Jandarma ordudan koparılıyor, görev polise devrediliyor * Jandarma’nın devri TBMM’de

14 Ekim 2012 Pazar
Ulusal Kanal

Jandarma ordudan koparılıyor, görev polise devrediliyor

Avrupa Birliği istedi AKP İktidarı yapıyor. Jandarmanın görev alanları birer birer emniyete devrediliyor. Bugün gazetesinin iddiasına göre 3 ilçe jandarma komutanlığı ve 58 jandarma karakolu Emniyet Müdürlüğü’ne devredildi bile. AKP iktidarı Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na, Jandarma Genel Komutanlığı’nın da İçişleri Bakanlığı’na bağlanması konularını da Nisan ayında meclis gündemine getirmeye hazırlanıyor.

AKP İktidarı Türk Ordusu’na darbe üstüne darba indirmeye devam ediyor. İktidar, Jandarma Genel Komutanlığı’nın tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlamasını öngören tasarıyı Nisan ayında Meclis gündemine getirmeye hazırlanıyor. Ancak konu daha meclise gelmeden uygulamaya başlandı.

Genelkurmay Başkanlığı konu ile ilgili Bugün Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Habere göre; 3 ilçe jandarma komutanlığı ile 58 jandarma karakolu Emniyet Müdürlüğü’ne devredildi.Ulusal Kanal’ın görüşüne başvurduğu askeri uzmanlar polisin görev ve yetki alanının genişletildiği ve jandarmanın görev ve yetki alanının ise daraltıldığını düşünüyor.

Jandarma Genel Komutanlığı, askeri, lojistik, savunma ve personel bakımından Genelkurmay Başkanlığı’na, idari açıdan İçişleri Bakanlığı’na bağlı bulunuyor. AKP Hükümeti’nin hazırladığı ve nisan ayında meclis gündemine getirmeye hazırlandığı tasarıyla Jandarma’nın bütün yönleriyle İçişleri Bakanlığı’na bağlanması öngörülüyor.

Emekli Kurmay Albay Aziz Ergen, yaratılacak yeni durumla jandarmanın yapısı itibariyle tamamen Emniyet’e benzetileceğini söyledi.Ergen, tasarının mecliste kabul edilmesiyle, Jandarma okulları adı altında yeni okullar açılacağını ve jandarma subaylarının kara harp okullarında yetişmeyeceğini ve jandarmanın sicil, atama, ceza ve ödül yönetmeliğinin İçişleri Bakanlığı’na geçeceğini belirtti.

Jandarmanın bir zabıta bir de asker şapkası olduğunu ifade eden Ergen uygulamayla seferberlik durumunda jandarmanın kara ordusuna dahil edilmesinin önünün de kesileceğini kaydetti.Ergen, AKP’nin bir sonraki planının Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı İçişleri Bakanlığı’na bağlamak olduğunu vurguladı.

Bu modelin, uzun vadede orduyu tamamen profesyonelleştirme ve özel ordu oluşturma planının bir parçası olduğu belirtiliyor. *1*

Haziran 5, 2014
Sözcü

Jandarma’nın devri TBMM’de

CHP’li Umut Oran Ege Ordu’nun kapatılacağı, Jandarma’nın ise İçişleri’ne devredileceği iddiasını MSB’ye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın, Ege Ordu Komutanlığı’nın kapatılacağı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağı iddialarına açıklık getirmesini istedi.CHP’li Umut Oran, MSB’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye iki ayrı soru önergesi sundu. Önergelerde anıt bekleyen sorular şöyle:

– Ege Ordu Komutanlığı’nın lağvedileceği bilgisi doğru mudur? Bu bilgi doğruysa gerekçesi nedir? Bilgi doğruysa lağvedilme kararının uygulamaya geçirileceği takvim/zamanlama nedir?

Ege Ordu’nun kapatılması ile NATO arasında ilişki var mı?

– Türkiye’nin 4. Ordusu ve karargâhı NATO’ya bağlı olmayan tek ordu komutanlığı olan Ege Ordu Komutanlığı’nın kapatılmasında, NATO’ya bağlı olmamasının büyük payı olduğu iddiası doğru mudur? Ege Ordu’nun kapatılması için NATO vb. uluslarararası yapılardan gelen herhangi bir talep var mıdır? Varsa bu talep kimden gelmiştir ve içeriği tam olarak nedir?

Bağlı birlik ve TSK mensupları ne olacak?

– NATO’dan bağımsız olarak 20 Temmuz 1975 tarihinde kurulan Ege Ordu Komutanlığında karargâhı ve bağlı birliklerinde bugün itibariyle kaç subay, astsubay, uzman erbaş ve sivil personel çalışmaktadır?

– Ege Ordu Komutanlığı’nın kapatılması halinde bağlı birlikleri olan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, 57. Topçu Eğitim Tugayı (İzmir), 19. Piyade Tugayı (Edremit), 11. Motorize Piyade Tugayı (Denizli), 3. Piyade Eğitim Tugayı (Antalya) ve 1. Piyade Eğitim Tugayı’nın (Manisa) akıbetleri ne olacaktır?

Jandarma İçişleri’ne mi devrediliyor?

– Jandarma Genel Komutanlığı’nın (JGK), Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile halen süren askeri hiyerarşi, atama, terfi ilişiği kesilerek, idari yönetim dışında tüm yetki, görev ve yapılanma açısından tamamıyla İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağı bilgisi doğru mudur?

– Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihinde yeniden yapılandırılan jandarma teşkilatı, 10 Haziran 1930 tarihli 1706 sayılı Kanunla bugünkü yapısına kavuşturulmuşken, tam 84 yıl sonra böyle bir radikal değişikliğe neden gerek görüldü?

– Kolluk kuvveti olsa da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı olan Jandarma Genel Komutanlığı’nın siyasi kişiliğin başında bulunduğu bir bakanlığa tam olarak bağlanmasının gerekçeleri nedir?

Fransa’da bile Jandarmanın başında general var

– Halen Fransa’da dahi Ulusal Jandarma Teşkilatı, Denis Favier isimli bir generale bağlıdır. Fransız Jandarma Teşkilatı aynen bizde olduğu gibi idari açıdan İçişleri’ne, askeri açıdansa Savunma Bakanlığına bağlı iken niçin Türkiye çok daha radikal bir adım atmaktadır? Konunun AB mevzuatı ile herhangi bir ilgisi var mıdır?

Sınır tümen komutanlıkları ne olacak?

– Jandarma sınır tümen komutanlıkları yeni yapılanmada kime bağlı olacak, İçişleri Bakanlığı’na mı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na mı Genelkurmay Başkanlığı’na mı bağlanacak? Jandarma sınır tümen komutanlıkları, Sınır Güvenliği Teşkilatına mı dönüştürülecek? Mevcut Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut komutanlıkları da oluşturulacak bu yeni sınır teşkilatına mı bağlanacak?

Jandarma, müsteşarlık veya genel müdürlüğe mi dönüşecek?

– Jandarma Genel Komutanlığı, bağlandığı tarihte İçişleri Bakanlığı teşkilat yapısında hangi noktayla monte edilecek? Jandarma Genel Komutanlığı müsteşarlık veya genel müdürlük olarak mı yönetilecek? İçişleri Bakanlığı’na bağlandığı takdirde Jandarma teşkilatının en üst amiri kim olacak, asker mi yoksa sivil personel mi?

JÖH’ler ne olacak?

– JGK’nın İçişleri’ne bağlanmasının ardından Jandarma Özel Harekat birliklerinin akıbeti ne olacak, buradaki personel hangi kuvvete-komutanlığa kaydırılacak?

– Bugün itibariyle Jandarma Genel Komutanlığı’nda kaç orgeneral, korgeneral, tümgeneral, tuğgeneral, albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen, teğmen, astsubay, uzman jandarma görev yapmaktadır? Bu personelin her bir rütbeye göre dağılımı ayrı ayrı nedir? Halen yurt genelinde kaç adet jandarma karakol, üs komutanlığı ve harekât merkezi bulunmaktadır?

– Halen Jandarma Genel Komutanlığı personeli olan TSK mensubu subay, astsubay, uzman erbaşın, JGK’nın İçişleri Bakanlığına dahil edileceği tarih itibariyle statüleri, özlük hakları ne olacaktır?

İçişleri’ne polis yetmiyor mu?

– Kolluk kuvveti olan polisin İçişleri Bakanlığına bağlı olması yeterli gelmiyor mu? *2*

*1* http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/jandarma-ordudan-kopariliyor-gorev-polise-devrediliyor-h6053.html
*2* http://sozcu.com.tr/2014/gunun-icinden/jandarmanin-devri-tbmmde-525359/

This entry was posted in Politika ve Gundem, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *