7.5 Milyarlık Marmaray ve Sopalanan Cumhuriyet

Orhan Bursalı
obursali@cumhuriyet.com.tr
31 Ekim 2013 Perşembe
Cumhuriyet

7.5 Milyarlık Marmaray ve Sopalanan Cumhuriyet

Şöyle 100-200 bin kişi İstiklal ve diğer caddelerden Taksim’e çıktığı gün, bu iktidar yıkılacak! Başbakan’ın bütün korkusu bu; ve bu olasılığı bertaraf etmek için on binlerce polisiyle Taksim’e duvar örüyor, Cumhuriyet Anıtı’na yürümeyi yasaklıyor.Dün iktidarın başları Marmaray’ın açılışını yaparken, polisleri ile gençleri, kadınları, kızları,yaşlıları, çocukları sopalıyor, biber gazlıyordu..

Ayıptır ve iktidarınız adına utanç vericidir..

Ama ne gam! Millet hem Cumhuriyeti hem Atatürk’ü birkaç yıldır, belki de ilk kez bütün anlam ve içerikleriyle birlikte yeniden keşfediyor; iktidara karşı Cumhuriyet ve Atatürk halkası giderek genişliyor. Dikkat etsinler,Ankara’da sıkışıp kalmasınlar!

Oysa, madem İstanbul’a geldiniz, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na gidin, size iktidar yolunu açan ve Cumhuriyetin ilanına ve bayramına teşekkürlerinizi sunun.. Sonra Taksim’i aşın,millet gelsin kutlasın Cumhuriyetini.. Size de “demokratik itirazlarını” bağırsın.. Kayıp mı ederdiniz, kazanır mıydınız!

Anlamakta zorlanıyorum diyeceğim, ama hayır çok iyi anlıyorum!

Atatürk’ün büyüklüğü, Cumhuriyeti kurması altında eziliyorsunuz. Dışişleri Bakanınız,Türkiye Cumhuriyeti’nin, kuruluşundan sizin döneminize kadar olan “bölümü” için (1923- 2003) Fetret Devri diyerek, tanımama yolunu seçmektedir. Yaptığı şudur aslında:

AKP iktidarını Osmanlı’nın Vahdettin’ine yamayarak yeni bir “süreklilik” kuruyor..Bir iktidar nasıl bu kadar aykırı düşer? Şunu söyleyebilirim, Recep Tayyip Erdoğan ve iktidarı, muhalif seçmenlerce bugüne kadar en çok nefret edilen bir iktidar yapısı oluşturdu.Bunun bedelini siyasi olarak eninde sonunda ödeyecekler..

***

İktidar, Marmaray tüp geçidini, aslında Cumhuriyet Bayramı’na karşı kullanmaya kalkıştı. Ne gerek var? Marmaray, kendi projeleri de değil.. Gelin şu 7.5 milyarlık projeye bakalım:

Tüp tünel geçişi: 3.3 milyar TL.
Banliyo hatları iyileştirme,
Gebze- Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı: 1.042 milyar Avro.
Demiryolu araç temini: 586 milyon dolar =

Yaklaşık veya en ucuz: 7.3 milyar TL. (Kaynak,
http://tr.wikipedia.org/wiki/Marmaray)

Müşavirlik hizmetleri daha çıkacak masrafları da hesaba katarsanız en az 7.5 milyar liralık bir proje söz konusu. Proje kredileri Japonya ve Avrupa Yatırım Bankası ile Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan temin edildi. Bunlar Türkiye’nin borçlarıdır.Proje aslında 1985’te fikir olarak geliştirildi,1987’de kapsamlı yapılabilirlik araştırmaları,deniz altında ilk sondaj çalışmaları ile birlikte tamamlandı. 1998’de “güncellemelerle” gerçekleşme aşamasına getirildi;

araya ekonomik krizler girdi, 2004’te de “ilk kazma” vuruldu. Yani projenin tüm hazırlık aşamaları,Recep Bey’den önce tamamlanmıştı. Önce bunu belirtelim ve soralım: Başbakan acaba hazıra konduğu proje için, emeği geçen iktidarlara minik bir teşekkür etti mi?
Anımsayan var mı?

Toplam 76 km. uzunluğundaki projenin yeryüzü bağlantıları henüz yapılıyor, yapılacak.Şimdi ancak Üsküdar-Yenikapı arası gider gelirsiniz.. 4 yıllık gecikme var, nedeni de Yenikapı’da İstanbul’un Bizans ve daha eski zamanlarına ait muazzam arkeolojik yapıların,eserlerin ortaya çıkması.. İstanbul’un tarihi değişti ve zenginleşti.

Bunlar dünya çapında bir olay oldu.Başbakan buna çok sinirlendi, 2011’de şöyle dedi:

“Sürekli, yok arkeolojik şey, yok çömlek çıktı, yok şu çıktı, yok bu çıktı ile önümüze engeller koydular. Bunlar insandan çok daha mı önemliydi! Yok kuruluydu, yok yargısıydı bunlara takılıp kaldık. 3 sene bizi engellediler.Marmaray’ın işletmeye açılmaması değil, maddi kaybı da ciddi noktada. Bundan sonra engel mengel tanımıyoruz, bedeli ne olursa olsun.”

Bu çanak çömlek aşağılamasını pek çok kez yaptı.. Oysa İstanbul muazzam bir hazine kazanmıştı. Evet, bunlar “insandan daha önemli” idi! Böyle karşılaştırma yapılabilir mi?

Adınız RTE olursa evet yaparsınız. Bir “uygarlık” ile günümüz insanının “faydacılığı”nı mı karşılaştıracağız! Neyse ki RTE’nin bu arkeolojik çalışmaları yasaklamaya gücü yetmedi! Sanırım bir de Gezi Parkı var! Yani RTE’nin elinden kurtarabildiğimiz çok az şey var!

***

Marmaray, Gebze ile Halkalı’yı birleştirecek çok önemli bir raylı ulaşım. Marmaray Türkiye Cumhuriyeti’nin projesidir. Tamamlamak bu hükümete nasip oldu. Teşekkür edelim, ama Recep Bey lütfen abartmayalım! 7.5 milyar lira borçlandı bu millet! Asrın projesi palavralarını da bir kenara bırakalım, biraz mütevazı olun!

Bu iktidarın en iyi bildiği, böyle “büyük” yapıların propagandalarıyla seçmen oyları üzerinde etkili olmak.Kılıçdaroğlu doğru söyledi: İstanbul’a 150 milyar yatırdınız, bence gömdünüz, bu dünya kentini birkaç kat daha yaşanmaz hale getirdiniz..

Türkiye’den de şaşaalı bir tüketim toplumu yaratmak için 367 milyar dolar borçlandırdınız..Şimdi bunların hesabını kitabını yapma zamanı geldi, kolları sıvayalım..

This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, FAŞİZM, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *