Türkiye’nin rant haritası

 

Türkiye’nin rant haritası

Mayıs 28, 2014
Sözcü

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İstanbul’da belirlenen ’Deprem Toplanma Alanları’nı açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul’da belirlenen ‘’Deprem Toplanma Alanlarını’’nı açıklayarak ülke nüfusunun %66’sının fay hatları üzerinde yaşadığını, hükümetin yanlış uygulamaları sonucu yurttaşların doğal afet kurbanı değil ‘rant kurbanı’ olduğunu belirtti.

1999 depremi sonrası İstanbul’da belirlenen yaklaşık 11.000 dönüm deprem sonrası toplanma alanının büyük çoğunluğunun imara açıldığını ve yandaşlara peşkeş çekildiğini belirten Tekin; ‘’ Türkiye’nin %66’sı fay hatları üzerinde yaşamakta. DSP hükümeti döneminde çıkarılan deprem vergisi kapsamında vatandaşlar bugüne kadar 50 milyar lira ödedi. Kamu arazileri deprem dönüşümü kullanımı için ayrıldı. Ne yazık ki, AKP iktidarı topladığı vergileri duble yollar için harcadı. 50 milyar dolar vergi ranta dönüştürüldü. Başka bir ülkede olsa yetkili bakan hakkında dava açılırdı. Bu büyük bir suçtur. İnsanlarımız doğal afet kurbanı değil rant kurbanı oldu. Bugün İstanbul’da belirlenen ‘deprem toplama alanları’nın yandaşlara nasıl peşkeş çekildiğini açıklıyoruz. Önümüzdeki günlerde Ankara, İzmir, Adana başta olmak üzere tüm Türkiye’deki ranta kurban giden bu alanları açıklayacağız.’’ ifadelerini kullandı.

HARİTANIN BÜYÜK HALİ İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Kamu arazilerinin özellikle büyükşehirlerde yandaşlara peşkeş çekildiğini belirten CHP Genel Sekreteri ‘’İstanbul’da 400’e yakın kamu alanı deprem dönüşümü ve kentsel dönüşümün dışında bırakıldı. Tamamen yandaşların havuz sermayesinin AVM’lerinin, rezidanslarının oldu. Uyarıyoruz; yarın meydana gelecek herhangi bir olayda Başbakan ‘’depremin fıtratında var’’ demesin!’’ dedi.

http://sozcu.com.tr/2014/gundem/turkiyenin-rant-haritasi-519098/

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *