ESKİ TAHRAN BÜYÜKELÇİSİ’NİN EŞİNDEN UYARI…


İran’da kadın olmak

Sevgili kadınlar ,

İlla başımı örteceğim diyenler,
Paralanıp da süslüman olanlar ,
Hem tesettürlenip ,
Hem de ruj rimel oje makyaj yapanlar,
milyonluk eşarplar
pahalı kumaşlardan örtü elbiseler giyenler.
Kocaları metres tutanlar
Metreslerine yeni evler , dört çeker alanların eşleri kadınlar…
Villalar katlar, yalılar yatlar.

Sizler süslümanlaşarak dinden uzaklaşırken
geçtiğimiz sene Türkiye’deki süslümanlar
25 milyar USD parayı tesettür giyimine yatırırken
Bu harcamayla Türkiye’yi tesettür harcamasında
Dünya birincisi yaparken

Türkiye İran’ın yaşadığı gibi
Cahiliye devrinin yobaz karanlığına taşınırken,
Din polisinin çekirdek kadroları oluşturulurken,
Siz kadınları bekleyen tehlikeleri aşağıda okuyunuz.
Okuyunuz da aklınızı başınıza alınız…

Ülkemizi ilerletecek ve yükseltecek olanlar
Aydın,çağdaş , yobazlığa teslim olmayan ,
Aklını da tesettürlemeyen
SİZ kadınlarlarsınız.

Naci KAPTAN

ESKİ TAHRAN BÜYÜKELÇİSİ KORKMAZ HAKTANIR’IN EŞİNDEN UYARI…

Eski Tahran Büyükelçisi Korkmaz Haktanır’ın eşi Handan Haktanır’dan uyarı var:

“İran’da örtü okula sinsice girdi; 3 yılda herkes örtündü” Önceki gece NTV’de akademisyenlerle türbanı tartışıyorduk, ki internet adresimize bir mektup düştü!

Tahran’da yaşamış, “adının açıklanmasını istemeyen” bir diplomat eşi, İran’daki örtünme konusundaki deneyimini aktarıyor, Türk kadınlarını uyanık olmaya çağırıyordu. İsmi kontrol ettik; doğruydu. Mektup, 1991-94 yılları arasında Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği’ni yapan Korkmaz Haktanır’ın eşi Handan Haktanır’dan geliyordu.

Yayında isim vermeden, mektuptan bölümler okudum. Yayından sonra da kendisine ulaşıp mektubun tamamına bu köşede yer vermek için iznini istedim. İşte Handan Haktanır’ın “türban uyarısı”:


İran’da kadınları döven din polisi

“Ruj süreni sopaladılar” “Tahran’da görev yapmış bir diplomatın eşi olarak, türban konusunda düşündüklerimi bir iki cümleyle ifade etmek isterim:

Tayin yerimiz olan Tahran’a uçağımız inerken ‘hicab’ımı başıma geçirdiğimde kendimi şöyle teselli ediyordum: ‘Nasıl olsa burası benim ülkem değil. Birkaç yıl dişimi sıkar katlanırım. Çok şükür ki biz Atatürk kızlarıyız ve böyle şeyler bizim başımıza gelmez.’ Tahran’daki görev süremiz boyunca (gayrimüslimler de dahil olmak üzere) ‘hicab’sız dolaşan tek bir kadın görmedim. Bir yabancı diplomatın eşi, şapka takarak bu yasağı delmeyi denedi, ancak devrim polisleri kendisini derhal ikaz ettiler. Bir başkasının eşi ruj sürdüğü için karakola alındı ve ellerine sopalarla vuruldu. Bu hanım bir keresinde ‘Eğer Müslümanlık buysa, Hıristiyan olduğum için çok şanslıyım’ demişti.

“Süreç 3 yılda tamamlandı” “Tayinimizin ilk günlerinde İranlı hanım dostlarım bana sürekli olarak Türk kadınlarının dikkatli olmalarını ve erkeklerin bilinçaltındaki güvensizlik duygularından ve endişelerden kaynaklanan bu uygulamanın, sinsice ve adım adım geldiğini söylüyorlardı.

Bir gün okullarına gittiklerinde kapıda ‘Bundan böyle hicabsız derslere giremeyeceklerine’ dair bir kâğıt bulmuşlardı. Dedikleri kadarıyla, sürecin tamamlanması üç yıl almıştı. Ondan sonra ise çok geç olmuştu. İtiraz edenlerin sayısı giderek azalmış, sonuçta yıllar sonra bu ortam içine doğan kızlar için ‘hicab’lı olmak son derece doğal ve yerine getirilmesi gereken bir şart olarak algılanmaya başlanmıştı.

Bu uyarıları ben o zaman masal dinler gibi dinlemiştim. Evet, ben de onlar gibi giyiniyordum, ama bu benim değil onların sorunuydu. Bizim ülkemizde böyle şeyler olmazdı. “Rüyamda korkuyordum” Ancak, bir süre sonra vestiyerden ‘hicab’ımı alıp taktığımı, ancak sokağa çıktıktan sonra fark ettiğimin ayırdına vardım. ‘Hicab’, benim için de artık bir refleks haline gelmişti. Öyle ki, bazen rüyalarımda bile kendimi başı açık olarak gördüğümde korkuyla uyanıyor ‘Devrim polisleri geliyor, ben ise hicabımı takmamışım’ diye paniğe kapılıyordum.

İşte o zaman, ‘hicab’ın aslında buzdağının görünen parçası olduğunu; asıl amacın, kadının ezilmesi, kontrol altına alınması ve korku altında yaşayan, ikinci sınıf insanlar olduklarına inandırılması olduğunu anladım. O nedenle Türk kadınlarının çok dikkatli olması ve son derece masumane bir şekilde, özgürlük adı altında gelen bazı uygulamaların, ileride çok daha baskıcı bir rejimin ayak sesleri olabileceğini asla akıllarından çıkarmamaları gerekmektedir.

En içten saygılarımla.

Handan Haktanır

This entry was posted in DİN-İNANÇ, İrtica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *