucky Ventures ve Grand Fortune Ventures yarı yarıya paylaştı.

– 11 Ocak 2010:  Av. Berker, Oiltrans’taki hisselerini, Kuzey Irak kökenli Nezir Ailesi‘ne ait Yüksek Enerji‘ye sattı. (Kuzey Iraklı Muhsen Nazer Amen dolar milyarderiydi ve 2006’da “Muhsin Nezir“ adını alarak Türk vatandaşlığına geçmişti. ) Nezir ile Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures artık ortaktı. Nezir’i anladık; bu iki şirketin sahibi kimdi?

Erdoğan’ın damadı

– 26 Şubat 2010:  Singapur’da kurulan sonra offshore cenneti BVI’ya giden Grand Fortune Ventures ile Lucky Ventures Türkiye’de yüzde 50’şer ortaklıkla Petrodrill şirketi kurdu.

– 27 Nisan 2010:  Petrodrill’in adı Petroquest Petrol ve Enerji olarak değiştirildi. Matruşka gibi şirketler…

– 25 Mart 2011:  Türkiye’de yüzde 50 hisse Ahmet Muhassıloğlu, yüzde 50 de Grand Fortune Ventures‘a ait Powertrans Petrol ve Enerji şirketi kuruldu. Ahmet Muhassılıoğlu bir dönem Çalık Holding‘in Türkmenistan’daki CEO’su idi. Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures adlı şirketlerin gerçek sahibinin Çalık Holding ile bir ilgisi var mıydı?

Dört gün sonra…
– 29 Mart 2011:  Erdoğan, Kürdistan Bölgesel Yönetimi‘ni ziyaret eden ilk Türk Başbakan sıfatıyla Erbil’e gitti. Türk Konsolosluğu açtı.

– 21 Nisan 2011:  Ahmet Muhassıloğlu Powertrans’taki yüzde 50 hissesini Lucky Ventures‘a devretti. Artık Powertrans, tamamen Grand Fortune Ventures  ve Lucky Ventures adlı iki şirketin oldu! Ve…

– 18 Temmuz 2011:  AKP Hükümeti, 2011/2033 sayılı kararıyla; “Ham Petrol ve Jet Yakıtının Türkiye Üzerinden Karayolu veya Demiryolu ile Taşınmasına İlişkin Karar”ın yürürlüğe konulmasını kararlaştırdı.

– 19 Eylül 2011:  Grand Fortune Ventures ile Lucky Ventures‘ın sahibi olduğu Petroquest‘in sermayesi, 20 bin TL’den 90 milyon TL’ye yükseltildi.

– 21 Aralık 2011:  Keza, Lucky Ventures Pte. Ltd. ile Grand Fortune Ventures Pte. Ltd.‘in sahibi olduğu Powertrans‘ın sermayesi, 50 bin TL’den 10 milyon TL’ye yükseltildi.

– 4 Haziran 2012:  Powertrans‘ın müdürlüğüne Ahmet Şadi Güngör, mali işlerinin başına ise Şevket Acar getirildi. (Güngör, Çalık Holding‘e ait ÇEP Petrol koordinatörüydü. Acar ise, Çalık Holding‘e bağlı Arnavutluk’taki ALBtelecom CEO’su idi.) Enerji kaynakları finansmanı üzerine tezi bulunan Çalık Holding CEO’su (Erdoğan’ın damadı) Berat Albayrak‘ın bu şirketlerle bir ilgisi var mıydı?

– 11 Haziran 2012:  AKP Hükümeti 2012/3261 sayılı kararıyla, bir yıl önceki ilgili petrol kararında iki değişiklik yaptı. Irak’ın ihtiyacı olan benzin ve motorinin transitine bu maddenin yayımı tarihinden itibaren üç yıl süre ile izin verdi. Ardından…

Bu ticareti ihalesiz olarak; Lucky Ventures Pte. Ltd. ile Grand Fortune Ventures Pte. Ltd şirketlerinin sahibi olduğu Powertrans‘a verdi! İki yılda 10 milyon varil petrol taşıyacak bu şirketlerin sahibi sahiden kimdi?

Diyarbakır buluşması

– 11 Aralık 2012:  Bu arada ABD sert çıktı; “Irak Hükümeti’nin onayı olmadan Irak’ın hiçbir bölgesinden yapılan petrol ihracatını desteklemiyoruz” diyerek Türkiye’yi uyardı!

– 11 Ocak 2013:  Irak, ülkesinden petrol ihracatına yetkili tek kurumun SOMO olduğunu belirterek, bunu ihlal eden şirketler hakkında yasal yollara başvuracağını açıkladı.

– 16 Kasım 2013:  Barzani, Diyarbakır’a geldi, Erdoğan ile buluştu.

– 31 Aralık 2013:  Berat Albayrak, Çalık Holding CEO’luğundan ayrıldı. Ne iş yaptığı bilinmiyor!..

– 1 Mayıs 2014:  ABD, Powertrans’ın tankerle taşıdığı Marinoula, United Leadership adlı gemileri limanlarına sokmadı. (Bilal ve Burak’ın gemileri de bu tür taşıma yaptı mı?)

– 8 Mayıs 2014:  Irak, Türkiye’yi Paris’teki Uluslararası Ticaret Odası’na şikayet etti.  Kaçak petrol sevkıyatı nedeniyle Türkiye’den 250 milyon dolar tazminat istedi.

– 25 Haziran 2014:  AKP Hükümeti, 2014/6534 sayılı kararıyla, 2011’de verilen üç yıllık izni beş yıla çıkardı. Ayrıca “transitine” ibaresi, “transitine ve ihracına” olarak değiştirildi. Yani, Powertrans artık boru hattıyla da petrol taşıyacaktı!

– 23 Ekim 2014:  ABD, IŞİD’in 2 milyar dolar üzerindeki kanlı petrolünü Türkiye üzerinden sattığını iddia etti.

Uzatmayayım…Yıllık en az 700 milyon dolarlık bu ticaret (ki bu para sadece kayıtlı hali), 2016 yılına kadar sürecek.

Tüm bilgileri Gazeteci Tolga Tanış’ın “Potus&Beyfendi” kitabından derledim… Okumanızı öneririm; harika bir çalışma…

Kitabı da sizlere ben tanıtayım ;

Potus ve Beyefendi

Kitap Hakkında:
İlk kez gün ışığına çıkan belgelerle bu kitap gündemi değiştirecek!
2002 Gün Türkiye- Amerika ilişkisinin inişli çıkışlı hikâyesi…

İddia ediyoruz ki bu kitap uluslararası bir araştırmacı gazetecilik başarısı.
Yazarı Tolga Tanış da, Pentagon’un, Beyaz Saray’ın koridorlarında, Washington’ı yönetenlerin açık etmedikleri sırları çözmek için her ipucunu kovalayarak gerçeği yakalamaya çalışan, takip ettiği hikâyenin peşini bırakmayan inatçı bir muhabir.

Tanış, Türkiye-Amerika ilişkilerinin tam 2002 günlük hikâyesini, perde arkasını, inişlerini-çıkışlarını, heyecanlarını, gerginliklerini, kısaca siyasi ve gündelik hayatımızı etkileyen, en “baba” ilişkiyi her yönüyle mercek altına alıyor. Polisiye bir öykü sürükleyiciğiyle, Beyaz Saray’dakiler arasında POTUS diye anılan Barack Obama ve Ankara’daki Beyefendi Recep Tayyip Erdoğan üzerinden. Mercek bize neler gösteriyor neler…

Irak’ta Türk askerlerinin başına geçirilen çuvaldan sonra ortak paraşüt atlayışı öneren Amerikalı kimdi?

Gezi Olayları, Amerika ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığı nasıl etkiledi?

Mavi Marmara olayında Türkiye’nin öfkesi Washington’da neden karşılık bulmadı?

Suriye Savaşı’nda radikalleri kim, neden destekledi?

Antakya-IŞİD  hattı gerçek mi?

İran-Amerika yakınlaşması nereye uzanıyor?

17 Aralık Operasyonu’nda Amerika’nın bir rolü var mıydı?

Kürecik radarı kararı nasıl alındı?

Ve Türkiye’nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’yle yakınlaşması ne anlama geliyordu? Petrol ticaretinden kimler, nasıl faydalandı? Kürt petrolü kimin kasasına aktı? Kurulan şirketler zinciri nerede düğümleniyor?

This entry was posted in Ekonomi, SONER YALÇIN yazıları, Yeni Kitaplar, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *