Yakın tehdit!

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com
19 Aralık 2014

Yakın tehdit!

Amerika, Suudi Arabistan ve Almanya aralarındaki anlaşma sonucu; petrol fiyatları kasıtlı olarak düşürüldü.Buna dünyadaki daralma da eklenince, komplo gerçeğe dönüştü. Beklenmeyen başka gelişmeler de oldu.

Fiyatların düşmesinden ötürü; Rusya, İran, Venezüella zarar gördü.Suudi Arabistan bu işten ne yarar gördü derseniz; mezhep savaşları sürecinde Vahabi Mezhebini öteki mezheplere karşı öne çıkardı.

Suudi Yönetimi halkına karşı ihanet işledi. Suudi Yönetiminin ABD’ye bağımlılığı daha da arttı.Arabistan yönetiminde daha fazla dengesizliklerin oluştuğu muhakkak.

Rusya Rublenin değerini düşürdü.Rusya, Çin ve Hindistan ile yeni enerji Anlaşmaları yaptı.Çin döviz takası (currincy swap) yoluyla Rusya’ya acil 25 milyar dolar destek çıktı.Özetle; kurulmakta olan yeni dengeler harekete geçmiş oldu.

RTE, Rusya’ya güvenerek, AB’ye “ister alın ister almayın” restini çekti.Alman yönetimi ve tekelleri, Amerikan yaptırımlarına kararlı bir şekilde desteklese bile, Diğer Avrupa ülkeleri Rusya ile yaptıkları ticareti kaybettiler.

AB içinde Alman yönetimine karşı muhalefet oluşması eşyanın tabiatına uygundur.Şimdi olmaz gibi görünen, Avrupa Rusya çatışması yakın tehdit haline geldi. Tarihte, Rusya ve ABD savaşı yaşanmadı. Ancak Avrupa ile Rusya arasında savaş eksik olmadı.

Yaptırımlar, kayaç gazı ve petrolü hariç, Amerika’ya hiçbir zarı yok.Ancak, İspanya, İtalya, Portekiz, Çek ve Slovakya, Yunanistan, Bulgaristan kan ağlamaya başladı.Fransa zaman zaman zırıltı çıkarıyor. Rusya’ya teslim edilmeyen gemilerin parasını Rusya geri istiyor. Vs.

Amerika Ukrayna’yı kazanacağım derken, orta doğuyu iyice tehlikeye soktu.Üstelik yaptırımlar Ukrayna barışını getirmediği gibi, anlaşmazlıkları derinleştirdi.

Amerika’nın dünyada yarattığı “kontrollü kaos” her an kontrolden çıkabilir.Dünya ülkelerinin birbirlerine bu kadar büyük borçları varken, zaten sakin bir dünya beklemek saflık olur.

Dünyada çıkacak olan sıcak bir çatışmanın asıl nedeninin borçlar olacağı kesindir.Ülkelerin borçları ülkelerin üzerinde adeta bir bomba gibi duruyor.

Yakın tehdit; ülkelerin içinden çıkamayacağı bu büyük borçlardır.Bizden söz edersek; 220-225 milyar doları 2014 yılı içinde bulamazsak, yıl felaket yılı olacaktır.

This entry was posted in BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, Ekonomi, EMPERYALİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *