RADİKAL İSLAM *** IŞİD nasıl örgütlendi ve kısa zamanda nasıl bir devlet gibi hareket etmeye başladı?

 

IŞİD nasıl örgütlendi ve kısa zamanda
nasıl bir devlet gibi hareket etmeye başladı?

Konuyla ilgili açık kaynaklardan derlenmiş, çok önemli bir çalışma var. Doç. Dr. Sait Yılmaz, “Küresel terörün geldiği aşamayı nasıl okumalıyız?” başlıklı incelemesinde durumu genişçe inceliyor.  Yılmaz özetle şu bilgileri veriyor:

“2012’de IŞİD’e Ebu Garip hapishanesinden 500 kişi katıldı. Guantanamo’dan 2012 yılında bırakılan ve beş tanesi Taliban’ın üst düzey komutanı olan 55 kişi de IŞİD’in lider kadrosuna katıldı.

IŞİD teröristleri de 2012’de Ürdün’de CIA tarafından eğitildi ve Suriye’de özellikle Türkiye sınırına yakın bölgeleri ve petrol bölgelerini ele geçirmek üzere görevlendirildi. Mart 2013’te Amerikalılar özel askeri şirket üniforması içinde Ürdün’ün kuzey ve güneyindeki iki kampta Özgür Suriye Ordusu’nun eğitimine devam ediyordu.

Bunlara ilave olarak Ürdün içlerinde CIA’nın eğitim kampları vardı. Batılılar bu eğitimi IŞİD elemanlarına vermeye başladı. Bu eğitimlerin hepsinin ortak adı ’terörle savaş’idi. Halen Suriye’nin kuzeyinde 30 bin, Irak’ın kuzeyinde 10 bin isyancı var ve bin kişi de Katar’da CIA tarafından eğitilmiş durumdadır. 3 bin savaşçı da Avrupa’dan IŞİD’e katılmıştı.

Ankara, Özgür Suriye Ordusu’nun lider kadrosunu oluşturdu, yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden geçişine izin verdi, direnişçilere eğitim ve lojistik desteği sağladı, Suriyeli göçmenleri sahiplendi. IŞİD, bu ülkeleri keyfince bombalamak için meşruiyet aracıdır.

ABD, IŞİD’e karşı Suriye cephesinde bir şeyler yapıyor gözükürken asıl odak noktası Irak’tır. Irak’taki taraflar kukla IŞİD’ten kurtulma illüzyonu ile bölünmeye razı olacaktır.”

This entry was posted in ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *