The Daily Telegraph: ÖSO artık bir suç örgütü

Cumhuriyet / Dış Haberler Servisi
01 Aralık 2013 Pazar

The Daily Telegraph:
ÖSO artık bir suç örgütü

Tanınmış İngiliz gazetesi The Daily Telegraph’dan Suriye’nin en büyük muhalif gruplarından Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) zehir zemberek suçlama… Gazete, Suriye muhalefetinin silahlı gücü olan ÖSO’nun amacından saptığını belirterek ’ÖSO artık bir suç örgütüdür” dedi.

Gazetenin Ruth Sherlock tarafından kaleme alınan Antakya mahreçli Suriye’nin Bitişi:


Kardeşlik Topluğundan Savaş Prensliği’ne başlıklı değerlendirmede, ÖSO’nun Suriye’deki huzursuzluğun başlarında Esad rejimine karşı mücadele eden küçük bir grup olduğu belirtilerek, “ama şu anda misyonları rüşvet ve haraç yoluyla milyonlar yapmak” dendi.

Suriye’nin en büyük suç örgütüne dönüştüğü belirtilen ÖSO’nun komutanlarının rejime karşı savaşmaktan çok yolsuzluk, adam kaçırma ve hırsızlıktan kar yapma telaşında olduğu belirtilen sözkonusu değerlendirmede Ömer Muhtar Tugayları komutanlarından Ahmed el Naitri’nin “çok sayıda lider var ve hiçbiri rejimin düşmesini istemiyor. Çünkü çatışmayı seviyorlar” sözlerine de yer verildi. Değerlendirmede Naitri’nin “onlar artık savaş prenslerine dönüştüler, şatolarda yaşıyor, lüks otomobillere yatırım yapıyorlar” sözleri dikkat çekti.

This entry was posted in EMPERYALİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *