MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ANLATIYOR; “GELDİM AMA SİZ YOKSUNUZ!”

GELDİM AMA SİZ YOKSUNUZ!

Tayfun Çavuşoğlu – Gazeteci-Yazar

9 Eylül, Nif… Mustafa Kemal diplomatları şoke etti

Sakarya Savaşı’ndan sonra Eskişehir-Afyon çizgisinde oluşturulan güçlü Yunan savunma hattını gören bir İngiliz Kurmay Subayının “Eğer Türkler, bu mevzileri dört-beş ayda işgal edebilirlerse, bir günde zapt ettiklerini saysınlar” şeklindeki yorumunu duymuş olmalısınız.
Yazar Tayfun Çavuşoğlu anlatıyor:
Gelin görün ki, Türk Ordusu; İngiliz kurmayın 4-5 ayda geçilemez dediği Afyon’daki Yunan Cephesi’ni sadece birkaç saatte parçalayıp, adeta İzmir’e aktı.
Yunan ordusunun dağılması ihtimali yüzünden paniğe kapılan İzmir’deki İttifak devleti temsilcileri Mustafa Kemal Paşa nezdinde girişimlerde bulundular. Konsoloslar Türk ordusu İzmir’e ulaşırsa, İzmir’deki kendi vatandaşlarının can ve mal güvenliklerini güvence altına alma konusunu müzakere için, Mustafa Kemal Paşa’dan randevu istemeye karar vermişlerdi. Söz konusu telgraf ve randevu talebi, 28 Ağustos akşamı Mustafa Kemal’e ulaştı.

Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta bu olayı şöyle anlatıyor:

“Bizzat bana verilen telsiz telgrafta, İzmir’deki İtilaf Devletleri konsoloslarına benimle müzakeratta bulunmak salâhiyetini verdiklerinden, hangi gün ve nerede mülâkat edebileceğim soruluyordu. Buna verdiğim cevapta, 9 Eylül 1922 günü Nif’te mülâkat edebileceğimizi bildirdim.”
Nif, yani bugünkü adıyla Kemalpaşa, İzmir’e yaklaşık 25-30 km mesafede, o zamanlar küçük bir kasabadır. Bu kasaba ric’at halindeki Yunan birliklerinin çok gerisinde, yine Yunan işgal bölgesindeydi. Afyon’daki Mustafa Kemal, tam 400 kilometre uzaktaydı. Konsoloslar, Mustafa Kemal’in cevabını bu nedenle “çok saçma” buldular.
Akıbeti, Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta şöyle anlatıyor:

“Filhâkika, dediğim günde, 9 Eylül’de ben Nif’te bulundum. Fakat mülâkat isteyenler orada değildi!”


Detaylar videoda: https://youtu.be/S00S3-2MX9o
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *