‘Muhalifler yanlışlıkla kimyasal kullandı’ * Syrians In Ghouta Claim Saudi-Supplied Rebels Behind Chemical Attack

YAZIYAyorum…

SURİYE’DE SARİN GAZINI KİM KULLANDI

Suriye’de masum halka karşı kullanılmış olan kimyasal silahın Suriye ordusu tarafından kullanıldığı iddiası başbakan Erdoğan ve düşişleri bakanı Davutoğlu tarafından defalarca iddia edilmesine rağmen bu sözlerin gerçek olmadığı da her gün biraz daha ortaya çıkıyor.

Sarin gazı muhalifler tarafından bilinçli veya yanlışlıkla kullanılmıştır.Gazın muhaliflerce kullanılma olasılığı çok yüksektir ve bulgular da bunu göstermektedir.

* Kimyasallar İngiltere aracılığıyla Libya’dan temin edilerek Türkiye’ye getirilmiş ve olmayan sınırdan Suriye’ye sokulmuştur.Ayrıca Öso militanları Türkiye’den sarin ve yapımında kullanılan kimyasal madde temin etmişlerdir.Kimyasallar hiç bir engelleme olmadan her türlü silah ve AKP iktidarının sağladığı para ile kolaylıkla Suriye’ye gönderilmektedir.Türkiye’de Suriye’lilerin üzerinde ele geçirilen ve hakkında dava açılan 2 litre sarin gazı bir örnektir.

04.09.2013 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde şöyle bir haber yayımlandı ;

MİHRAÇ URAL’IN İDDİASI* ‘Sarin gazı Türkiye’den’

Dış Haberler Servisi – Acilciler örgütünün eski genel sekreteri Mihraç Ural, Türkiye’nin Suriyeli muhaliflere rejime karşı kullanmaları için sarin gazı verdiğini ileri sürdü. Ehlibeyt dergisine verdiği söyleşide, iddiasını uluslararası önemi olduğunu belirttiği “yakın dostu” Jan Kalan’dan edindiği bilgilere dayandıran Ural, söz konusu gazın Türkiye’den Şam Guta’ya taşındığını ve muhaliflerce el yapımı füzelere yerleştirilerek esir alınmış rejim yanlısı insanların üzerine atıldığını belirtti.

Kimyasal gazın hedefi olanların arasında çocukların fazlalığının ve kurşun taşıma ekipmanlarının olmayışının bunu kanıtladığını ileri süren Ural, hidrojen siyanür cihazının El Nusra Cephesi’nin eğitim kampında Türk devletine ait bir askeri tesiste bulunduğunu ifade etti. El Nusra Cephesi üyelerinin Türk subaylar tarafından eğitildiğini de kaydeden Ural, Halep’teki kimyasal silahların da El Nusra Cephesi üyeleri tarafından kullanıldığının kesin olduğunu, yabancı devletlerin bunu bilmelerine rağmen bahane yaratmaya çalıştığını ifade etti.

* Veya Kimyasallar aşağıda Mint Press News haberinde ve Cumhuriyet gazetesinde yazıldığı gibi Suudi Arabistan tarafından Suudi Arabistan istihbarat teşkilatı Başkanı Bender Bin Sultan kanalıyla Öso militanlarına gönderilmiştir.Bu kimyasalların da Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmesi olasıdır.

AKP’nin Suriye’ye neden savaş açılması için çığırtkanlık yaptığı ise anlaşılamaz ve akıl tutulması bir durumdur.AKP ve bakanları ile milletvekillerinin savaşların büyük bir felaket ve acı olduğunu bilmiyor olmaları ise hayret vericidir.

AKP ve Erdoğan sona yaklaştıkça ,siyasi ihtirasları nedeniyle ülkeyi ağır ve onarılmaz bir Ulusal felakete sürüklemektedirler.

Naci Kaptan
23.09.2013

Konuya ilişkin yazılar aşağıdadır.

Cumhuriyet 01.09.2013

‘Muhalifler yanlışlıkla kimyasal kullandı’

Dış Haberler Servisi – Suriye’yi Amerikan füzelerinin hedefine koyan Esad yönetiminin sorumlu tutulduğu kimyasal saldırısının aslında muhaliflerce “yanlışlıkla” gerçekleştirildiği öne sürüldü. Şam’ın Doğu Guta bölgesinde 21 Ağustos’ta gerçekleşen saldırının nedeninin Suudi Arabistan tarafından muhaliflere gönderilen kimyasal silahların patlaması sonucu olduğu savunuldu.

Muhaliflerin saldırıdan sorumlu oldukları yönündeki ifadeleri önceki gün internet sitesi Mintpress News’ta yer aldı. Haberi yapan iki gazeteciden biri olan Dale Gavlak ise aynı zamanda Amerikan AP ajansı ve BBC için de haberler yapan bir isim. Gavlak ve Yahya Ababneh imzalı haberde iki gazetecinin Şam ve saldırının gerçekleştiği Doğu Guta’da muhalifler, aileleri, doktorlar, bölge sakinlerinin de aralarında olduğu bir çok kişi ile görüştükleri yer aldı.

‘Suudi Arabistan temin etti’

Haberde Doğu Guta’daki kimi muhalif kimyasalların Suudi Arabistan istihbarat teşkilatı Başkanı Bender Bin Sultan kanalından teslim alındığını söyledi. Muhaliflerin kimyasal silahların kullanımını bilmediklerini anlattıkları ifade edilen haberde muhalif cephede savaşan bir kişinin babası Ebu Abdülmunem isimli bölge sakininin şu sözlerine yer veriliyor:

“Oğlum iki hafta önce bana taşıdığı silahların ne olduğunu düşündüğümü sordu” Abdülmunem, oğlunun ve 12 direnişçinin muhalif cephede liderlik yapan Ebu Ayaşa isimli bir Suudi militan tarafından sağlanan silahların depolandığı bir tünelde öldüğünü söylerken burada gördüğü silahların boru gibi parçalarının olduğunu, bazılarının da dev gaz şişelerine benzediğini anlatttı.

Haberde “J” olarak tanımlanan bir muhalifin ise şu sözleri dikkat çekti: “Bu silahları çok merak ettik. Ne yazık ki, bazı savaşçılar silahları doğru olmayan şekilde kullandı ve patlamalara yol açtı.” “K” olarak tanımlanan bir kadın savaşçı da “Bu silahların ne olduğunu ya da nasıl kullanılacağını bize söylemediler. Kimyasal silah oldukları aklımızın ucundan bile geçmezdi” diye konuştu.

Silahlar El Nusra’ya gelmişti

Bazıları silahların El Nusra’ya geldiğini, ancak El Nusra kendileriyle bilgi paylaşmadığı için kimyasal silahların nasıl tutulacağını bile bilmediklerini, sorumlulunun El Nusra olduğunu söylediler.
Gazeteciler bölgede onun üzerinde muhalifle görüştüklerini, bunların çoğunun Suudi hükümetinden maaş aldıklarını ifade etti.

‘Muhalefet pusuda bekliyor’

Bu arada Suriyeli bir muhalif komutan, ABD önderliğindeki saldırılardan yararlanarak kendilerinin de saldırı başlatmaya hazırlandığını, ancak Batı güçleriyle koordineli bir operasyon planlarının bulunmadığını kaydetti.

EXCLUSIVE: Syrians In Ghouta Claim Saudi-Supplied Rebels Behind Chemical Attack Rebels and local residents in Ghouta accuse Saudi Prince Bandar bin Sultan of providing chemical weapons to an al-Qaida linked rebel group.

Dale Gavlak assisted in the research and writing process of this article, but was not on the ground in Syria. Reporter Yahya Ababneh, with whom the report was written in collaboration, was the correspondent on the ground in Ghouta who spoke directly with the rebels, their family members, victims of the chemical weapons attacks and local residents. 

Gavlak is a MintPress News Middle East correspondent who has been freelancing for the AP as a Amman, Jordan correspondent for nearly a decade. This report is not an Associated Press article; rather it is exclusive to MintPress News. 

Ghouta, Syria — As the machinery for a U.S.-led military intervention in Syria gathers pace following last week’s chemical weapons attack, the U.S. and its allies may be targeting the wrong culprit.

Interviews with people in Damascus and Ghouta, a suburb of the Syrian capital, where the humanitarian agency Doctors Without Borders said at least 355 people had died last week from what it believed to be a neurotoxic agent, appear to indicate as much.

The U.S., Britain, and France as well as the Arab League have accused the regime of Syrian President Bashar al-Assad for carrying out the chemical weapons attack, which mainly targeted civilians. U.S. warships are stationed in the Mediterranean Sea to launch military strikes against Syria in punishment for carrying out a massive chemical weapons attack. The U.S. and others are not interested in examining any contrary evidence, with U.S Secretary of State John Kerry saying Monday that Assad’s guilt was “a judgment … already clear to the world.”

However, from numerous interviews with doctors, Ghouta residents, rebel fighters and their families, a different picture emerges. Many believe that certain rebels received chemical weapons via the Saudi intelligence chief, Prince Bandar bin Sultan, and were responsible for carrying out the dealing gas attack.

“My son came to me two weeks ago asking what I thought the weapons were that he had been asked to carry,” said Abu Abdel-Moneim, the father of a rebel fighting to unseat Assad, who lives in Ghouta.

Abdel-Moneim said his son and 12 other rebels were killed inside of a tunnel used to store weapons provided by a Saudi militant, known as Abu Ayesha, who was leading a fighting battalion. The father described the weapons as having a “tube-like structure” while others were like a “huge gas bottle.”

Ghouta townspeople said the rebels were using mosques and private houses to sleep while storing their weapons in tunnels.

Abdel-Moneim said his son and the others died during the chemical weapons attack. That same day, the militant group Jabhat al-Nusra, which is linked to al-Qaida, announced that it would similarly attack civilians in the Assad regime’s heartland of Latakia on Syria’s western coast, in purported retaliation.

“They didn’t tell us what these arms were or how to use them,” complained a female fighter named ‘K.’ “We didn’t know they were chemical weapons. We never imagined they were chemical weapons.”

“When Saudi Prince Bandar gives such weapons to people, he must give them to those who know how to handle and use them,” she warned. She, like other Syrians, do not want to use their full names for fear of retribution.

A well-known rebel leader in Ghouta named ‘J’ agreed. “Jabhat al-Nusra militants do not cooperate with other rebels, except with fighting on the ground. They do not share secret information. They merely used some ordinary rebels to carry and operate this material,” he said.

“We were very curious about these arms. And unfortunately, some of the fighters handled the weapons improperly and set off the explosions,” ‘J’ said.

Doctors who treated the chemical weapons attack victims cautioned interviewers to be careful about asking questions regarding who, exactly, was responsible for the deadly assault.

The humanitarian group Doctors Without Borders added that health workers aiding 3,600 patients also reported experiencing similar symptoms, including frothing at the mouth, respiratory distress, convulsions and blurry vision. The group has not been able to independently verify the information.

More than a dozen rebels interviewed reported that their salaries came from the Saudi government.

Saudi involvement

In a recent article for Business Insider, reporter Geoffrey Ingersoll highlighted Saudi Prince Bandar’s role in the two-and-a-half year Syrian civil war. Many observers believe Bandar, with his close ties to Washington, has been at the very heart of the push for war by the U.S. against Assad.

Ingersoll referred to an article in the U.K.’s Daily Telegraph about secret Russian-Saudi talks alleging that Bandar offered Russian President Vladimir Putin cheap oil in exchange for dumping Assad.

“Prince Bandar pledged to safeguard Russia’s naval base in Syria if the Assad regime is toppled, but he also hinted at Chechen terrorist attacks on Russia’s Winter Olympics in Sochi if there is no accord,” Ingersoll wrote.

“I can give you a guarantee to protect the Winter Olympics next year. The Chechen groups that threaten the security of the games are controlled by us,” Bandar allegedly told the Russians.

“Along with Saudi officials, the U.S. allegedly gave the Saudi intelligence chief the thumbs up to conduct these talks with Russia, which comes as no surprise,” Ingersoll wrote.

“Bandar is American-educated, both military and collegiate, served as a highly influential Saudi Ambassador to the U.S., and the CIA totally loves this guy,” he added.

According to U.K.’s Independent newspaper, it was Prince Bandar’s intelligence agency that first brought allegations of the use of sarin gas by the regime to the attention of Western allies in February.

The Wall Street Journal recently reported that the CIA realized Saudi Arabia was “serious” about toppling Assad when the Saudi king named Prince Bandar to lead the effort.

“They believed that Prince Bandar, a veteran of the diplomatic intrigues of Washington and the Arab world, could deliver what the CIA couldn’t: planeloads of money and arms, and, as one U.S. diplomat put it, wasta, Arabic for under-the-table clout,” it said.

Bandar has been advancing Saudi Arabia’s top foreign policy goal, WSJ reported, of defeating Assad and his Iranian and Hezbollah allies.

To that aim, Bandar worked Washington to back a program to arm and train rebels out of a planned military base in Jordan.

The newspaper reports that he met with the “uneasy Jordanians about such a base”:

His meetings in Amman with Jordan’s King Abdullah sometimes ran to eight hours in a single sitting. “The king would joke: ‘Oh, Bandar’s coming again? Let’s clear two days for the meeting,’ ” said a person familiar with the meetings.

Jordan’s financial dependence on Saudi Arabia may have given the Saudis strong leverage. An operations center in Jordan started going online in the summer of 2012, including an airstrip and warehouses for arms. Saudi-procured AK-47s and ammunition arrived, WSJ reported, citing Arab officials.

Although Saudi Arabia has officially maintained that it supported more moderate rebels, the newspaper reported that “funds and arms were being funneled to radicals on the side, simply to counter the influence of rival Islamists backed by Qatar.”

But rebels interviewed said Prince Bandar is referred to as “al-Habib” or ‘the lover’ by al-Qaida militants fighting in Syria.

Peter Oborne, writing in the Daily Telegraph on Thursday, has issued a word of caution about Washington’s rush to punish the Assad regime with so-called ‘limited’ strikes not meant to overthrow the Syrian leader but diminish his capacity to use chemical weapons:

Consider this: the only beneficiaries from the atrocity were the rebels, previously losing the war, who now have Britain and America ready to intervene on their side. While there seems to be little doubt that chemical weapons were used, there is doubt about who deployed them.

It is important to remember that Assad has been accused of using poison gas against civilians before. But on that occasion, Carla del Ponte, a U.N. commissioner on Syria, concluded that the rebels, not Assad, were probably responsible.

Some information in this article could not be independently verified. Mint Press News will continue to provide further information and
updates . 

Dale Gavlak is a Middle East correspondent for Mint Press News and has reported from Amman, Jordan, writing for the Associated Press, NPR and BBC. An expert in Middle Eastern affairs, Gavlak covers the Levant region, writing on topics including politics, social issues and economic trends. Dale holds a M.A. in Middle Eastern Studies from the University of Chicago. Contact Dale at dgavlak@mintpressnews.com

Yahya Ababneh is a Jordanian freelance journalist and is currently working on a master’s degree in journalism,  He has covered events in Jordan, Lebanon, Saudi Arabia, Russia and Libya. His stories have appeared on Amman Net, Saraya News, Gerasa News and elsewhere.

http://www.mintpressnews.com/witnesses-of-gas-attack-say-saudis-supplied-rebels-with-chemical-weapons/168135/

 

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, EMPERYALİZM, Gundem, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *