Adalet Bakanı müsteşarı Kenan İpek savcıları tehdit ederek Yolsuzluk davasının açılmasını engellemeye çalıştı.

ADALET BAKANLIĞI BAŞTA ADALET BAKANI OLMAK ÜZERE,
MÜSTEŞARIYLA BİRLİKTE YASALARIN VE ADALETİN BELİNİ KIRIYOR.
İŞİN GARİBİ BUNLAR YASALARI VE ADELETİ TEMSİL EDİYORLAR.

AKP İKTİDARI POLİTİKALARIYLA TÜRKİYE’Yİ
BİR AŞİRET TOPLULUĞUNA ÇEVİRMEKTEDİR.

N.Kaptan

***

ANKARA 11 Ocak 2014
HÜRRİYET

Adalet Bakanı müsteşarı Kenan İpek savcıları tehdit ederek
Yolsuzluk davasının açılmasını engellemeye çalıştı
.

Müsteşar Kenan İpek

Bakanlık müsteşarı başsavcıyı tehdit etti .

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, İzmir’deki yolsuzluk operasyonu daha başlamadan önce Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’in İzmir Cumhuriyet Başsavcısı’nı arayarak soruşturmanın durdurulması için tehdit ettiğini, bununla ilgili tutanağın Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda (HSYK) olduğunu açıkladı.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Tezcan, şunları söyledi: “Bugün ilk defa basına düşmeyen bir konuyu sizinle paylaşıyorum. HSYK’ya gelen bir evrak, tehdidin çok çarpıcı ve çok açık bir örneği. İktidarın bu soruşturmayı kapatmak için nelere tevessül ettiğinin ve bu kanunun arka planında neler yattığının çok açık bir göstergesi. Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek göreve gelir gelmez ilk işi HSYK ile toplantı yapmak olmuştur.

Bu toplantıda Adana ve İzmir Cumhuriyet Başsavcısı, Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Fikret Seçen olmak üzere 6 savcının görev yerinin değiştirilmesini talep etmiştir. İstanbul’daki soruşturmaları biliyoruz. Adana’daki o olayı da biliyoruz. O tarihte İzmir soruşturması basına düşmemiş. Belli ki bakanlık müsteşarı göreve gelir gelmez İzmir’deki soruşturmadan haberi olmuş ve engellemek için özel bir çaba içerisine girmiştir.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı’nı arayarak tehdit etmiştir. Soruşturmanın durdurulması ve soruşturmanın yapılmaması için açıkça tehdit etmiştir. Bu tehditle ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tutanak tutmuş ve suç duyurusunda bulunmuş ve dün itibariyle HSYK’ya gelmiştir. Bir müsteşar düşünün ki soruşturmayı yürüten bir savcıya telkin ve ricada bulunuyor, doğrudan soruşturmayı durdurması için tehdit ediyor. Türkiye’nin geldiği durum budur.”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25545890.asp

This entry was posted in FAŞİZM, HUKUK-YARGI-ADALET, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *