Tokatçı! Tekmeci! Fıtratçı!

Necati Doğru
necatidogru@sozcum.com
19 Mayıs 2014
Sözcü

Tokatçı! Tekmeci! Fıtratçı!

Soma’da “fıtratçı gericiliğin gerçek yüzünü”
301 vatandaşımızın canıyla ödeyerek bir kez daha gördük.
Kabul edin.
Gerici fıtratçı Azrail oldu.
Soma’da 301 can gitti.
Sağ çıkan işçilerin anlattıkları, maden mühendisi uzmanların bu anlatılanlara yaptıkları bilgi destekleri gösteriyor ki, Soma’da kömür üretimi bugünün Almanya’sında, ABD’sinde, Çin’inde uygulanan yeni ileri teknoloji ile yapılsaydı, dikkat ve özel sakınma isteyen zor üretimin şart koştuğu önlemler alınıp; aşırı kâr arzusu işçi hayatının önüne geçirilmemiş olsaydı bir tek madencinin bile burnu kanamayacaktı.
Fıtratçı Gericilik yapılmasaydı.
Madende kömür kızışmayacak.
Kızıştığı an anlaşılacak.
Hassas aletlerle ölçülecek.
Isısı (harareti) düşürülecek.
Çelik kafesler içine taş preslenmiş baraj duvarları ile “kızışan eski kömür damarı” kontrole alınacak; işçi kanına bulanmadan yerin 400 metre altından kömür çıkartmak ülke için kalkınmanın bir aracı olacaktı.

* * * *

Dürüst olalım.
Gerçeği gizlemeyelim.
“Gerici fıtratçı kafayı” görelim.
Soma’da cinayetin işlenmesini hazırlayan şartların gün be gün birikmesine “gerici fıtratçı kafa yapısı” göz yumduğu için orada 301 işçi öldü ve çocukları yetim, eşleri dul, anneleri ile babaları oğulsuz kaldı.
Cinayetinin 3 sorumlusu var.
Tokatçı Başbakan.
Tekmeci Müşavir.
Fıtratçı Sömürücü.
Soma meydanındaki madenci heykelinin yanına bir gün yekpare camdan “bir utanç odası” yapıp, içine de “301 kömür işçisinin ölümden sorumlu Fıtratçı Tokatçı, Fıtratçı Tekmeci, Fıtratçı İşveren’in resimlerini koyduğu gün” Türkiye gerici fıtratçı kafa yapısını aşmış olacaktır.

* * * *

Resimler yayınlandı.
İnsanlık belleğine kazındı.
Bütün dünya izledi, gördü.
Dünya kömür tarihine geçti.
Fıtratçı Tokatçı; Rambo vücutlu korumalarını siper ederek “Sen bu ülkenin Başbakanı’na yuh çekersen tokadı yersin… İsrail dölü…” diyerek Somalı vatandaşın üzerine yürüyerek tokat atandır.
O anın fotoğrafı var.
Fıtratçı Tekmeci: İki yeşil bereli özel polisin yere yatırdığı vatandaşı adice tekmeleyen Başbakanlık müşaviridir. Dilin kuralına uyup Başbakan Müşaviri’nin yaptığına “çifteci” demek gerekir. Doğru sıfat “çifteci” dir.
Çiftecinin de fotoğrafı var.

Fıtratçı Sömürücü:
Soma’da 301 işçi yanan ocakta can çekişirken kayıplara karışan ve ancak 3 gün sonra Başbakan’ı karşılayanlar arasında ortaya çıkan ve “bu kaza 3-4 ay sonra olsaydı, işçiler ölmeyecekti çünkü biz kaçış odalarını kuracaktık… Yapmak zorunda değiliz ama yapacaktık” diye yalan söyleyen madenin işleticisidir.
O anın da fotoğrafı var.

* * * *

Tokatçı.
Tekmeci.
Sömürücü.
Üçü de fıtratçı.
Üçü de gerici.

100 yıl önceki geri teknoloji ve 100 yıl önceki ilkel şartlarda işçiyi çalıştırıp ve çalıştırılmasına göz yumarak Soma’da kömür üretimini hızlandıranlardır. Bu ilkel madeni Türkiye’nin en güvenilir ocağı diye sundular. Ton başına en ucuza mal edilen kömürü devlete en pahalıya satan “madeni kiralama (rodavans) ve taşerona sunma” sefil modelini çağdaşlık diye yutturanlardır. 301 işçinin ölümünden; “Tokatçı-Tekmeci- Sömürücü” üçlüsü sorumludur. Madencilik 5 yıldır doğrudan Başbakanlığa bağlanmıştı.
Üçü de şartları biliyordu.
Bilmek zorundaydılar.
Üçü de ölümü fıtrata bağladı.

* * * *

Soma’da madenci heykelinin bulunduğu meydanda yekpare camdan “Utanma Odası” yapılmalı.
Üç gerici fıtratçı!
Utanma Odası’na konulmalı.
19 Mayıs Bayramınız kutlu olsun.

This entry was posted in Calisma Dunyasi - Is ve Emekciler, FAŞİZM, Gundem, Madencilik ve Yeralti Kaynaklari, NECATİ DOĞRU YAZILARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *